درمان دل درد

درمان دل درد,درمان دل درد در خانه,درمان دل پیچه

اسهال و درد معده به دلیل اختلال در دستگاه گوارش و یا مسمومیت های عفونی رخ می دهد و ممکن است این ویروس ها و عفونت های معده به بیماری جدی تبدیل شود و سیستم دفاعی بدن را با مشکل رو به رو کند.

درمان دل درد و اسهال در زنان باردار و اسهال که به طور همزمان رخ می دهد به دلایل مختلف اتفاق می افتد. این دلایل عبارتند از سوء هاضمه، عفونت ویروسی مانند آنفولانزای معده، یا بیماری گوارشی.

باید ابتدا دلیل بیماری خود را بدانید، در این صورت می توانید قرص، روش های خانگی و نکات درمان اسهال و دل پیچه را دریابید. دل پیچه دردی است که بین قفسه سینه و لگن اتفاق می افتد. دل پیچه می تواند مانند گرفتگی و درد خفیف یا تیز باشد.

این درد اغلب به نام معده درد معروف می باشد. اسهال توسط شل بودن، خونی بودن یا حاوی چربی بودن مدفوع مشخص می شود. نیاز به رفتن به دستشویی افزایش می یابد. اسهال اغلب با دل پیچه همراه است. درمان دل پیچه به چه شکل است ؟

علت دل پیچه و اسهال چیست؟

بیشتر افراد به مدت کوتاهی دل درد و اسهال را تجربه می کنند. تغییر رژیم غذایی مانند مصرف الکل به مقدار زیاد و سوء هاضمه از دلایل دل پیچه و اسهال است. دل پیچه شدید، مداوم و مکرر و اسهال نشانه بیماری جدی است. اسهال که به طور پیوسته بدتر می شود و خونی است نشانه بیماری جدی تری است. دلایل ممکن برای دل درد و اسهال عبارتند از :

– گاستروانتریت ویروسی (آنفولانزای معده)

– گاستروانتریت باکتریایی (مسمومیت غذایی)

– حساسیت غذایی

– PMS (سندرم قبل از قاعدگی)

– سندرم روده تحریک پذیر – یک اختلال رایج در دستگاه گوارش

– دیورتیکولیت

– عدم تحمل لاکتوز – ناتوانی در هضم لاکتوز، شکر موجود در شیر و سایر محصولات لبنی

– شکستگی مدفوع

– انسداد روده

– کولیت

– آپاندیس

– ویروس نیل غربی

– انگل ها (مانند ژیاردیا، آمبی بای، یا کرم قلابی)

– عفونت باکتریایی (مثلا شیگلوز یا E. coli)

– آلرژی دارویی

– بیماری سلیاک

– بیماری کرون

– فیبروز کیستیک

– استرس و اضطراب

– برخی از انواع سرطان

علت دل درد شدید اسهال و دل پیچه

درمان دل درد,درمان دل درد در خانه,درمان دل پیچه

سوء هاضمه، آنفولانزای معده، و مسمومیت غذایی دلایل اصلی اسهال شدید و دل درد است. در این موارد، علائم به مدت چهار روز طول می کشد و معمولا بدون درمان با قرص برطرف می شود.

سایر علل دل درد و دل پیچه چیست؟

عفونت و بیماری ها که بر اندام های داخل شکم تاثیر می گذارد باعث درد و اسهال می شود. اندام های داخل شکم عبارتند از:

– روده هاپ

– کلیه ها

– آپاندیس

– طحال

– معده

– کبد

– کیسه صفرا

– لوزالمعده

اسهال و دل پیچه ای که بیش از یک هفته طول بکشد دلیل بیماری یا ناهنجاری روده است. در این صورت حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

بیماری های گفته شده باعث تورم قسمت های مختلف دستگاه گوارش مانند معده و روده می شود. التهاب دستگاه گوارش باعث گرفتگی و اختلال دستگاه گوارش می شود. این مسئله باعث اسهال و دل پیچه می شود.

علت دل درد و دل پیچه و اسهال در کودکان

درمان دل درد کودکان : مانند بزرگسالان، دل درد و اسهال در کودکان به دلیل آنفولانزای معده، عفونت، حساسیت غذایی، عدم تحمل لاکتوز و استرس رخ می دهد. اما زیاد غذا خوردن نیز می تواند موجب بروز علائم شود.

بعضی از کودکان در تمایز بین گرسنگی و سیری مشکل دارند. این مسئله باعث می شود بیش از حد غذا بخورند. بیش از حد خوردن باعث افزایش استرس بر سیستم گوارشی و دل پیچه و اسهال می شود.

علت دل پیچه و اسهال در زنان باردار

زنان باردار نیز مستعد به دل درد و اسهال هستند. یکی از دلایل دل پیچه و اسهال در بارداری تغییر رژیم غذایی است. این مسئله باعث افزایش تنش وارده بر سیستم گوارش می شود. بعضی از خانم ها به برخی غذاها حساس هستند. این مسئله باعث اسهال و دل پیچه می شود. همچنین تغییرات هورمونی در سیستم تولید مثل باعث بروز این علائم می شود.

