امروزه قرص های لاغری به حدی فراگیر شده اند که حتی در سوپر مارکت ها هم یافت می شوند. اینگونه قرص ها هیچگونه مجوزی از هیچ نهاد رسمی نداشته و مصرف آنها به هیچ وجه توصیه نمی شود. در ادامه به بررسی عوارض و پیامد های خطرناک مصرف این قرص ها خواهیم پرداخت. با دکتر سلام همراه باشید.

رئیس هیئت پزشکی ورزشی استان گیلان با بیان اینکه سبک زندگی نادرست در کشور سبب شده تا ۵۵ درصد مردم اضافه وزن داشته باشند گفت: قرص‌های لاغری که اعتیادآور است می‌تواند با ایجاد بی‌اشتهایی این امر را ایجاد کند اما قابل ترک نیست.

محمد حق‌شناس ظهر امروز در همایش سلامت بانوان در سالن اجتماعات معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در رشت اظهار داشت: امروزه ورزش یک وسیله نمایشی و قهرمانی نیست بلکه یک ابزار بهداشتی محسوب می‌شود.

رئیس هیئت پزشکی ورزشی گیلان تصریح کرد: متاسفانه تحرک کمی در جامعه دیده می‌شود و این امر سبب بروز بیماری‌های مختلف شده و باید به این امر بیش از پیش توجه شود که ورزش و تحرک بدنی مثل رعابت بهداشت فردی ضروری است.

حق‌شناس با اشاره به شعار هفته سلامت بانوان با عنوان “ورزش، نسخه رایگان سلامت زنان” خاطرنشان کرد: فعالیت بدنی، انرژی انباشته شده در بدن را مصرف می‌کند و سبب تناسب اندام و تامین سلامت افراد جامعه می‌شود.

وی با بیان اینکه خداوند متعال نعمت سلامت را به رایگان برای ما قرار داده و تا زمانی که این نعمت از دست نرود به وجود آن پی نمی‌بریم گفت: شاید تنها 10 درصد افرادی که در پارک‌ها در حال ورزش هستند سالم باشند و بیشتر بعد از بروز بیماری به ورزش روی آورده‌اند.

رئیس هیئت پزشکی ورزشی استان گیلان عنوان کرد: بیش از 30 میلیون نفر در کشور اضافه وزن دارند و 1.5 میلیون نفر از بیماری‌های قلبی و عروقی رنج می‌برند و بسیاری از افراد از بیماری فشارخون بالای خود بی‌خبر هستند.

وی با تاکید بر اینکه سبک زندگی نادرست و نشستن‌های طولانی‌مدت، عدم تحرک کافی از سنین پایین و رژیم غذایی نامناسب در کشور سبب شده تا 55 درصد مردم اضافه وزن داشته باشند افزود: تکنولوژی‌های جدید هم سبب افزایش کم تحرکی شده است.

حق شناس با بیان اینکه متاسفانه پدیده‌ای وجود دارد که برخی بانوان می‌خواهند در کوتاه ترین زمان به لاغری دست یابند گفت: قرص‌های لاغری که اعتیادآور است می‌تواند با ایجاد بی‌اشتهایی این امر را ایجاد کند اما قابل ترک نیست و افراد زیادی به دام آن می‌افتند.

رئیس هیئت پزشکی ورزشی استان گیلان بیان کرد: خطر چاقی و اضافه وزن، کودکان ما را تهدید می‌کند چون تمام اوقات خود را جلوی تلویزیون و پای بازی‌های رایانه‌ای می‌گذرانند و هیچ تحرکی ندارند.

حق‌شناس با اشاره به خاصیت ضد اضطرابی و ضد افسردگی ورزش اظهار داشت: ورزش خطر ایجاد سرطان‌ها را کاسته و منجر به تعدیل فشارخون و قند خون شده و به ساخت و دوام استخوان‌ها و عضلات کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه ورزش به بهبود حافظه و هوشیاری و افزایش خلاقیت کمک می‌کند افزود: الگوی زندگی نشسته عامل خطر بیماری‌های قلبی و عروقی است و در حال ورزش هم باید اصول صحیح در حرکات ورزشی رعایت شود تا آسیب‌زا نباشد.

 

منبع: عصر ایران