اضافه وزن از جمله اختلالاتی است که افراد بسیاری از آن رنج می برند. داشتن اضافه وزن عوارض بسیاری را برای سلامت فرد در پی دارد. داشتن اضافه وزن نه تنها موجب بهم ریختن تناسب اندام شما خواهد شد، بلکه تهدیدی بزرگ برای سلامت کلی بدن شما نیز خواهد بود. در ادامه به بررسی بیشتر این موضوع خواهیم پرداخت. با دکتر سلام همراه باشید.

معاون تحقيقات و فناوري وزير بهداشت با بيان اينکه 30 درصد زنان ايراني چاق هستند گفت: ساليانه به ازاي هر يکصد هزار نفر جمعيت کشور، 33 نفر به سرطان پستان مبتلا مي شوند.

رضا ملک‌زاده در ادامه با اشاره به قابل پيشگيري بودن نزديک به 50 درصد سرطان‌ها، اظهار داشت: يکي از اصلي‌ترين عامل بروز سرطان روده و پستان، چاقي است که متأسفانه شيوع چاقي به‌ويژه در زنان زياد بوده، به گونه‌اي که 30 درصد زنان ايراني چاق هستند.

معاون تحقيقات و فناوري وزير بهداشت افزود: شيوع چاقي در زنان ايراني حتي از زنان آمريکايي بيشتر است و از طرفي نزديک به 90 درصد مردم ايران تحرک بدني ندارند و بيش از 34 درصد غذايي که مردم مصرف مي‌کنند، پرکالري است.

وي تصريح کرد: مصرف سرانه کالري در سال‌هاي گذشته دو هزار بود، اما اين رقم در سال 95 به 3100 کالري رسيد.

ملک‌زاده اظهار داشت: هم‌اکنون شايع‌ترين سرطان در ايران و بين زنان ايراني سرطان پستان است؛ به گونه‌اي که به ازاي هر صد هزار جمعيت کشور 33 نفر سالانه به سرطان پستان مبتلا مي‌شوند. معاون تحقيقات و فناوري وزير بهداشت افزود: البته سرطان پستان سرطان قابل درمان است و درصد معدودي که دچار سرطان بسيار بدخيم مي‌شوند، امکان درمان در آنها کم است.

وي با بيان اينکه در اکثر مواقع که اين سرطان به‌موقع تشخيص داده شود به خوبي قابل درمان خواهد بود، گفت: تلاش براي تشخيص زود و درمان سرطان پستان يکي از اولويت‌هاي تحقيقاتي است.

 

منبع: نصف جهان