چهره شاد

با تحقیقاتی که بر روی چهره صورت گرفته است، محققان متوجه این موضوع شده اند که حالات چهره شما بیانگر حالات درونی تان می باشد. در این مقاله از دکتر سلام اطلاعاتی در خصوص حالات چهره را آماده کرده ایم. توصیه ما این است که حتما این مقاله را مطالعه کنید و از دست ندهید. با ما همراه شوید.

چشمانتان بعنوان پنچره ای رو به دنیا بیرون می باشد، اما حالت صورت شما احساسات زود گذر درونی تان را آشکار می کند. زمانی که شما مضطرب، متعجب یا مطمین هستید، مغزتان به ماهیچه های صورت تان دستور می دهد که چه واکنش و حالتی را منتقل کنید و چگونه به آن پاسخ دهید.

افرادی که می توانند به راحتی حالات چهره ای خود را کنترل کنند، می توانند این احساسات را در پشت چهره خود مخفی کنند، اما افراد عادی در اکثر اوقات چهره شان نشان دهنده حالات درونی شان است.

برای درک فرآیند بالا، اگر به صحبت هایی که با دیگران داشتید، فکر کنید می توانید متوجه شوید که حالات چهره ای آنها و نوع حرکات بدنی شان چگونه است و این وضعیت بیان کننده خواهد بود. برخی از مشکلاتی که این افراد با آن روبرویند، در اکثر مواقع یکسان است.

چه چیزی را از حالات چهره افراد درک می کنید؟

در زمانی که چهره افراد، حالت عادی دارد بیانگر چه چیزی به ما خواهد بود؟ شما چه چیزی را از احساسات افراد درک می کنید؟ احتمالا خود را در آینه، یا جاهای مختلف دیده اید و به این موضوع که آیا این فرد خود من هستم فکر کرده اید. در این حالت اگر چهره خود را عصبانی ببینید،متعجب می شوید زیرا شما در آن اصلا عصبانی نیستید.

با نگاهی اجمالی به خودتان در حالات معمولی و عصبانیت، اغلب حالتی وجود دارد که خاص می باشد. این حالت بیشتر در زنان رخ می دهد که بنام حالات ناخواسته چهره یا RBF گفته می شود. جسیکا بیت در بخش سبک و مد روزنامه نیویورک تایمز این عبارت را معرفی کرد.

حالات چهره مردانه و زنانه

براساس نظریه RBF مردم از زنان انتظار دارند که همیشه لبخند بر لبانشان باشد. اگر زنان را در حالت عادی چهره با مردان مقایسه کنیم، در اکثر مواقع مردم می گویند که زنان در این حالت عصبانی هستند. در این حالت مردان متفکر و جذاب بنظر می رسند ولی زنان دقیقا برعکس، زیاد دوستانه و خوشایند نیستند.

پیش از این می دانستیم که مردان بیشتر علاقه به قدرت دارند و زنان بر رفتار های محترمانه تر تاکید دارند که برای دیگران تهدیدی بنظر نمی رسد. حالا ما باید به وجوه این معادله بیفزاییم. مرد در جایگاه قدرت

من (نویسنده مقاله)کشف کرده ام که چهره تا چه میزان می تواند جایگاه اجتماعی ما را تعیین کند. براساس علم مطالعات روانشناسی، دانیل گیل و همکارانش در دانشگاه گلاسکو (۲۰۱۴)یافتند که ما از طریق قدرت ارتباط و سلطه گری در حالات چهره ایمان با یکدیگر ارتباط برقرار می کنیم.

گیل و تیمش یک سری آزمایش ها را با استفاده از برنامه شبیه شاز چهره بر روی تعداد محدودی از افراد (۶مرد و ۶زن) برای درجه بندی میزان سلطه گری، اعتماد بنفس و جذابیت از طریق پرتره چهره در حالات مختلف انجام دادند.

چهره غمگین

بکارگیری حالتی که ویژگی اجتماعی قابل تغییری را نشان می دهد، آسانتر از فهمیدن چگونگی فریفتگی و جذابیت درونیتان می باشد. در بررسی حرکات چهره ای دیگران و اینکه چگونه هستند سه ویژگی وجود دارد که با وجود آنها می توان دریافت فریفتگی و جذابیت نمی تواند افزایش یا کاهش بیابد:

” البته با بررسی این سه ویژگی در می یابیم که جذابیت و فریفتگی موثرترین حالت برای باز تولید و سخت ترین حالت برای پنهان سازی می،باشد. انسان ها معمولا از حالات فریفتگی و جذابیت صدمات اجتماعی فراوانی خورده اند.”

در جامعه غرب، مردم اهمیت زیادی به مدل مو و آرایش خود می دهند و این حالت به غرور و فریفتگی اجتماعی معروف است که از ویژگی های بارز اجتماعی با ارزش می باشد. اما شما حالات درونی خود را نمی توانید به راحتی و به سرعت تغییر دهید و بسیار، این حالت در ارتباطات شما با دیگران مشخص می شود.

متاسفانه، مطالعه گیل اختلافات جنسیتی را در درک چهره بیان نمی کند زیرا تمامی افرادی که بررسی کرده است مرد بودند. ولی فهمیدن و درک حالات چهره ای زنان در مقایسه با مردان دشوارتر می باشد.

حالات چهره ای بیانگر ویژگی های غیر احساسی است و بنابراین این آزمایش برخی از تحقیقات جدید را در حوزه چهره نگاری و حالات آن را آزمون کرد.

در اینجا بررسی کوتاهی ازهر یک از حالات چهره ای که گیل و همکارانش آنها را بر روی افراد مورد آزمون کردند بصورت زیر است:

باسلطه گری بالا_ دماغ را چین و چروک دادن،لب ها گره خورده
با سلطه گری کمتر _ بالا و پایین دادن ابرو، نشان دادن گودی چانه، کشیدن لب ها، گونه های کشیده
با اعتماد بنفس بالا_ ابروهای بالا داده، خطوط عمیق بین دماغ ولب، لبخند
با اعتماد بنفس کم- نازک کردن چشم، چین دادن دماغ، گشاد کردن سوراخ بینی، اخم کردن
باجذابیت بالا_ بالا و پایین دادن ابرو، خندیدن

اگر می خواهید این حالات چهره را امتحان کنید، با دوستان خود امتحان کنید و شما می توانید به حسی دستیابید که حتی کوچکترین انواع ترکیب این حس ها میتواند بر کل حالات چهره ای فرد تاثیر بگذارد و شما می توانید با تمرین، از آن خبر دار شوید و این را بفهمید که حالات صورت چگونه با شما ارتباط برقرار می کند.

منبع: نبض ما