سکته مغزی یکی از علل شایع مرگ و میر در ایران و جهان است که با علائمی همچون فلج قسمتی از بدن و اختلال در تکلم همراه است و در صورت بروز این عارضه بیمار باید سریعا به بیمارستان منتقل و تحت درمان پزشکان قرار گیرد. متخصص بیماریهای اعصاب و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی فسا گفت: اختلال در تکلم و فلج یک طرف صورت را جدی بگیرید و درصورت بروز دراسرع وقت به پزشک مراجعه کنید زیرا از علامت های سکته مغزی می تواند باشد.

[اختلال در تکلم و فلج یک طرف صورت می تواند علامت های سکته مغزی باشد]

دکتر فاطمه شعبانی جمعه درگفت و گو با ایرنا اظهارداشت:فلج نیمه بدن،اختلال در تکلم و فلج یک طرف صورت ازعلایم سکته مغزی است و در صورت بروز این علایم سریعا با تماس به اورژانس 115 در کمترین زمان ممکن بیمار را به بیمارستان انتقال دهید.
وی بیان کرد:مهمترین نکته برای ارایه درمان مناسب و به موقع برای بیماران سکته حاد مغزی رساندن بموقع بیمار به بیمارستان و دریافت مراقبت های پزشکی است.
این متخصص گفت:در 3 ساعت اول بروز سکته مغزی با کمک داروهای جدید می توان به کاهش عوارض ناشی از سکته مغزی کمک کرد.
وی بیان کرد:عدم آگاهی عمومی در نحوه برخورد مناسب با بیماران سکته مغزی باعث شده است تا اغلب این بیماران بعد از گذشت زمان طلایی یعنی بعد از سه ساعت از شروع علایم مراجعه کنند که دیگر تزریق دارو بلااثر است و بیمار از این امکان برای درمان بهتر خود محروم می شود.
وی بیان کرد: عوارض ناشی از سکته مغزی شامل هزینه های درمانی، بازتوانی و از کار افتادگی قسمتی از نیروی کار مفید جامعه است که سالیانه هزینه هنگفتی را بر نظام سلامت کشور و خانواده ها تحمیل می کند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی فسا بیان کرد:سکته مغزی از علل اصلی مرگ ومیر و ناتوانی در سراسر جهان است و 70درصد کسانی که دچار سکته مغزی می شوند دیگر به محل کار بر نمی گردند و حدود 30 درصد نیز برای راه رفتن نیاز به کمک دارند.
خبرنگار: سهیلا شیبانی نژاد ** انتشاردهنده: غلامرضا مالک زاده

منبع/ایرنا