برای اسهال و دل پیچه چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

هنگامی که علائم دل درد و اسهال بیش از سه روز طول کشید و علائم در طول 24 ساعت افزایش داشت یا علائم زیر را داشتید به پزشک مراجعه کنید:

– استفراغ مداوم

– تب 101 درجه فارنهایت (4/100 درجه برای کودکان)

– مدفوع حاوی خون یا مدفوع خشک

– ناتوانی در قورت دادن غذا

– تشنگی شدید یا خشکی دهان

– ناتوانی در دیدن یا صحبت کردن

– هوشیار نبودن

– زردی پوست یا چشم ها

– تشنج ( درمان تب و لرز در بزرگسالان)

– تورم اندام تناسلی

– خونریزی خارجی

اسهال برای نوزادان، افراد مسن و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بسیار خطرناک تر است. در این موارد، در خصوص علائم با پزشک خود صحبت کنید.

تشخیص دل درد و درمان آن

برای تعیین دلایل دل درد و اسهال، پزشک ابتدا شما را معاینه می کند. همچنین چند سوال در خصوص سابقه بیماری و شیوه زندگی شما می پرسد. مسافرت به برخی کشورها احتمال بیماری گوارشی را افزایش می دهد. پزشک سوالاتی در خصوص تغییر رژیم غذایی شما می پرسد.

ممکن است پزشک کاشت مدفوع انجام دهد که در آن نمونه از مدفوع شما را به آزمایشگاه می فرستد تا باکتری، ویروس و قارچ های آن بررسی شود. اگر نتیجه منفی باشد آزمایشات بیشتری برای بیماری های گوارشی انجام می شود. سایر تست های تشخیصی رایج عبارتند از:

آندوسکوپی: در این آزمایش، پزشک دوربینی را از طریق گلوی شما به معده وارد می کند و مشکلات را از جمله زخم معده و علائم بیماری سلیاک را بررسی می کند.
کولونوسکوپی: این آزمایش شامل فرستادن یک دوربین به رکتوم و روده ها برای بررسی علائم آسیب و علائم بیماری هایی از جمله زخم معده و پولیپ می باشد.
رادیوگرافی دستگاه گوارش پایین: در این آزمایش، تکنسین آزمایش اشعه ایکس بر روی شکم انجام می دهد. این آزمایش پس از این انجام می شود که پزشک یک ماده پایه باریم را به داخل رکتوم وارد می کند تا بیماری های روده را بررسی کند.

درمان دل درد,درمان دل پیچه,درمان دل درد کودکان

درمان دل درد و اسهال چگونه است؟

درمان دارویی برای درمان اسهال و دل درد ایجاد شده در اثر بیماری می باشد. اگر علائم شما به خاطر استرس باشد درمان خانگی نیز مناسب است. ( درمان دل درد با قرص )

درمان دل درد و دل پیچه با دارو

نوع درمان به دلیل ایجاد علائم بستگی دارد. درمان دلایل رایج عبارتند از:

– آنتی بیوتیک برای درمان عفونت باکتریایی شامل مسمومیت غذایی

– تجویز قرص های حساسیت

– ضدافسردگی (راه های نجات از افسردگی) برای درمان نگرانی و استرس

– قرص های غیراستروئیدی ضد التهاب برای درمان PMS

– قرص های ضد انگل برای کشتن انگل ها

درمان خانگی دل درد و دل پیچه

– افرادی که اسهال هستند باید مایعات زیاد بخورند. آب، آبمیوه و شربت مناسب است. از خوردن الکل و کافئین بپرهیزید.

– هنگامی که حرکات شکم منظم تر شد مقدار کمی غذاهای سبک و کم فیبر مصرف کنید. این غذاها شامل نان تست، برنج و تخم مرغ است. از غذاهای چرب، تند و حاوی فیبر بالا اجتناب کنید. این غذاها التهاب دستگاه گوارش را بدتر می کنند. پروبیوتیک نیز به ترمیم دستگاه گوارش کمک می کند.

– پروبیوتیک طبیعی در ماست یافت می شود. مکمل های آن نیز در دسترس می باشد.بیشتر قرص های بدون نسخه و مکمل های گیاهی باعث آرام شدن اسهال و دل پیچه ایجاد شده در اثر عفونت و سوء هاضمه می شوند. مکمل های گیاهی شامل:

– زغال اخته

– زنجبیل

– بادرنجبویه

– بابونه

پیش از مصرف این مکمل ها با پزشک مشورت کنید. برای کنار آمدن با استرس و نگرانی از مدیتیشن استفاده کنید. یوگا، نفس عمیق و سایر روش های آرام شدن نیز مناسب می باشند. همچنین می توانید با مشاور صحبت کنید.

از تمام علل ایجاد دل پیچه و اسهال نمی توان جلوگیری کرد. اما نکات زیر را رعایت کنید تا از دل پیچه و اسهال ناشی از سوءهاضمه و مشکلات معده جلوگیری شود:

– رژیم غذایی مغذی و سالم داشته باشید.

– الکل را کاهش دهید.

– غذاهای تند و چرب را کاهش دهید.

– آب بخورید.

– شستن منظم دست ها نیز از عفونت های ویروسی جلوگیری می کند.
– در هنگام آماده سازی غذا بهداشت را رعایت کنید. سطوح آشپزخانه را بشویید و موادغذایی را به درستی ذخیره کنید.
– افرادی که سفر می کنند اسهال سفر یا معده درد را تجربه می کنند. عفونت باکتریای یا ویروسی به خاطر غذای آلوده و آب آلوده ایجاد می شود.
– در هنگام سفر به مناطق با استاندارد پایین، در خصوص آنچه می خورید و می نوشید دقت کنید. از آب شیر، یخ و غذاهای خام بپرهیزید.

درمان دل درد