بدون شک تمام پدر و مادرها زمانی که از فرزندانشان دروغ می شنوند ناراحت می شوند. اما به راستی چه دلالیلی باعث می شود که کودک شما دروغ بگوید؟ ترس از برخورد والدین و اطرافیان یکی از دلایلی است که کودک را وادار به دروغ گویی می کند. چهره عصبی، مضطرب و ناراحت یکی از نشانه های دروغگویی در کودکان است.

فرید توکلیان روانشناس تربیتی در گفتگو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار کرد: افراد در هر سنی گاهی دست به دروغ گفتن می زنند ولی معمولا در سنین کودکی نباید این عمل را دلیلی بر دروغگویی فرد دانست زیرا کودک در سنین پایین تر هنوز معنی این واژه را به درستی نمی داند و به دلیل کودکی و اقتضای سنش این کار را انجام می دهد.

وی در ادامه افزود: کودکان به دلیل تفاوت در ویژگی های شخصیتی خود در زمان دروغ گفتن ممکن است عوامل و حالات مختلفی را به خود گرفته و آن را بروز دهند که باید در نظر داشت که هرگز نباید این کار را بطور مستقیم با آنها مطرح کرده و از تنبیه بدنی آنها خودداری کنید.

توکلیان تاکید کرد: چهره عصبی، مضطرب و ناراحت یکی از نشانه های دروغگویی در کودکان به دلیل ترس از برخورد والدین و اطرافیان در هنگام برملا شدن واقعیت است در صورتی که در زمان گفتن حقیقت، چهره کودک آرام است.

این روانشناس با بیان اینکه از دیگر نشانه های دروغ گفتن در کودک این است که مطلب را با آب و تاب بسیار تعریف می کند در حالی که برای گفتن سخن راست با همان گفتار ساده کودکی مطلب خود را بازگو می کند،ادامه داد:کودک برای مخفی کردن دروغ اولیه نیاز به گفتن تعداد دروغ های بیشتری برای پشتیبانی دارد که در نتیجه این گفته ها با یکدیگر تناقض پیدا کرده و برای والدین روشن خواهد شد.

وی بیان کرد: هيچگاه نبايد تشويق ها برای کودک به گونه ای باشد که از يک دروغ او به راحتی گذشت کنید بلکه بايد او بداند مسئوليت کار اشتباهی که مرتکب شده را بر عهده بگیرد.

توکلیان خاطر نشان کرد: هنگامی که کودک کار اشتباهی را انجام داد اگر قبل از اينکه شما متوجه شويد، اشتباه خود را بازگو کرد او را تشويق کنید همچنین اشتباهاتش را با جملات خبری بيان کنيد نه جملات سوالی و از همه مهمتر اينکه جريمه دروغگويی بايد از جريمه رفتار اشتباهی که مرتکب شده است، جدا باشد.

این روانشناس با بیان اینکه نباید جريمه های خيلی شديد برای دروغگویی کودک در نظر گرفت، افزود: جریمه باید متناسب با سن و خطايی که از او سر زده در نظر گرفته شود، همچنین به یاد داشته باشید که هیچگاه مدام به او نگوييد که تو دروغ می گويی و به او برچسب دروغگو را نچسبانید زیرا باعث تثبيت اين ويژگی در کودک شده و به مرور زمان باور می کند که یک فرد دروغگوست.

توکلیان در پایان گفت: اگر فرزندتان در جمع دوستان و اطرافيان شما دروغ گفت به هيچ عنوان نسبت به دروغش واکنش نشان ندهيد زیرا باعث می شود که به مرور احساس بی ارزشی کند، همچنین در مقابل دیگران او را سرزنش نکنيد و هنگام تنهایی با او پيامد رفتارش را به او گوشزد کنيد و به یاد داشته باشید لزومی ندارد که به خاطر دروغ گقتنش احساس منفی به او القا کنيد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان