مدیریت استرس در محیط های شغلی

 

افراد شاغل غالبا در محیط کاری با استرس فراوانی روبرو هستند. استرس شغلی تهدیدی برای سلامت روان بانوان شاغل محسوب می شود. بهتر است با روش های مدیریت استرس در محل کار آشنا شوند و از آسیب های آن برای سلامتی شان پیشگیری کنند. دکتر جلیل فتح آبادی  راهنمایی های موثری در این زمینه ارائه داده اند که در ادامه خواهیم خواند.

یک روانشناس گفت: استفاده از چند راهکار و تکنیک به خانم ها کمک می کند تا با اضطراب کمتر و آرامش بیشتری به انجام وظایف خود در محل کار و منزل بپردازند.

دکتر جلیل فتح آبادی با اشاره به هفته سلامت روان و نامگذاری امروز با عنوان «سبک زندگی و سلامت روانی در محیط کار» افزود: یکی از اقداماتی که خانم های شاغل می توانند انجام دهند، برنامه ریزی برای انجام کار است. بازه زمانی مورد نیاز برای انجام برخی کارها قابل پیش بینی است و با محاسبه زمان می توانند کار خود را انجام دهند، در حالی که اگر بنا را بر این بگذارند که هر زمان فرصت کردند کار را انجام دهند، در مدیریت زمانی کار خود مشکل پیدا کرده و دچار استرس خواهند شد.

وی اظهار کرد: مشاغل بسیار زیادی وجود دارد که خانم های شاغل با استفاده از دورکاری می توانند آن را انجام دهند و لزومی به حضور آن ها در محیط کار نیست. بهتر است سازمان ها نیز پست های شغلی را بررسی کنند و مشاغلی که خانم های شاغل می توانند زمان آزاد بیشتری در اختیار داشته باشند را به آن ها اختصاص دهند.

مدیریت استرس در محیط های شغلی

این دانشیار دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه شهید بهشتی با بیان این مطلب که خانم های شاغل باید روش مدیریت استرس را فرا بگیرند، خاطرنشان کرد: بسیاری از اوقات، استرسی که به افراد وارد می شود ناشی از ماهیت کار نیست و ناشی از این است که فرد از روش های مدیریت مساله و استرس آگاه نیست و در نتیجه دچار استرس می شود.

فتح آبادی در ادامه به روش های کسب آرامش بیشتر برای خانم های شاغل اشاره کرد و گفت: در بعضی محیط های کاری امکانات تفریحی وجود دارد که خانم ها می توانند از آن ها استفاده کنند یا این که دقایقی را به پیاده روی اختصاص دهند که همین فعالیت های فیزیکی، سطح استرس آنان را کاهش می دهد.

وی در خصوص نحوه کنترل هیجانات و افکار منفی بیان کرد: مطالعه کتب و همچنین مراجعه به مراکز روانشناسی و مشاوره نیز می تواند به کاهش استرس ناشی از مدیریت همزمان خانه و محل کار کمک کند.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی همچنین در پاسخ به این سوال که چطور می توان میزان سوء استفاده از زنان را در برخی محیط های کاری کاهش داد، خاطرنشان کرد: در صورتی که خانم شاغلی از نظر شغلی، اطلاعات و چیرگی لازم را داشته باشد، هرگز دچار استرس نمی شود و هدف سوء استفاده قرار نمی گیرد.

سلامت آنلاین