تخم مرغ یک غذای کامل و سرشار از پروتئین است که مصرف آن برای همه افراد توصیه می شود زیرا این ماده پر ارزش غذایی بالاترین کیفیت پروتئین را در مقایسه با گوشت و حبوبات دارد و مصرف آن باعث افزایش سلامتی در بدن می شود.

مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: تخم‌مرغ باارزش‌ترین و بالاترین کیفیت پروتئین در مقایسه با گوشت، لبنیات و حبوبات را دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، فرزاد معاونی شامگاه شنبه در جلسه روز جهانی تخم‌مرغ که در سازمان جهاد کشاورزی کردستان برگزار شد، اظهار داشت: چند سالی است که ستاد و سایت ترویج مصرف تخم‌مرغ در کشور راه‌اندازی شده است.

به گفته وی، این سایت که شامل تاریخچه ستاد، برنامه‌های آموزشی و سرگرمی، دستورات غذایی، بازی و غیره است با آدرس الکترونیکی www.iecph.com در اختیار تمامی افراد است تا از منابع این سایت بهره‌مند شوند.

مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی کردستان، سرانه مصرف تخم‌مرغ در ایران برای هر نفر را 198عدد معادل 11 کیلوگرم عنوان کرد که براساس برنامه ششم توسعه باید این میزان به 250 عدد معادل 14 کیلوگرم برسد.

وی تصریح کرد: سرانه مصرف تخم‌مرغ در اروپا برای هر نفر در حدود 240 عدد معادل 13.5 کیلوگرم است و متوسط جهانی نیز 190 عدد معادل 10.6 کیلوگرم است.

به گفته این مسوول، تخم‌مرغ، کاملترین، فراوانترین و ارزانترین غذای پروتئینی است که تمامی اسیدهای آمینه ضروری را در خود جای داده است.

معاونی خاطرنشان کرد: تخم‌مرغ باارزش‌ترین و بالاترین کیفیت پروتئین در مقایسه با گوشت، لبنیات و حبوبات را دارد.

مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی کردستان عنوان کرد: تخم‌مرغ دارای حداقل 13 نوع ویتامین و مواد معدنی ضروری به ویژه ویتامینهای گروه A وB و عناصر ید و فسفر است.

معاونی عنوان کرد: چربی تخم‌مرغ عمدتا از نوع غیراشباع بوده و کلسترول آن در افزایش کلسترول خون تاثیری ندارد و کولین یکی از مواد ضروری برای رشد و نموی جنین و عملکرد سیستم عصبی و تقویت حافظه در تخم‌مرغ وجود دارد.

وی با بیان اینکه مصرف تخم‌مرغ در تقویت اطفال، نوجوانان در حال رشد و زنان باردار و شیرده تاثیر بالایی دارد، عنوان کرد: تخم‌مرغ بر رشد و قوی شدن بدن در سنین رشد و همچنین در تغذیه ورزشکاران حرفه‌ای موجب افزایش عملکرد عضلات می‌شود و پزشکان همواره توصیه اکید برای مصرف این ماده غذایی دارند.

مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی کردستان در پایان تصریح کرد: مردم از خوردن تخم‌مرغ خام، نیم‌پخته و دارای عیوب (شکستگی، ترکدار و کثیف) خودداری کنند.

 

منبع/فارس