پوکی استخوان

کسانی که می خواهند در سالمندی دچار پوکی استخوان نشوند باید از سن بلوغ خود شروع به پیشگیری از پوکی استخوان کنند. در این مقاله از دکتر سلام به بهترین زمان برای جلوگیری از پوکی استخوان پرداخته ایم. پیشنهاد ما این است که این مقاله را از دست ندهید و حتما آن را مطالعه کنید. با ما همراه شوید.

رئیس انجمن روماتولوژی ایران گفت: بهترین زمان برای پیشگیری از پوکی استخوان سنین مدرسه بخصوص سن بلوغ است.

احمد رضا جمشیدی در نشست خبری یازدهمین کنگره سالانه انجمن روماتولوژی ایران افزود: این کنگره با محوریت پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری پوکی استخوان برگزار می‌شود، زیرا این بیماری شیوع بالایی در سنین مختلف دارد و به علت بدون علامت بودن دیر تشخیص داده می‌شود.

وی گفت: زمانیکه استخوانی در سالمندی می‌شکند افراد متوجه پوکی استخوان می‌شوند درحالی که این زمان برای تشخیص دیر است.

جمشیدی با بیان اینکه در سن بلوغ باید ذخایر استخوانی را افزایش داد افزود: پوکی‌استخوان اغلب در سالمندی و در زنان پس از یائسگی رخ می‌دهد، زیرا با کاهش استروژن بدن دسترسی به کلسیم استخوان‌ها راحت‌تر می‌شود.

وی ادامه داد: بروز پوکی استخوان در افراد کم تحرک بیشتر است همچنین در بیمارانی که از بیماری‌های التهابی، دیابتف پرکاری یا کم کاری تیروئید رنج می‌برند و افرادی که دارو‌های کورتونی مصرف می‌کنند بروز پوکی استخوان شایع‌تر است.

رئیس انجمن روماتولوژی ایران گفت: سطح بسیار پایین ویتامین دی در ایران بشدت در بروز پوکی استخوان موثر است و هر فرد سالم باید روزانه هزار تا هزار و ۲۰۰ میلی گرم ویتامین دی دریافت کند به همین منظور عادات غذایی ایرانیان باید اصلاح شود.

جمشیدی افزود: ۲۰ درصد مرگ و میر ناشی از شکستگی استخوان ران در سنین بالا به علت پوکی استخوان است واز هر ۳ زن در سنین بالا یک نفر از پوکی استخوان رنج می‌برد.

وی ادامه داد: درد شایع‌ترین نشانه در بیماری‌های روماتوئیدی است و بیشتر بیماران با درد به پزشک مراجعه می‌کنند اگرچه روماتیسم بیماری خطر ناکی است، اما قابل درمان و کنترل است انچه مهم است مراجعه به موقع به پزشک است که بازه زمانی درمان بیماری از دست نرود.

یازدهمین کنگره سالانه انجمن روماتولوژی ایران ۳ تا ۵ آبان در سالن همایش‌های کتابخانه ملی برگزار می‌شود.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما