پرخاشگری

قطع غذا های ناسالم و پر چربی، در واقع ممکن است شخصیت شما را به سمت فردی بهتر و آرام تر بکشاند. تحقیقات جدید نشان می دهد که خوردن چربی های ترانس، می تواند منجر به پرخاشگری و تحریک پذیری شود. ما می دانیم که چربی های ترانس برای سلامت قلب شما و سایز کمر شما بد است؛ اما بر طبق یک مطالعه جدید از مدرسه پزشکی سن دیه گو از دانشگاه کالیفرنیا، این چربی ها ممکن است کنترل خشم را در فرد از بین ببرند.
محققان رفتار 945 مرد و زن را برای تشخیص این ارتباط بررسی کردند؛ آنها در جستجوی پاسخ این پرسش بودند که آیا بین مصرف چربی های ترانس در رژیم غذایی و احساس پرخاشگری و تحریک پذیری در فرد، ارتباط وجود دارد یا خیر؟ در واقع، آنها دریافتند که چربی های ترانس می تواند منجر به افزایش دمای بدن شود. این بخصوص برای افرادی که مستعد خشم و عصبانیت در اثر استرس در رانندگی هستند، احتمالا دو برابر بیشترخواهد بود. این مطالعه که به صورت آنلاین در مجله PloS ONE منتشر شده است، اولین ارتباط بین چربی های ترانس و رفتار بد نسبت به دیگران است.

دکتر بئاتریس گولومب استاد دانشکده پزشکی سن دیه گو که اجازه انتشار این مطالعه را در یک نشریه مطبوعاتی UCSD داده است، می گوید: ما دریافتیم که مصرف اسیدهای چرب ترانس، به طور قابل توجه ای با پرخاشگری بیشتر ارتباط دارند؛ از طرف دیگر در طول مدت این آزمایش، مصرف اسیدهای چرب ترانس نسبت به دیگر عوامل پیش بینی کننده پرخاشگری شناخته شده تا آن زمان، همواره پیش بینی کننده پرخاشگری و تحریک پذیری بود.

پرخاشگری

چربی های ترانس به طور طبیعی در برخی از غذا های با منبع حیوانی مانند گوشت و شیر کامل وجود دارد؛ اما مقدار اسیدهای چرب ترانس در فرآورده هایی مثل مارگارین سفت شده که از طریق فرآیندی به نام “هیدروژناسیون” Hydrogenation و تبدیل روغن های مایع به جامد، تهیه شده است، بسیار بیشتر است. چربی های ترانس در اغلب غذاهای فرآوری شده یافت می شوند. بالاترین مقادیر چربی های ترانس در محصولات زیر یافت می شود: غذا های سرخ شده – مخلوط های کیک – خمیر سرد و غذا های یخ زده.

بسیاری از تولید کنندگان مواد غذایی و رستوران ها، مخالفت با محصولات چربی ترانس را از محصولات خود آغاز کرده و به محصولاتی که حاوی آن است، برچسبی که نشانگر وجود آن در محصول می باشد، زده اند. با این حال، بررسی برچسب های مواد غذایی، بهترین راه برای محدود کردن مصرف آن می باشد. دفعه بعدی که خود را برای خرید چنین کالاها و یا مصرف مواد غذایی حاوی این چربی ها غافلگیر کردید، یک نفس عمیق بکشید و فکر کنید با خوردن چند دوناتی که امروز خورده اید، چه حفره عمیقی برای سلامتی خود ایجاد کرده اید! پس اگر چنین بود، بعد از کار روزانه، سری به باشگاه ورزشی زده و کالری های اضافه را بسوزانید و چربی های دریافتی را بخار کنید.


در این باره بیشتر بخوانید: چربی‌های ترانس عامل بروز مشکلات روحی در سنین پایین


برگردان: سیما آزاد فلاح

هرگونه کپی برداری با ذکر نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.