فصل پاییز و زمستان میزان شیوع بیماری های مختلف از جمله سرماخوردگی افزایش می یابد و آلرژی های فصلی نیز در افراد بیشتر می گردد،در این مقاله روش درمان و دلایل آبریزش متوالی بینی و گلو درد های مزمن را بررسی می کنیم.

فوق تخصص بیماری‌های عفونی، گفت: افرادی که دچار آبریزش بینی و خلط گلوی مزمن و طولانی مدت هستند باید به متخصص گوش، حلق و بینی یا آلرژی مراجعه کنند تا در صورت نیاز از سینوس‌های آنها عکس برداری شود.

به گزارش بهداشت نیوز، مسعود مردانی، فوق تخصص بیماری‌های عفونی به سوالاتی در زمینه «بیماری سرماخوردگی و آنفلوآنزا»پاسخ داده است که در ادامه می خوانید.

آیا واکسن آنفولانزا با واکسن سرما خوردگی متفاوت است؟

مردانی اظهار کرد: واکسن سرما خوردگی وجود ندارد، واکسن آنفولانزا از بروز عفونت‌های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی به میزان چشمگیری جلوگیری می‌کند.

منشا گلودرد چیست؟

وی بیان کرد: گلو درد علل متفاوتی دارد، اما شایع‌ترین علت گلودرد در کودکان 5 تا 15 ساله ناشی از ویروس استرپتوکوک فارنژیت است، مبتلایان به گلودرد باید از بوسیدن، دست دادن و در آغوش گرفتن دیگران خودداری ، همچنین دانش آموزان دچار گلودرد باید تا به دست آوردن بهبود کامل از رفتن به مدرسه پرهیز کنند.

کدام واکسن آنفولانزا معتبر است؟

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی تصریح کرد: افراد باید از واکسن آنفولانزای سازمان مورد تایید وزارت بهداشت، FDA، سازمان بهداشت جهانی و واکسن‌های مجوز دار وزارت بهداشت استفاده کنند.

چه کسانی واکسن آنفولانزا را تزریق کنند؟

مردانی تصریح کرد: افراد مسن بالای 60 سال اشخاصی که کورتون با دوز بالا مصرف می‌کنند، کودکان 6 ماه تا 6 ساله و زنان باردار حتما واکسن آنفولانزا را تزریق کنند، همچنین تزریق این واکسن برای مبتلایان به نارسایی کلیوی، دیابت، بیماری‌های ریوی مانند آسم و برونشیت مزمن، قلبی و عروقی و افرادی که پیوند انجام داده‌اند مانند پیوند مغز و استخوان ضروری است، مبتلایان به بیماری‌های بد خیم مانند سرطان، ایدز (ویروس اچ ای وی مثبت) و کارکنان پزشکی نیز باید واکسن آنفولانزا را تزریق کنند.

آیا تزریق واکسن آنفولانزا خطری دارد؟

وی اظهار کرد: واکسن آنفولانزا را تمامی افراد از سن 6 ماهگی تا 100 سالگی می‌توانند تزریق کنند و این واکسن هیچ خطری برای افراد ندارد، درد موضعی و التهاب در محل تزریق کاملا طبیعی است که با استفاده از کمپرس یخ و با گذشت زمان به مرور برطرف می‌شود.

آبریزش بینی و خلط گلوی مزمن ناشی از چیست؟

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی، گفت: افرادی که دچار آبریزش بینی و خلط گلوی مزمن و طولانی مدت هستند باید به متخصص گوش، حلق و بینی یا آلرژی مراجعه کنند تا در صورت نیاز از سینوس‌های آنها عکس برداری شود.

آیا تزریق واکسن آنفولانزا در زمان بیماری مجاز است؟

مردانی تصریح کرد: افراد بیمار باید پس از به دست آوردن بهبود کامل واکسن آنفولانزا را تزریق کنند، زیرا در زمان بیماری قسمتی از واکنش‌های دفاعی بدن صرف مبارزه با ویروس می‌شود.

مناسب ترین زمان برای تزریق واکسن آنفولانزا

وی عنوان کرد: بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفولانزا نیمه دوم مهر و اوایل آبان ماه است.

درمان آبریزش بینی در کودکان

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی، گفت: برای درمان آبریزش بینی در کودکان اغلب از داروهای ضد سرماخوردگی استفاده می‌شود، از آنجایی که بیشترین علت مقاومت میکروبی تجویز نا به جای آنتی بیوتیک در عفونت‌های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی است، برای درمان سرماخوردگی در کودکان اغلب آنتی بیوتیک تجویز نمی‌شود.

آیا شخصی که دفع پروتئین دارد می‌تواند از داروهای ضد سرماخوردگی استفاده کند؟

مردانی یادآور شد: افراد دچار دفع پروتئین می‌توانند از داروهای ضد سرماخوردگی استفاده کنند، اما برای رفع مشکل دفع پروتئین باید به فوق تخصص کلیه (نفرولوژی) مراجعه کنند.

منبع/اقتصاد نیوز