ماستوئیدیت

گوش یک اندام شنیداری و همچنین تعادلی است. گوش از سه قسمت تشکیل شده که به ترتیب گوش بیرونی، گوش میانی و گوش درونی نام گذاری می شوند.عوامل مختلفی سلامت گوش و بطور کلی شنوایی شما را تهدید می کنند که اختلال ماستوئیدیت یکی از انواع آنها است که در ادامه قصد داریم تا به بررسی علل، روش های درمان و عوارض آن بپردازیم. با دکتر سلام همراه باشید.

حفرات ماستوئید گوش یا سلول های پستانی، سلول های هوایی هستند که در ضخامت بخش ماستوئیدی استخوان گیج گاهی قرار دارند. ماستوئید در پشت گوش خارجی واقع شده است

ماستوئید ضائده ای از استخوان تمپورال است که در پشت گوش قرار دارد. بعلت نزدیکی با گوش میانی عفونتهای گوش میانی میتوانند براحتی ماستوئید را ملتهب کنند و در واقع درجاتی از ماستوئیدیت (Mastoiditis)  همراه با هر اپیزود عفونت گوش میانی میتواند ایجاد شود.

ماستوئید زائده‌ای از استخوان تمپورال است که در پشت گوش قرار دارد. به‌علت نزدیکی با گوش میانی عفونت‌های گوش میانی می‌ توانند به‌راحتی ماستوئید را ملتهب کنند.

سلول‌های هوایی پوشیده از مخاط دستگاه تنفس است. هرگاه عفونت در سلول‌های هوایی شکل گیرد تورم در سلول‌های مخاطی ایجاد می‌شود و سپس چرک حفره‌های هوایی را پر می‌کند. به‌هم پیوستن چرک موجود در سلول‌های هوایی منجر به تشکیل آبسه می‌گردد. فشار چرک در این محفظه‌ی بسته سبب ماستوئید می‌شود.

به‌دنبال عفونت گوش میانی که علائم اختصاصی نظیر درد گوش، کاهش شنوایی و تب ایجاد می‌کند به تدریج تورم، قرمزی و درد در استخوان ماستوئید پدیدار می‌گردد. تورم باعث می‌شود لاله‌ی گوش به طرف خارج و پایین رانده شود.

عفونت ماستوئیدی

عوامل مختلفی می توانند موجبات ایجاد عفونت ماستوئیدی را فراهم کنند. عفونت ماستوئیدی لازم است تا در اسرع وقت درمان شود؛  زیرا این نوع عفونت به راحتی می تواند سایر مناطق را نیز آلوده کند. برای درمان این نوع عفونت ابتدا لازم است تا شما تحت معاینه پزشک قرار بگیرید تا عفونت، شدت و روش درمان شما تعیین شود.

اگر درمان عفونت ماستوئید گوش حاد یا مزمن با شکست مواجه شود، عفونت می تواند به مناطق دیگر از سر و گردن گسترش یابد ، حتی عفونت ماستوئید گوش خطرات تهدید کننده ای برای زندگی فرد مانند مننژیت، عفونت های ساب دورال، آبسه مغزی، عفونت استخوان پتروس (apicitis پتروس) واقع شده بین گوش داخلی و میانی، عفونت از استخوان تمپورال (استئومیلیت)، فلج صورت به التهاب عصب صورت، و فلج ناشی از فشار مزمن بر روی عصب صورت ایجاد می شود. ترومبوز سینوس سیگموئید می تواند منجر به عفونت و افزایش فشار داخل جمجمه شود، باید با آنتی بیوتیک وریدی و یا درناژ جراحی درمان می شود، و حتی ممکن است نیاز به بستن ورید ژوگولار داخلی در گردن. کاهش شنوایی دائم می تواند عوارض عفونت ماستوئید گوش مزمن.

علائم ابتلا به ماستوئیدیت

آمدن چرک از گوش ناشی از عفونت ماستوئید گوش

درد گوش یا ناراحتی در بیماران مبتلا به ماستوئید گوش

تب از علائم بیماران مبتلا به عفونت ماستوئید گوش است ،که ممکن است بالا باشد و یا به طور ناگهانی افزایش یابد

سردرد ناشی از عفونت ماستوئید گوش

ماستوئیدیت

افت شنوایی در بیماران مبتلا به عفونت ماستوئید گوش

قرمزی روی گوش و یا در پشت گوش از دیگر علائم عفونت ماستوئید گوش می باشد.

ورم پشت گوش، ممکن است باعث بر آمدگی گوش شود پیش گیری سریع در درمان کامل عفونت گوش می تواند خطر ابتلا به بیماری ماستوئید گوش را کاهش دهد.

عوارض و پیامد های پس از عمل

خشکی دهان و اختلال چشایی:

غیر معمول نبوده و در بعضی اشخاص ممکن است دیرتر بهبود یابد.

احساس صدای « وز وز » در گوش: در بعضی افراد قبل از عمل جراحی وجود دارد و شاید یک تا دو ماه بعد از جراحی احساس شده و بعداً کاهش پیدا کند. در عمل جراحی که شنوایی بیمار بدتر شده و یا بهبود پیدا نمی کند ، احساس صدای « وز وز » در گوش ممکن است ، به مدت طولانی تری باقی بماند. معمولا داخل گوش برای جراحی تمپانوپلاستی ، پانسمان های قابل جذب استفاده می شود از جمله ژلفوم می گذارند و همین ماده مصنوعی باعث تینیتوس (وز وز گوش) می شود و تا موقعیکه جذب شود ممکن است صداى سوت در گوش بیمار شنیده شود.

ماستوئیدیت

بی حسی گوش:

طبیعی است و ممکن است تا ۶ ماه یا بیشتر پس از عمل گوش ادامه یابد.

علائم درگیر کننده فک:

مفصل فک تماس نزدیک با مجرای گوش دارد. لذا در جراحی های وسیع گوش ، عمل جویدن و باز و بسته کردن دهان مشکل می شود. این علائم بعد از چند روز تا دو ماه پس از جراحی از بین می رود.

کاهش شنوایی :

به طور طبیعی کم شدن شنوایی بعد از عمل جراحی تمپانوپلاستی رخ می دهد چون یک پرده مصنوعی در مسیر گوش شما گذاشته می شود و بسته به اینکه جنس پرده مصنوعی چه چیز باشد ، احتمالا شنوایی در طول ۶ ماه بعد از جراحی تمپانوپلاستی بهبود پیدا میکند ولی مواردی هم هستند که شنوایی در حد اولیه بر نمی گردد و متاسفانه بطور دایمی شنوایی کمی کاهش پیدا می کند.

هیچ گونه عملی بدون عوارض نیست! پس از عمل شما یک تغییر را در متابولیسم بدن خود ایجاد کرده اید؛ پس این امر بسیار طبیعی است که برخی اختلالات در سلامت شما به وجود بیاید. اما اغلب این اختلالات عادی بوده و پس از مدتی برطرف خواهند شد؛ در سایر موارد لازم است تا به پزشک معالج خود مراجعه کنید.


در این باره بیشتر بخوانید: دلایل اصلی عفونت گوش میانی در کودکان


هرگونه کپی برداری با ذکر نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.