تجربه زایمان در منزل

برخی بانوان ممکن است به دلیل قرار گرفتن در شرایط مختلف در منزل زایمان کنند. می خواهیم به بررسی عوارض و خطرات جانبی زایمان در منزل اشاره کنیم. مادرانی که در منزل زایمان میکنند باید برخی موارد مهم را در پیش بگیرند تا بتوانند زایمانی راحت و بی خطر را تجربه کنند. خوشبختانه تنها 10 درصد از زایمان ها در منزل و بقیه در بیمارستان ها و زیر نظر پزشک صورت میگیرد.

اگرچه به نظر می‌رسد زایمان در منزل منسوخ شده است و از آن استقبالی نمی‌شود اما این روش 90 درصد زایمان‌ها را در دنیا شامل می‌شود.


طریقه به دنیا آمدن نوزاد را باهم مرور میکنیم


البته این استقبال در جوامع مختلف فرق می‌کند چنان که تنها یک درصد تولدها در فرانسه به این شکل است اما 30 درصد زوج‌های هلندی تمایل به تولد فرزندشان در منزل دارند. در انگلستان نیز انتخاب این روش در 15درصد موارد دیده می‌شود. به هر حال این هم روشی است که خانم‌های باردار می‌توانند انتخاب کنند. در ادامه مطلب به بیان بعضی از نکات در این زمینه و همچنین خطرات ناشی از تب‌های دوران بارداری می‌پردازیم.

تجربه زایمان در منزل

آمادگی پیش از زایمان

این انتخاب به عهده والدین است و منع قانونی ندارد اما فقط برای خانم‌هایی توصیه می‌شود که در سلامت کامل باشند و حاملگی پرخطر مانند جنین دوقلو، ناهنجاری‌های مادرزادی، دیابت، فشار خون بالا و… ندارند.
همچنین باید محیط منزل کاملا برای این روند آماده و تجهیزات لازم از قبل تهیه شده باشد. در دوران بارداری باید مادر تحت کنترل پزشک یا ماما باشد و شرایط وی دایم بررسی شود. علاوه برکنترل شرایط جسمانی، وضعیت روحی روانی مادر و پدر نیز باید از طرف پزشک تایید شود و حضور پدر در این زمان بسیار مهم خواهد بود.
وضعیت منزل و هماهنگی با ماما باید از چند هفته قبل انجام گیرد زیرا ممکن است زایمان زودتر از موقع اتفاق بیفتد و دسترسی به ماما ممکن نباشد.

تجربه زایمان در منزل

خطرات و عوارض زایمان در منزل

اگر بارداری روند طبیعی خود را داشته باشد، زایمان در منزل خطری در پی ندارد. اما به هر حال باید احتمالات را در نظر گرفت زیرا در حدود 10درصد موارد مادر به اقدامات اورژانسی نیاز دارد و باید فوری به بیمارستان منتقل شود.
نتایج بعضی از مطالعات نشان می‌دهد که نیمی از خانم‌های باردار در معرض خطراتی هستند که مانع از انتخاب این روش می‌شود. خون ریزی شدید مهم ترین خطری است که مادر را تهدید می‌کند.
پس از زایمان باید وضعیت نوزاد و مادر کاملا کنترل شود و ماما تا چند روز بعد به آن‌ها سر بزند. همچنین نباید آزمایش‌هایی مانند کم کاری تیروئید و واکسیناسیون را که برای همه نوزادان الزامی است، نادیده گرفت.

خراسان