suma1

تزریق آمپول «سوما» که از طرف دلالان در باشگاه‌های بدنسازی توصیه  می‌شود پر از هورمونی است که سبب کوتاهی همیشگی قد می شود و اجازه نمیدهد قد بخوبی رشد کند.
مهمترین مشکل در این باره  استفاده بدون مجوز از مکمل‌ها در باشگاه‌های ورزش عمومی است. این بحث  به خصوص در جوانان بسیار هشدار‌دهنده است.

بنابراین ما انتظار داریم با توجه به اینکه فروش این داروهای مکمل باید در داروخانه‌ها انجام شود در باشگاه‌های بدنسازی نیز حتماً توسط پزشک یا کارگروهی از پزشک، متخصص تغذیه و مربی انجام و مشخص شود که آیا ورزشکار به آن نیاز دارد یا خیر.

بسیاری از مکمل‌ها مورد‌نیاز نیست که استفاده شود و بهترین مکمل‌ها غذاهای طبیعی، انواع پروتئین‌ها، نشاسته و ویتامین‌ها هستند.

مصرف داروی «سوما» که ورزشکاران به مصرف آن تمایل پیدا کرده‌اند مملو از هورمونی است که هیپوفیز مغز آن را ترشح می‌کند اما شاید کمتر از چند قطره در ماه آن را تولید نکند.

اما متأسفانه ورزشکاران در باشگاه‌های بدنسازی فریب سودجویان را می‌خورند و آمپول آن را تزریق می‌کنند. با اینکه مشاوره‌های لازم را می‌دهیم اما متأسفانه باز شاهد استفاده آن هستیم.

عوارض تأثیر تزریق این آمپول بیماری‌های کلیوی، کبدی، عوارض مغزی و قلبی است و اختلالات جدی هورمونی به ویژه در رشد را ایجاد می‌کند به طوری که برای افراد کمتر از 18 سال می‌تواند کوتاهی همیشگی قد را به همراه داشته باشد.

مصرف این دارو فقط باید توسط فوق تخصص غدد تجویز شود.

همچنین مصرف داروهای تستسترون با آنکه در باشگاه‌ها کمتر شده اما باز هم مصرف می‌شود و خطرناک است.

داروهای دیگری نیز مانند برخی مکمل‌های مجاز را افراد سودجو دستکاری می‌کنند و در برخی باشگاه‌ها تجویز می‌کنند که عوارض بسیار جدی‌ در پی دارد.

تنها توصیه ما این است که جوانان بدانند مربی‌های بدنسازی به تنهایی حق تجویز مکمل را به ورزشکاران ندارند و باید حتماً زیرنظر پزشک باشد.

اضافه شدن دو داروی جدید آرگون و زنون به لیست داروهای ممنوعه و دوپینگی  این داروها غلظت خون را بالا می‌برد، و به همین دلیل استنشاق آن توصیه نمی‌شود.
منبع-سلامت نیوز