خوش بینی

افکار مثبت و خوش بینی در زندگی باعث می شود تمرکز کار و سرعت رسیدن به هدف ها در انسان بالا برود و نیروی فوق العاده مغزی و انرژی مثبت باعث افزایش بهره وری و موفقیت کاری و شخصی در میان افراد خواهد شد. در این مقاله به روش هایی برای خوشبینی مغز می پردازیم.

آیا شما خوش بین هستید یا بدبین؟ با وجودی که به نظر می رسد پاسخ این سوال در چشم انداز شما و طرز نگرش شما نسبت به زندگی نهفته باشد، در واقع با فرآیندهای شیمیایی در مغز شما نیز بسیار مرتبط است. اگر علیرغم میل باطنی خود، اکثر اوقات احساس می کنید منفی هستید، در این مقاله چیزی وجود دارد که میتواند به شما احساس خوبی بدهد: خوش بینی میتواند آموزش داده شود.

درست مانند هر عادت دیگری که مغز شما از طریق تکرار آن را یاد میگیرد، زمانی که اندیشه های مثبت را تکرار کنید، به لطف حالت شکل گیری مسیر عصبی، مغز شما نیز آماده میشود تا آنها را در آینده به کار گیرد. مطالعات نشان می دهد که خوش بین ها نسبت به بدبین ها، خلاق تر، شادتر و در حل مشکلات سریع تر بوده و دارای افزایش آگاهی ذهنی بیشتری هستند.

همچنین افراد خوش بین، کورتیزول (هورمون استرس) کمتر و سروتونین (انتقال دهنده عصبی تقویت کننده روحیه) بیشتری را از طریق سیستم هایشان جریان می دهند. خوب به نظر می رسد؟ پس برای خوشبینی مغزتان، از امروز شروع به این تمرینات کنید:

1- سپاسگزاری کردن

داشتن اندیشه هایی در باره قدردانی، باعث کاهش کورتیزول و افزایش سروتونین شده و همچنین باعث  بالا بردن انگیزه و شادی عمومی در وجود شما میشود. با نوشتن حداقل سه چیز که برای آنها در هر روز سپاسگزار هستید، شروع کنید. این تمرین ممکن است به سمت یک آگاهی مطمئن تر  در باره چیزهایی که برای آن افتخار میکنید، تکامل پیدا کند. میتوانید آنها را در یک دفترچه یادداشت قابل حمل نوشته و همه جا با خود حمل کنید. اغلب اوقات که بر قدردانی تمرکز میکنید، مغز شما در خوش بین ترین حالت خود قرار میگیرد.

2- به سمت جلو حرکت کردن

عمل محبت کردن، باعث تقویت دوپامین (انتقال دهنده احساس خوب) در فرد میشود. حتی چیزی ساده مثل بخشیدن یک لبخند به فردی غریبه، یا یک تعریف میتواند در شما باعث شکوفایی شادی شود. در هر روز حداقل برای انجام یک کار برای فردی دیگر، خود را به چالش بیندازید. این کار بستگی به انتخاب شما دارد و میتواند شامل ارسال یک ایمیل تشکر، خرید یک فنجان قهوه برای یک فرد غریبه و یا هدیه دادن به کسی باشد. شما نسبت به انجام این کار خوب، مزایای بیشتری دریافت خواهید کرد.

خوش بینی

3- خندیدن به صدای بلند

خندیدن، واقعا بهترین دارو می باشد. خنده از ته دل، باعث تولید سروتونین و آرام کردن «آمیگدال» که مرکز استرس در مغز است، می شود. صرف زمانی با دوستان خوش خنده، تماشای یکی از کمدی های مورد علاقه خود و یا حتی تمرین یوگای خنده، از آن جمله است. صرف نظر از چگونگی دریافت خنده، فقط مطمئن شوید که حتما می خندید و آن را دریافت میکنید، دلیل آن مهم نیست.

4- مراقب کلمات خود باشید

زمانی که شروع به شکایت می کنید، مچ خود را بگیرید. این یک چالش است؛ بخصوص اگر شکایت عادت رایج شما می باشد. اما نصیحت مادر خود را نیز به یاد داشته باشید: “اگر چیزی برای گفتن ندارید، خاموش باشید”. در نتیجه به دقت مراقب کلام خود باشید. ممکن است از اینکه شکایت کردن، چقدر سریع می تواند چشم اندازخوب شما را از بین ببرد، تعجب کنید.

5- تعریق

ورزش، باعث افزایش «آندورفین»ها، سروتونین و دیگر مواد شیمیایی مولد لذت در مغز می شود، در حالی که همزمان باعث کاهش کورتیزول می شود. برای بهترین نتیجه، هر روز برای حداقل 20 دقیقه ضربان قلب خود را بالا ببرید. اگر برای شما پیدا کردن یک باشگاه ورزشی سخت است، بسیاری از تمرینات آنلاین وجود دارد که می توانید آنها را دنبال کنید.

حتی روشی وجود دارد که شما میتوانید در حالی که کنار میز خود ایستاده اید، آن را انجام دهید.

هدف اصلی این است که تعریق انجام دهید و آن را به طور روزانه دنبال کنید.

به من بگوئید چشم انداز شما چگونه است؟ زندگی شما پس از انجام این شیوه ها، آیا تغییری کرده است؟

من به این که شما تفاوت بزرگی را احساس خواهید کرد، بسیار خوشبین هستم.

برگردان: سیما آزادفلاح

هر گونه استفاده با درج نام مجله پزشکی دکتر سلام (لینک دهی مستقیم) مجاز می باشد.