نعناع

کسانی که دچار سکته قلبی شده اند، گاهی اوقات مبتلا به افسردگی و اضطراب می شوند که مجبور به تحمل درد زیادی خواهند بود. محققین کشورمان موفق شده اند با استفاده از اسانس نعناع به مقابله با این بیماری بپردازند. در این مقاله از دکتر سلام به فواید نعناع به رفع استرس و اضطراب بیماران پرداخته ایم. با ما همراه شوید.

بیماری‌های قلبی عروقی از شایع‌ترین علل مرگ‌ومیر در جهان و ایران هستند و تلفات ناشی از آن‌ها در حال افزایش است. بنا بر آمارها، بیماری‌های فوق به‌عنوان اولین علت مرگ‌ومیر در ایران شناخته می‌شوند.

در این رابطه، بررسی وضعیت سلامت عمومی بیماران مبتلابه سکته قلبی با توجه به افزایش روزافزون این بیماری و اثرات آن بر شیوه زندگی بیمار و خانواده وی، اهمیت بسیاری دارد. یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که در روند بهبودی این بیماران وجود دارد، افسردگی و اضطراب است.

افسردگی از عوامل مهم کاهش تبعیت از درمان است که بر مشکلات طبی بیماران فوق می‌افزاید و سلامت آنان را به مخاطره انداخته و درنهایت باعث مرگ زودرس آنان می‌شود

تاکنون روش‌های غیردارویی متفاوتی به‌عنوان طب مکمل برای کاهش اضطراب و افسردگی در بیماری‌ها و شرایط مختلف بررسی شده است که از آن جمله می‌توان به ماساژ درمانی، تمرینات ورزشی، طب سوزنی و فشاری، موسیقی‌درمانی و یوگا را نام برد.

ولی رایحه‌درمانی، که تکنیک استفاده از اسانس گیاهان جهت سلامتی جسمی و روانی است، امروزه از اهمیت زیادی برخوردار شده است. یکی از گیاهان دارویی که از اسانس آن در رایحه‌درمانی استفاده می‌شود، نعناع است که علاوه بر ایفای نقش در کاهش اضطراب، می‌تواند باعث کاهش نبض، فشارخون و تنظیم ضربان قلب شود.

در مطالعه‌ای که توسط محققین دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد انجام شده، تأثیر استنشاق اسانس نعناع بر افسردگی و اضطراب بیماران سکته قلبی مورد بررسی قرار گرفته است.

در این تحقیق که در شهر سیرجان انجام شده، 70 نفر از بیماران سکته قلبی مورد بررسی قرار گرفتند. معیارهای ورود به مطالعه شامل مواردی چون سن، مسجل بودن تشخیص سکته قلبی بر اساس تشخیص پزشک متخصص، ابتلا به سکته قلبی برای بار اول، عدم احیا قلبی ریوی در بدو ورود به اورژانس، نداشتن سابقه رینیت آلرژیک، اگزما یا مشکلات تنفسی شناخته‌شده مثل آسم، عدم وجود اختلال بویایی، عدم حساسیت به بوی نعناع، نداشتن اختلال طبی یا مسری کنترل نشده، آگاه بودن به زمان و مکان و اشخاص، عدم ابتلا به بیماری روانی شناخته‌شده، ثبات علائم حیاتی و نداشتن درد در زمان مصاحبه بود.

روش مداخله نیز به این صورت بود که برای گروه آزمایش، از پدهای آغشته شده به 0.2 سی‌سی اسانس نعناع استفاده شد. ولی برای گروه کنترل، پدها آغشته به محلول نمک بود.

یافته‌های این پژوهش نشان داد که رایحه‌درمانی با اسانس نعناع سبب کاهش معنی‌دار افسردگی و اضطراب در بیماران سکته قلبی می‌شود.

بر اساس نتایج به‌دست‌آمده از این پژوهش، رایحه‌درمانی یک روش غیرتهاجمی، بی‌خطر، آسان و سریع برای رهایی بیماران از افسردگی و اضطراب است و به‌خوبی نیز توسط بیماران پذیرفته می‌شود.

گفتنی است وقوع سکته قلبی به‌عنوان استرس عمده، ریسک بروز علائم اضطراب و افسردگی را در بیماران، چند برابر افزایش می‌دهد.

یافته‌های جالب این مطالعه پژوهشی، در فصل‌نامه «گیاهان دارویی» وابسته به پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی منتشر شده است.

منبع: آخرین خبر