افراد بسیاری هستند که به صورت بیمار گونه از استرس رنج می برند. این افراد در اغلب رقابت های خود با شکست مواجه می شوند و از توانایی کمی برای برقراری روابط اجتماعی برخوردار هستند. اما اینها تنها عوارض استرس نیستند! ابتلا به بیماری های قلبی نیز یکی از پیامد های ابتلا به استرس است. در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت. با دکتر سلام همراه باشید.

تاثیر منفی استرس بر سلامت شناخته شده است، اما محققان این‌بار عنوان کردند که استرس می‌تواند عامل اصلی و مهم در ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی باشد.

پزشکار اظهار کردند: خستگی شدید مردان و درد قفسه سینه در زنان از علائمی است که باید درباره احتمال حمله قلبی به آن توجه شود.

گزارش‌ها حاکی از آن است که 64 درصد از متخصصان قلب عنوان می‌کنند که استرس، عامل اصلی ابتلا به بیماری‌های قلبی – عروقی است.

علاوه بر آن، 68 درصد از پزشکان ادعا می‌کنند که استرس در هر گروه سنی می‌تواند برای بیماران قلبی آسیب بسیاری به همراه داشته باشد و سن عامل تعیین‌کننده بیماری قلبی نیست.

مشکلات مالی، شغلی، بهداشتی، فشارهای اجتماعی و بسیاری از موارد دیگر منجر به استرس در زندگی می‌شوند و مشکلاتی برای سلامتی ایجاد می‌کنند که گاهی می‌تواند خطرساز باشد.

این مطالعه مسیر تحقیقات گذشته رو که مطرح می‌‎کردند رژیم نامناسب و عدم فعالیت عامل اصلی ابتلا به بیماری‌های قلبی است، عوض می‌کند.

افراد بر این باورند که گروه سنی 41 تا 50 سال بیشتر مستعد ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند، اما پیشرفت بیماری‌های قلبی در میان جوانان و میانسالان عاملی برای تغییر در زندگی روزمره جهت کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی است.

البته باید توجه داشت که بسیاری از عوامل در ابتلا به بیماری‌های قلبی موثر هستند، اما در حال حاضر، استرس عامل بسیار مهمی در ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی است که باید به آن توجه شود.

این مطالعه را محققان هندی انجام داده‌اند.

منبع: سلامت نیوز