download (1)

 باید بدانید این دارو با کسی  شوخی ندارد و زیاده روی در مصرف آن موجب خطر خونريزي معده و مغزدر فرد می شود و باعث خونریزی در این دو عضو حیاتی بدن می شود پس افراد مبتلا به ديابت يا بيماري عروقي نباید ان را مصرف کنند.

 سازمان غذا و داروي آمريکا اعلام کرد، مصرف روزانه آسپرين براي پيشگيري از اولين حمله قلبي، نمي تواند ايده خوبي باشد زيرا احتمال خونريزي بيش از حد وجود دارد.

 محققان اين سازمان طي تحقيقاتي درباره تأثير آسپرين در پيشگيري از حمله قلبي و سکته در افرادي که سابقه هيچ يک را نداشتند، دريافتند که مصرف اين دارو تأثير چنداني در پيشگيري ندارد و خطر خونريزي معده و مغز به علت مصرف بيش از حد آن وجود دارد. حتي افراد مبتلا به ديابت يا بيماري عروقي (که هر دو بيماري خطر ابتلا به مشکلات قلبي عروقي را افزايش مي دهد) در صورتي که قبلا سابقه سکته نداشته اند، هيچ نفعي از مصرف آسپرين نمي برند.

اين سازمان هنوز هم مصرف آسپرين را به افرادي که دچار سکته يا حمله قلبي شده اند، توصيه مي کند زيرا با اين که خطر خونريزي وجود دارد اما مزيت آن براي اين دسته از بيماران زياد است. با اين حال محققان از اين بيم دارند که مصرف کنندگان سالم ، آسپرين را جزو مکمل هاي روزانه خود قرار دهند تا از قلب خود مراقبت کنند.

بايد دانست که آسپرين مانع از لخته شدن خون مي شود و در بيماران قلبي، آسپرين مانع از لخته شدن خون و چسبيدن پلاکت به ديواره هاي رگ هاي خوني آسيب ديده مي شود. اما مشکل موقعي رخ مي دهد که قسمت هاي ديگر بدن دچار خونريزي شود؛ از جمله ديواره معده يا رگ هاي مغزي.

محققان مي گويند مصرف کم آسپرين توسط افراد سالم، حتما بايد تحت نظر پزشک انجام گيرد.