صبحانه

کودکانی که میان وعده غذایی سالم و مقوی مصرف می کنند بیشتر دارای انرژی بیشتری نسبت به کودکانی که از میان وعده غذایی مناسبی استفاده نمی کنند، هستند. در این مقاله از دکتر سلام به فواید استفاده از میان وعده غذایی مناسب برای کودکان پرداخته ایم. توصیه ما این است که حتما این مقاله را مطالعه کنید و از دست ندهید. با ما همراه شوید.

با آغاز سال تحصیلی والدین نگران تغذیه کودکانشان در مدرسه هستند. معمولا این کودکان تمایلی به صبحانه خوردن ندارند حال آنکه صبحانه سالم و مقوی توجه و دقت کودکتان در مدرسه کمک میکند و احساس گرسنگی را در کودک از بین می برد و از تمایل به خوردن میان وعده های کم ارزش مانند چیپس،پفک،بیسکویت ها و… جلوگیری می کند.

بنابراین شما می توانید برای صبحانه از جو دو سر به همراه آجیل ، یا نان تست به همراه کره بادام زمینی استفاده کنید. این غذاها انرژی بدن را تا زمان ناهار کامل نگه می دارد. علاوه برآنچه گفته شد لازم است والدین درباره تدارک میان وعده غذایی مدرسه هم اقداماتی را انجام دهند. چرا که کامل بودن ظرف تغذیه و داشتن یک میان وعده غذایی کاربردی به یادگیری و سلامت کودک کمک می کند.

بهترین انواع میان وعده غذایی مدرسه

غذاهای حاوی مقداری زیادی آب

میوه ها و سبزیجات سرشار از آب هستند. پس به این معناست که میان وعده غذایی مناسب ، به گرسنه نشدن کودک تان کمک می کند. شما می توانید یک چهارم فنجان کشمش خشک شده یا ۲ فنجان کامل از انگور تازه که شامل آب فراوان است، بخورید. انگور انسان را برای مدت بیشتری سیر نگه می دارد. بنابراین آن ها گزینه بهتری هستند.

میان وعده غذایی مدرسه کودک در ظرف تغذیه

ظرف تغذیه کودک تان را بررسی کنید. یک میان وعده غذایی باید مانع گرسنگی غیر معمول او تا قبل از خروج از مدرسه شود. یک سیب خیلی بیشتر از یک چیپس او را سیر نگه می دارد.سیب ها فیبر دارند و فیبر ماده غذایی خوبی است. زیرا زمان بیشتری برای هضم لازم است. به همین دلیل او را سیر نگه می دارد.

استفاده از فست فود های سالم

اگر کودکتان می خواهد در میان وعده غذایی مدرسه ، فست فود بخورد، برای او فست فود سالم تهیه کنید. این میان وعده بهتری نسبت به دیگر گزینه های موجود در میان فست فودها برای اوست. به جای سفارش دادن یا آماده کردن ناگت مرغ برای کودکتان،یک ساندویچ فیله کبابی خوش طعم به همرا کاهو ، گوجه و ترشی برایش فراهم کنید. تیکه های سیب را جایگزین سیب زمینی سرخ کرده کنید. سوسیس و کالباس را از پیتزا حذف کنید و تا جایی که امکانش هست از سبزیجات، فلفل دلمه ای ، قارچ و زیتون استفاده کنید. در این میان وعده سعی کنید آب یا دوغ به جای نوشابه بنوشید.

صبحانه

میان وعده غذایی مدرسه سرشار از قدرت و پروتئین

به کودک تان آموزش دهید، اگر گرسنه است، سعی کند بیسکویت نخورد. بدن کودک شیرینی جات و قند را خیلی سریع هضم می کند. زمانی که کودک شما بیسکویتی می خورد، دوباره به زودی گرسنه خواهد شد. به جای خوردن آن، غذاهای حاوی پروتئین مانند: مرغ، کره بادام زمینی، پنیر همراه کراکر، ماست و زرده تخم مرغ مصرف کنید. این غذاها به کودک شما انرژی بیشتری می دهند، زیرا بدن کودک شما آن ها را آرام تر هضم می کند.

قبل از استفاده از میان وعده غذایی نامناسب، اقدام کنید!

زمانی که کودک تان به شدت احساس گرسنگی می کند، احتمالا می خواهد غذا بخورد و پیش از اینکه این موضوع را متوجه شود، شما راه زیادی را طی کرده اید. اگر شما یک تکه میوه یا یک پیاله سوپ با مقداری سالاد برای او تدارک ببینید، قبل اینکه وعده غذایی نامناسبی را میل کند، شما از تغذیه غلط کودک تان جلوگیری کرده اید.
نکته حائز اهمیت این است که این مواد غذایی حاوی آب فراوانی است. این بدان معنی است که این موارد شروع به پر کردن معده می کنند. در نتیجه فرزند شما شما احساس گرسنگی نمی کند. سپس وقتی شروع به خوردن غذا می کند، دیگر مقدار زیادی غذا نمی خورد.

جایگزین کردن غذاهای سالم در میان وعده

والدین لازم است بدانند، انتخاب غذاها و میان وعده های غذایی مدرسه که برای بدن مفید است، کار سختی نیست. بعضی از غذاهای مورد علاقه ی کودکان تان و شما به عنوان هم سفره ای آنها نیازمند تغییرات مختصری است تا سالم و خوش طعم شوند.

شما می توانید به جای استفاده از نوع شکری کورن فلکس، از نوع ساده آن استفاده کنید. شیر کم چرپ به جای شیرکاکائو بنوشید. ماکارانی همراه گوشت و سبزیجات را جایگزین ساندویچ های چرب و دارای پنیر زیاد کنید.

منبع: نبض ما