قبل از ازدواج با همکارتان بخوانید

اگر قصد ازدواج با همکارتان را دارید که در محیط کاری با وی آشنا شده اید بهتر است دست نگه دارید و قبل از اینکار به برخی موارد مهم در مورد وی دقت کنید. ازدواج با فردی که هرروز در محیط کاری خود با وی روبرو می شوید شرایط ویژه ای دارد و تصمیم گیری در مورد آن نیاز به تامل دارد.

بسياري از خواستگاري‌ها از آشنايي در محيط كار سرچشمه مي‌گيرد. در شرايطي كه زن و مردي برحسب همكاري به يكديگر علاقمند شده و در نهايت تصميم به ازدواج مي‌گيرند، به موازات اينكه شناختي نسبي نسبت به يكديگر دارند، چنانچه بعضي اصول را رعايت نكنند، ممكن است شرايط نامساعدي برايشان به‌وجود بيايد.

به دختران و پسران جواني كه قصد دارند همسر خود را از بين همكارانشان انتخاب كنند، توصيه مي‌شود:

نگذاريد كسي بفهمد

قبل از اطمينان از استمرار رابطه، نگذاريد هيچ‌كدام از همكاران ديگر از علاقمندي شما به يكديگر و قصدي كه داريد، باخبر شوند، زيرا ممكن است با سخنان خود و شايعات، بر روند تصميم‌گيري شما تأثير بگذارند.

در مورد همديگر تحقيق كنيد

قبل از هر چيز، لازم است هر دو نفر در مورد همديگر تحقيق كنند و از حسن نيت طرف مقابل باخبر شوند. بهترين راه براي تحقيق بررسي‌ها، محل زندگي شخص مورد نظر است. دوستان و رقيب‌هاي كاري، منابع خوبي براي كسب اطلاعات نيستند. چون ممكن است رقيبان بر نقطه ضعف‌هاي وي تأكيد كنند يا دوستان صميمي بر نقاط قوت او انگشت بگذارند. بهترين گزينه همكارهاي نزديكي هستند كه با هم دشمني، رقابت يا صميميت ندارند. در واقع آدم‌هاي خنثي بهترين منبع براي كسب اطلاعات هستند. البته نبايد فراموش كرد افرادي بايد براي پرس‌وجو انتخاب شوند كه سخنان شما و گفتگوهايي را كه با هم خواهيد داشت، با ديگر همكاران در ميان نگذارند.

قبل از ازدواج با همکارتان بخوانید

واقع‌بین باشید

ازدواج با همکار را نه می‌توان توصیه كرد، نه رد. در این نوع ازدواج هم باید تمام جوانب بررسی شود و صرفا به شناختی كه از همكارتان در محیط كار دست پیدا كرده‌اید، بسنده نكنید چراكه ممكن است در محیط كار رفتاری مغایر با آنچه در خانه دارد، داشته باشد. پس واقع‌بینانه با این مساله برخورد كنید و مراقب رفتارتان هم باشید زیرا با برداشتن قدمی اشتباه، همكاران خیلی زود به این علاقه پی می‌برند و ممكن است این مساله در محیط دهان به دهان بچرخد و اگر در نهایت برای ازدواج به توافق نرسید، جو ایجاد شده برایتان مشكل‌ساز می‌شود.

به درآمدهای‌تان فکر کنید

واقعیت دیگری كه نمی‌توان آن را انکار کرد، مسایل مربوط به درآمد است كه برای خیلی از زوج‌ها مشکل‌آفرین است. گاهی زن و شوهرهایی هم که محل کارشان یکی نیست، درباره میزان درآمد و نحوه خرج‌كردن آن از یكدیگر می‌پرسند و طرف مقابل را در مورد اینکه چرا پولش را خرج زندگی نمی‌کند، بازخواست می‌کنند، حالا اگر همسرتان همكار هم باشد و از چند و چون حقوق یكدیگر باخبر باشید، اوضاع سخت‌تر می‌شود. معمولا بیشتر مردان اصرار دارند خانم‌های شاغل درآمدشان را صرف زندگی كنند درحالی که هر فردی حق دارد در كنار تامین مایحتاج زندگی، بخشی از درآمدش را پس‌انداز كند.

مراقب نگاه دیگران باشید

آدم‌های كنجكاو همه جا هستند. وجود این افراد فقط محدود به آشنایان و اطرافیان نمی‌شود و ممكن است در محیط كار هم همكار كنجكاوی داشته باشید كه بخواهد سر از زندگی‌تان دربیاورد. كنجكاوی‌هایی از این دست كه «شوهرت به‌تنهایی مخارج خانه را تامین می‌كند یا اینكه تو هم مجبوری او را همراهی كنی»، «چرا اجازه می‌دهی همكاران خانم یا آقا همسرت را به اسم كوچك صدا ‌كنند» و… پس مراقب رفتار و گفتارتان در محیط كار باشید و حساسیت‌های بی‌جا نشان ندهید زیرا از هر نظر زیر ذره‌بین نگاه دیگر همكاران هستید.

قبل از ازدواج با همکارتان بخوانید

همديگر را زير سؤال نبريد

در صورت عدم پذيرش درخواست، بايد شرايطي براي دادن جواب منفي فراهم شود. اگر خواستگار در سمت اداري بالاتر باشد، شرايط پيچيده خواهد شد و زماني شرايط دشوارتر مي‌شود كه دو طرف قبلاً به توافق رسيده و بعد يكي از آنان پشيمان شده باشد. نه گفتن در چنين وضعيتي بايد با صراحت كامل انجام شود. نبايد براي جواب منفي دادن وجهه فرد را زير سؤال برد، يا تحقير كرده و ضعف‌هايش را دليل جواب منفي به‌شمار آورد. در اين زمان بايد به ويژگي‌هاي مثبت فرد اشاره و گفته شود با وجود تمامي اين خوبي‌ها، احساس مي‌كنم ما نمي‌توانيم خواسته‌هاي يكديگر را برآورده كنيم و دلايل به‌صورت واضح و شفاف ذكر و در نهايت براي وي آرزوي موفقيت شود.

بیرون از اداره عاشق باشید

اینکه جواب منفی دادن به خواستگاری یک همکار چقدر می‌تواند روی روابط کاری تاثیر بگذارد بستگی به شخصیت هر دوی شما و رتبه کاری تان دارد. احتمالا نه گفتن به خواستگاری مدیر، بیشتر از نه گفتن به پیشنهاد یک همکار هم رتبه بر روابط کاری شما تاثیر می‌گذارد. این موضوع وقتی پیچیده تر می‌شود که شما به قصد آشنایی بیرون از چهارچوب کاری با او وقت گذرانده باشید. اگر به هر دلیل پاسخ نه به او دادید و یا بعد از مدتی از او شنیدید که به درد زندگی هم نمی خورید، نسبت به هم کینه جو نشوید و نگذارید که ناراحتی‌ها دلیلی برای دعواهای کاری میان شما شود و شغل‌تان قربانی احساساتتان شود. اگر هم پاسخ شما مثبت بوده، به بهانه این عشق از انجام وظایف‌تان طفره نروید و یا در مقابل او آسان گیر نباشید. بگذارید همه چیز روال عادی خودش را طی کند. یادتان نرود حتی اگر شما با هم ازدواج کنید، قرار نیست مناسبات زناشویی‌تان را به کارتان وارد کنید.
منابع : مجله خانواده ، نو عروس / سلامت

سایت تبیان