لزوم نظارت و کنترل کیفی داروهای موجود در بازار از اهمیت زیادی برخوردار می باشد زیرا داروهای غیر مجاز و غیربهداشتی ممکن است عوارض جانبی زیان آوری را به افراد وارد نماید و باعث بروز بیماری های قلبی و سکته مغزی شود.

مي‌گويد: «آقاي دكتر اجازه مي‌فرماييد روي بيماران مبتلا به آلزايمر شما هم تحقيق كنيم؟ ممكنه بيماران خودتون را براي تحقيق به ما هم معرفي كنين؟» معلوم مي‌شود خانم دكتر، پي‌اچ‌دي علوم اعصاب هستند و پروژه تحقيقاتي ايشان در مورد تأثير «كندر» بر بيماري آلزايمر است. براي اين پروژه به ٥٠ بيمار مبتلا به آلزايمر نياز دارند تا تأثير اين ماده را بر اين بيماري بررسي كنند.مي‌گويم: «چشم حتما اين كار را مي‌كنم و بيماراني را كه مايل باشند به شما معرفي خواهم كرد. فقط اميدوارم خيلي موفق نشويد!»

اندكي مكث مي‌كند تا مطمئن شود درست شنيده، بعد با لحن خاصي مي‌گويد: «واي چرا آقاي دكتر؟»
انتظار دارد شوخي بوده باشد، ولي نيست؛ يعني اصلا نيست! براي ايشان توضيح مي‌دهم كه آخرين مقاله اين‌چنيني كه شنيدم در كنگره سكته مغزي پراگ عنوان شد و شاهدش بودم كه براي بررسي اثر درماني دارويي به نام سيتالوپرام (كه دارويي شبيه فلوكستين معروف است) بر برخي علائم سكته مغزي كه برخلاف زوال عقل معيارهاي حركتي ساده‌اي دارد، در طول سه سال در چندين بيمارستان بيش از هزار بيمار را داخل مطالعه كرده بودند و به هزار بيمار هم بعد از سكته مغزي قرص‌هايي شبيه به داروي اصلي، ولي حاوي ماده‌اي بي‌اثر داده بودند و پزشكان ديگري كه نمي‌دانستند بيمار از كدام دارو مصرف كرده، طبق يك معيار كاملا مشابه و استاندارد كه براي استفاده از آن آموزش ديده بودند بيماران را تا سه سال بعد از شروع دارو مورد ارزيابي قرار دادند.

گروه محققان كه پرونده‌هاي ارسالي را مورد بررسي نهايي قرار دادند، دست‌آخر نتيجه گرفتند كه استفاده از اين دارو خطرات خاصي در بيماران سكته مغزي ندارد. «ممكن» است روي علائم موردنظر اثر مثبت داشته باشد، ولي مطالعات بيشتري براي اثبات آن لازم است، ولي در مرحله فعلي، استفاده از آن در بيماران سكته مغزي كه افسرده هم باشند منطقي است، همين! و اين البته در مورد دارويي بود استاندارد كه عوارض و خطرات آن سال‌ها و روي ميليون‌ها بيمار مشاهده شده بود. بعد به ايشان يادآوري كردم كه اگر خاطر مبارك باشد، سال گذشته خط توليد «گل بابونه» براي درمان بيماري آلزايمر با حضور بالاترين مقامات كشور افتتاح شد.

معلوم نيست در شرايطي كه ابتدايي‌ترين امكانات؛ مثل درمانگاه‌هاي چندتخصصي براي اين بيماران و اماكن و مشاوران نگهداري در كشور وجود ندارد، چه امكانات مالي عظيمي صرف ساخت اين دارو شده است؟ مطالعه روي اين ماده از سوی يك نفر مثل شما دو دهه پيش تنها روي چندده بيمار، آن هم با پيگيري چندماهه انجام شده بود. بنابراين اگر مطالعه شما كوچك‌ترين نتايج مثبتي نشان دهد، گويا سرمايه‌هاي هنگفتي گوش‌به‌زنگ و آماده سرمايه‌گذاري روي آن هستند كه اضافه بر دستيابي به بسياري از اهداف اقتصادي و غيراقتصادي ديگر، برخي ادعاهاي قديمي زمين‌مانده را هم به اثبات برسانند. در چنين شرايطي مي‌دانيد كه براي مثبت نشان‌دادن برخي نتايج راه‌حل‌هاي زيرجلكي خاصي هم وجود دارد. اينها همه در حالي است كه ملاحظه مي‌فرماييد امكان درمان و آموزش و تحقيق در مراكز دانشگاهي روي بيماران مزمني كه نياز به عمل جراحي يا برخي اقدامات پول‌ساز زيبايي و چاقي ندارند همين نصفه‌اتاق و تير و تخته است و محققاني نظير سركار عالي! به‌هرحال موفق باشيد!

شهرگردی