آمادگی های لازم برای پا گذاشتن به مهد کودک

مناسب ترین سنی که کودک آماده وارد شدن به محیط های اجتماعی مانند مهدکودک می شود چه سنی است؟ روانشناسان و کارشناسان در این باره چه نظری دارند؟ سنی که کودک به استقلال می رسد و می تواند به تنهایی و جدای از والدین حضور در محیط جدیدی را تجربه کند چند سالگی است؟ مریم دادجو کارشناس مسئول کودکان به همه این سوالات در ادامه این مطلب پاسخ داده است.

کارشناس مسئول کودکان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌ شمالی گفت: سن مناسب شروع مهد کودک بین دو تا سه سالگی است.

مریم دادجو با اشاره به اینکه تا پیش از دو سالگی هیچ محبتی جای محبت مادر را نمی‌گیرد، اظهارکرد: رفتن کودکان بعد از دو سالگی به مهد مشکلات کمتری برای کودکان ایجاد می‌کند، بخصوص کودک از سه سالگی به بعد نیاز دارد که روند استقلال و اجتماعی شدن را آغاز کند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان خراسان شمالی؛وی عنوان کرد: مهد کودک مکان مناسبی برای طی این مرحله از مراحل رشد و اجتماعی شدن کودک است و برای اینکه کودک آماده رفتن به مهد کودک باشد نیاز است که از قبل به او برای شکل گیری استقلال نسبی اش کمک کرد.

آمادگی های لازم برای پا گذاشتن به مهد کودک

دادجو افزود: برای رفتن به مهد، کودکان باید مهارت های عملکرد مستقل از جمله تنهایی خوابیدن ، غذا خوردن را تا حدود سه سالگی کسب کنند، اجازه دهید کودک با همراهی شما با محیط بیرون اخت شود.

وی تاکید کرد: قبل از ورود به مهد کودک باید کودکان را با محیط آن آشنا کنید و برایش توضیح دهید که در آنجا می تواند بازی کند ،کارهای تازه یاد بگیرد و اطمینان دهید که حتما بعد از یک ساعت مشخص به دنبال او خواهید آمد.

به گفته وی هرگز برای بردن کودک از مهد به خانه دیر نکنید تا کودک احساس عدم اطمینان و ناامنی نکند و حتما خودتان دنبال او بروید.

ایسنا