بیماری های تاثیرگذار بر ابتلا به آرتروز

از عوامل موثر در ابتلا به آرتروز زانو چه میزان اطلاع دارید؟ کسانی که آرتروز زانو دچار می شوند بیماری هایی همچون چاقی، بیماری های گوارشی، افسردگی، نقرس، روماتیسم و یا عفونت در بدنشان دچار هستند. برای کاهش درد آرتروز و پیشگیری از ابتلا به این عارضه راهنمایی های پزشکی موثری داریم با ما همراه باشید.


بعضی از درد‌های زانو با مراقبت و استراحت به طور کامل برطرف می‌شوند، اما بعضی درد‌ها هم حاکی از ابتلا به مشکلات دیگر سلامت هستند و نیاز به پیگیری‌های جدی‌تر و حتی مراجعه به پزشک دارند.زانو درد در هر موقعیتی احتمال دارد سراغ‌تان بیاید. وقتی در حال بالا رفتن یا پایین آمدن از پله هستید، وقتی رانندگی می‌کنید و مدت‌هاست که پشت فرمان اتومبیل‌تان نشسته و زانوهایتان را حرکت نداده‌اید، زمانی که دویده‌اید و پس از چند ساعت درد زانو به سراغتان می‌آید.

آشنایی با برخی از دلایل زانو درد‌ها

چاقی:

در یک مطالعه در انگلستان، مشخص شده است که در افراد خیلی چاق احتمال آرتروز و ساییدگی زانو شش برابر افراد لاغر است. در نتیجه چاقی، استخوان‌ها به هم نزدیک و حتی ساییده می‌شوند و درد زیادی را برای فرد موقع اعمال فشار به مفصل زانو ایجاد می‌کنند. این شرایط در بلندمدت می‌تواند باعث اختلال در فعالیت‌های روزمره و کارکرد پا‌ها شده و همچنین باعث ناتوانی فرد چاق شود.

انجام ورزش‌های سنگین:

مطالعات نشان داده است، کسانی که بیش از حد ورزش می‌کنند، بیشتر احتمال دارد که به دژنراسیون غضروفی مبتلا شوند. کسانی که مشکلات عضلانی اسکلتی دارند به شرطی می‌توانند ورزش کنند و پیاده روی داشته باشند که درد زیادی نداشته باشند. به‌عنوان مثال کسی که استئوآرتریت زانو یا آرتروز مزمن دارد و ۲ تا ۳ سال است با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کند می‌تواند پیاده روی را در جلسات ۱۰ دقیقه‌ای انجام دهد ولی اگر پس از این پیاده روی دچار درد زانو شود و درد بیش از دو ساعت طول بکشد، باید دست نگه دارد و پیاده روی را قطع کند، چون این درد، نشانه آسیب به مفصل است.

بیماری گوارشی کرون:

قریب به ۲۰ درصد از مبتلایان به بیماری کرون از بیماری دژنراتیو مفصل رنج می‌برند. این بیماری مفاصل زانو، مچ پا، دست، کمر، و شانه‌ها را درگیر می‌کند. پزشک برای کاهش درد مفاصل، مصرف دارو و استراحت را توصیه می‌کند. خوشبختانه این نوع آرتریت باعث آسیب دائمی نمی‌شود. با از بین رفتن علائم بیماری کردن، درد مفاصل نیز معمولا از بین می‌رود.

افسردگی:

مطالعات مختلف ارتباط بین اضطراب و افسردگی و درد زانو را مورد بررسی قرار داده اند. تحقیقات بیشتر نشان داده اند که افسردگی تاثیرات فیزیولوژیک بر بدن مانند درد مزمن دارد. بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی از درد‌های مزمن مانند درد زانو رنج می‌برند و البته ثابت شده با مصرف دارو‌های ضد افسردگی، درد زانو نیز در این افراد کاهش می‌یابد.

بیماری های تاثیرگذار بر ابتلا به آرتروز

نقرس:

نقرس یک نوع از آرتریت است و بیشتر افرادی را درگیر می‌کند که گوشت قرمز را به میزان زیاد می‌خورند. رایج‌ترین محل ابتلا به بیماری نقرس در بدن انگشت شست بزرگ پا است. این بیماری همچنین می‌تواند زانو، دست‌ها، انگشتان شست، قوزک و مچ‌ها را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد. مفاصل مختلفی در کف پا وجود دارد و نقرس باعث درد کف پا می‌شود. علائم نقرس ناحیه زانو زمانی ایجاد می‌شود که زانوی فرد به یکباره و بدون علائم قبلی دچار احساس گرما، درد، قرمزی، ورم و التهاب شود.

عفونت:

عفونت مفصل زانو از اورژانس‌های پزشکی است. علائم عفونت زانو بصورت درد و تورم زانو و تب است. درمان آن در اکثر اوقات عمل جراحی و استفاده از آنتی بیوتیک است. گاهی عفونت زانو مزمن می‌شود. در این صورت ممکن است موجب آسیب استخوان‌های اطراف مفصل هم بشود. در موارد مزمن هم درمان استفاده همزمان از عمل جراحی و مصرف آنتی بیوتیک است.

روماتیسم:

روماتیسم معمولا تمام بدن را درگیر می‌کند. البته مفاصل از محل‌های عمده درگیری در روماتیسم است. مفصل زانو هم ممکن است درگیر شود. علامت عمده درگیری روماتیسمی زانو، درد و تورم آن است. در مراحل پیشرفته، مفصل زانو تغییر شکل می‌دهد. درمان روماتیسم زانو به صورت مصرف دارو و انجام نرمش‌هایی جهت افزایش دامنه حرکات زانو و تقویت عضلات اطراف مفصل است. در موارد شدید بیماری از تعویض مفصل برای درمان کمک گرفته می‌شود.

همشهری آنلاین