عرق کردن

تعریق یک مکانیسم طبیعی بدن است که برای کنترل حرارت بدن ترشح می شود. اگر تعریق دچار افزایش یا کاهش شد باید دنبال علت آن بگردید تا از متوجه شوید که علت افزایش یا کاهش آن چه بیماری می باشد. در این مقاله از دکتر سلام اطلاعاتی در خصوص افزایش یا کاهش تعریق را آماده کرده ایم. با ما همراه شوید.

یک فوق تخصص غدد و متابولیسم با تاکید براینکه هر گونه تغییر در میزان ترشح غدد تعریق باید مورد پیگیری و بررسی‌های پزشکی قرار بگیرد، گفت: زمانیکه افزایش یا کاهش ترشح غدد تعریق به دنبال بروز بیماری‌های زمینه‌ای باشد پزشک پس از تشخیص قطعی بیماری بیمار را به متخصص مربوطه ارجاع می‌دهد.

دکتر محمدرضا مهاجری تهرانی درباره علل افزایش ترشح غدد تعریق و راه‌های درمان آن، گفت: تعریق یک مکانسیم طبیعی بدن است که جهت تنظیم حرارت بدن ترشح می‌شود. ترشح تعریق در قسمت‌های مختلف بدن موجب مرطوب شدن سطح پوست و پیشگیری از بروز تَرک‌های پوستی می‌شود.

وی افزود: برخی افراد به دنبال ابتلا به بیماری‌هایی مانند پرکاری تیروئید و دیابت دچار کاهش ترشح غدد تعریق می‌شوند. برای مثال افراد دیابتی دچار افزایش تعریق در ناحیه کف دست و کاهش آن در پاها می‌شوند و از آنجایی که کاهش تعریق موجب خشکی پوست و ایجاد زخم می‌شود این افراد همواره در معرض ابتلا به زخم پای دیابتی هستند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران یادآور شد: به این دسته از افراد توصیه می‌شود برای حفظ سلامت پوست در نواحی که دچار کاهش تعریق شده است از کرم‌های مرطوب کننده استفاده کنند البته بیماران دیابتی باید به خاطر داشته باشند بین انگشتان پا را از کرم استفاده نکنند زیرا این امر احتمال بروز عفونت را افزایش می‌دهد.

مهاجری تهرانی در ادامه با توجه به عواملی که موجب افزایش ترشح غدد تعریق می‌شود، خاطرنشان کرد: برخی افراد نیز به دنبال یائسگی، ابتلا به آکرومگالی (افزایش هورمون رشد) و … دچار افزایش میزان ترشح غدد تعریق می‌شوند که این امر گاهی مشکلاتی را برای آنها ایجاد می‌کند.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم با تاکید براینکه هر گونه تغییر در میزان ترشح غدد تعریق باید مورد پیگیری و بررسی‌های پزشکی قرار بگیرد، گفت: زمانیکه افزایش یا کاهش ترشح غدد تعریق به دنبال بروز بیماری‌های زمینه‌ای باشد پزشک پس از تشخیص قطعی بیماری زمینه‌ای را درمان و یا بیمار را به متخصص مربوطه ارجاع می‌دهد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه برخی افراد بدون اینکه به بیماری خاصی مبتلا شوند دچار تغییر در ترشح غذذ تعریق می‌شوند، یادآور شد: برخی افراد بدون علت دچار افزایش یا کاهش تعریق می‌شوند که در این افراد از درمان‌های دارویی و موضعی استفاده می‌شود.

مهاجری تهرانی تصریح کرد: برای مثال اگر فردی بدون علت زمینه‌ای دچار افزایش تعریق شود پزشکان ابتدا دارو درمانی و سپس بوتاکس را برای کاهش تعریق استفاده می‌کنند که در نهایت اگر این روش‌ها پاسخگو نباشد باید اعصاب سمپاتیک در ناحیه تعریق بلوک و یا مسدود شود.

منبع: آنا