خوردن پنج واحد میوه و سبزی در روز، یکی از توصیه هایی است که متخصصان اغلب برای جلوگیری از انواع سرطان، به افراد می دهند. در حال حاضر مطالعه اروپایی تحقیقات پیشگیرانه اروپا در مورد سرطان و تغذیه European Prospective Investigation into Cancer&Nutrition یا به اختصار EPIC که توسط محققانی از ده کشور انجام شده است، نشان داده که در مورد سرطان ریه مقدار میوه ها و سبزیجات مهم نیست، بلکه تنوع آن پیشنهاد شده است و می تواند ریسک ابتلا را تا 23 درصد کاهش دهد.
ماریا خوزه سانچز پریس، مدیر رجیستری سرطان گرانادا در دانشکده بهداشت عمومی اندلس و همکارانش می گویند: این تحقیق، به رابطه بین رژیم غذایی و سرطان ریه، عمیق تر نگاه می کند. وی می افزاید: صرف نظر از مقدار مصرف شده، این مهم است که تنوع آن را نیز درنظر بگیریم. یک رژیم متنوع باعث کاهش خطر ابتلا به این سرطان می شود و بیشتر از همه در افراد سیگاری.

نتایج این مطالعه که در مجله «سرطان، اپیدمیولوژی، پیشگیری و بیومارکر ها*» چاپ شده، نشان داده است که خوردن بیش از 8 زیرگروه از سبزیجات، این خطر را در مقایسه با خوردن کمتر از 4 زیر گروه از سبزیجات، 23 درصد کاهش می دهد. به علاوه این خطر برای هر واحد اضافه شده به رژیم غذایی از یک زیرگروه دیگر، 4 درصد بیشتر کاهش می یابد. پژوهشگر تاکید می کند که پیوند قابل توجهی فقط در افراد سیگاری یافت شد. برای هر 2 واحد اضافی از انواع میوه ها و سبزیجات در رژیم غذایی، خطر سرطان ریه به میزان قابل توجهی با 3 درصد بیشتر، کاهش می یابد.

بنابراین اگر سیگاری ها، انواع میوه ای را که در روز می خورند، افزایش داده و متنوع تر میوه بخورند، می توانند خطر ابتلا به این نوع سرطان را کاهش دهند. تحقیقات پیشگیرانه اروپا در مورد سرطان و تغذیه (EPIC) شامل بیست و سه مرکز از 10 کشور اروپایی، شامل کشور های: آلمان – دانمارک – اسپانیا – فرانسه – یونان – هلند – ایتالیا – نروژ – انگلستان و سوئد می باشد که با نمونه ای از پانصد هزار مورد از افراد اروپایی مطالعه می کنند. از این تعداد، چهل و یک هزار نفر در مناطق اسپانیایی آستوریا، گرانادا، گوپوسکو، مورسیا و ناوار زندگی می کنند.

سرطان ریه همچنان یکی از شایع ترین انواع سرطان در کشور های توسعه یافته است. به همین علت و با وجود نتایج دلگرم کننده این مطالعه، سانچز پرز نتیجه گیری می کند که موثر ترین راه جلوگیری از سرطان ریه، کماکان کاهش شیوع مصرف دخانیات در میان مردم است.
اثر نوع بافت سرطانی انواع مختلف از مصرف میوه ها و سبزیجات با خطر کمتر در مورد تولید کارسینوم اپیدرموئید ریه همراه است. با دو واحد اضافی از مصرف میوه ها و سبزیجات که منجر به کاهش 9 درصدی ریسک ابتلا می شود؛ این اثر در میان سیگاری ها واضح تر بوده و به کاهش 12 درصدی می رسد.

هیچ گونه ارتباط معنی داری بین مصرف میوه ها و سبزیجات و خطر ابتلا به سرطان ریه، در سایر گونه های بافتی مشاهده نشد (آدنوکارسینوما و کارسینوم سلول های کوچک و بزرگ)

*بیومارکر یا نشانگر زیستی، یک شاخص قابل اندازه گیری از برخی حالت ها و شرایط زیستی یا بیولوژیک است و گاهی نیز یک ماده که حضورش نشان دهنده وجود یک ارگانیسم زنده است.

 


در این باره بیشتر بخوانید: آشنایی با میوه های ضد سرطانی


بازگردانی: سیما آزاد فاح

هرگونه کپی برداری با ذکر نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است