ویتامین D

ویتامین D در بدن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است چون نقش مهمی را ایفا می کند. برای اینکه بتوانید کمبود ویتامین D را در بدن تشخیص بدهید، راهکارهای را در این مقاله از دکتر سلام ارائه داده ایم که به کمک آن ها می توانید این مشکل را رفع کنید.

یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی نقش های مهم ویتامین D و راه های رفع کمبودهای این ویتامین را در بدن تشریح کرد.

دکتر مجید کاراندیش اظهار کرد: تنظیم متابولیسم کلسیم و املاح معدنی از جمله مهمترین نقش‌های ویتامین D است که به حفظ استحکام استخوان ها و دندان ها کمک می‌کند.

وی افزود: به تازگی مشخص شده این ویتامین به شکل هورمون عمل کرده و تنظیم بسیاری از فعالیت های سلولی از جمله تکثیر و تمایز سلول‌ها به وجود آن نیاز دارد.

کاراندیش در خصوص راه های تامین ویتامین D در بدن گفت: اگر به طور مستقیم زیر نور خورشید قرار بگیریم بخش زیادی از نیاز به ویتامین D برطرف می‌شود.

این متخصص تغذیه ادامه داد: سنتز پوستی این ویتامین در بسیاری از افراد به اندازه کافی نیست چون در تمامی ساعات روز سنتز نمی شود و به شرایط مختلف جغرافیایی از جمله ارتفاع منطقه، عرض جغرافیایی و ساعات مختلف روز بستگی دارد.

وی اظهار کرد: در بیشتر نقاط ایران از حوالی حدود 10 صبح تا 2 بعد از ظهر، این ویتامین می‌تواند در پوست ساخته شود ولی یکی از عواملی که مانع سنتز ویتامین در پوست می شود آلودگی‌ها و یا وجود مانعی مانند شیشه، پنجره و یا کرم ضد آفتاب است؛ البته بیشتر از حد در معرض نور آفتاب قرار گرفتن عوارضی به دنبال دارد.

کاراندیش گفت: این ویتامین در مواد غذایی حیوانی، کره و جگر وجود دارد ولی امروزه با توجه به شیوع بالای چاقی، بیماری‌های قلبی و عروقی و اختلال در چربی های خون، تامین مقدار کافی ویتامین تنها از مواد غذایی، ممکن است عوارض جانبی را به همراه داشته باشد.

این متخصص تغذیه ادامه داد: احتمال افزایش کلسترول و چربی های اشباع با استفاده از این نوع مواد غذایی وجود دارد و برای سالمندان و بیماران قلبی و عروقی توصیه نمی‌شود.

وی با بیان اینکه در بسیاری کشورها مشکل کمبود این ویتامین را با غنی کردن مواد غذایی برطرف کرده اند افزود: یکی از بهترین گروه‌های غذایی لبنیات است که به ویژه با غنی سازی شیر انجام می‌شود.

کاراندیش گفت: افراد مسن و یا کودکان به دلیل مستقل نبودن در معرض کمبود این ویتامین هستند چون برای خارج شدن از منزل و در معرض نورخورشید قرار گرفتن به افراد دیگر وابسته هستند.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی اظهار کرد: در بسیاری موارد با آزمایش و سنجش غلظت ویتامین در خون، کمبود یا ناکافی بودن آن مشخص می شود به همین دلیل یکی از برنامه های کشوری، توزیع مکمل ها در مدارس است.

وی اضافه کرد: در کمبودهای شدید، تزریق آمپول ویتامین D، پیش از مصرف خوراکی توصیه می‌شود و در کمبودهای حاشیه ای نیاز به تزریق نیست.

کاراندیش در خصوص نشانه های کمبود ویتامین D گفت: علامت ظاهری برای شناسایی آن وجود ندارد مگر در کمبودهای خیلی شدید یا خیلی طولانی که در کودکان به صورت بیماری راشیتیسم (پای پرانتزی) و به طور کلی پوکی استخوان بروز می‌کند.

این متخصص تغذیه خاطرنشان کرد: افراد بهتر است انجام آزمایش‌ها را در برنامه مراقبت‌های خود قرار دهند و در صورت لزوم مصرف مکمل را طبق نظر پزشک انجام دهند.

منبع: ایران اکونومیست