پا درد از جمله عارضه هایی است که افراد بسیاری از ابتلا به آن رنج می برند. عوامل متعددی در ایجاد پا درد دخیل هستند که از جمله می توان به نوع کفش، نحوه راه رفتن و … اشاره کرد. در این مطلب قصد داریم تا به بررسی علل ایجاد پا درد و روش های درمان آن بپردازیم. در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

بهترین راه برای پیشگیری از لنگی دست و پا داشتن یک سبک زندگی سالم است، که بدین معنا است:

– اگر سیگاری هستید استعمال دخانیات را ترک کنید.

– اگر دیابت دارید قند خونتان را کنترل کنید.

– به‌ طور منظم ورزش کنید.

– در صورت نیاز سطح کلسترول و قند خونتان را کاهش دهید.

– غذاهایی را که اسید چرب اشباع دارند کمتر مصرف کنید.

– وزن متعادلی از نظر سلامت داشته باشید.

درمان

درمان درد پا یا لنگی و بیماری‌های سرخرگ محیطی می‌تواند از بدتر شدن بیماری جلوگیری کرده و علائم را تسکین دهد. تغییرات سبک زندگی و ترک مصرف سیگار و ورزش منظم از اولین اقدامات برای درمان درد پا به‌شمار می‌روند.
اگر علائم لنگی شما بعد از اینکه خودتان را با یک سبک زندگی سالم انطباق دادید تغییر نکردند و بهبود نیافتند، پزشک راه حل‌های دیگری برای درمان درد پا به شما پیشنهاد خواهد کرد، از جمله:

دارو برای درمان درد پا

برای کاهش لخته خون، مصرف آسپرین به شما پیشنهاد خواهد شد. همچنین داروهایی برای جلوگیری از لخته شدن خون و بهبود جریان خون و کاهش علائم توصیه می‌شود. درصورت ضرورت پزشک داروی کاهنده ی کلسترول (استاتین) راتجویز خواهد کرد.

آنژیوپلاستی

زمانی‌که شرایط فرد به‌طور جدی و نگران کننده باشد، آنژیوپلاستی استفاده می‌شود. این درمان درد پا طی پروسه‌ای انجام می‌شود که از طریق یک لوله باریک که از میان رگ عبور می‌کند و در انتهای آن بالنی وجود دارد، انجام می‌شود. استفاده از این وسیله به جریان خون کمک می‌کند. زمانیکه رگ گشادتر شد پزشک یک وسیله لوله‌ای‌مانند فلزی یا پلاستیکی را در رگ قرار می‌دهد تا همیشه باز بماند.

جراحی رگ

پزشک ممکن است به شما پیشنهاد جراحی رگ را بدهد که در این جراحی یک رگ سالم را جایگزین قسمت آسیب‌دیده می‌کند. این جراحی این امکان را می‌دهد که خون در ناحیه‌ای که رگ آن مسدود شده بود به جریان بیفتد.
این امکان نیز وجود دارد که فرد ترکیبی را از درمان‌ها شامل دارو برای درمان درد پا و آنژیوپلاستی متحمل شود.

سبک زندگی و درمان درد پا با روش‌های خانگی

پلاک‌هایی که رگ‌های فرد را دچار آسیب می‌کنند در نتیجه عادت‌های غلطی است که فرد در زندگی دنبال می‌کند. بنابراین یکی از راه‌های درمان درد پا کنار گذاشتن عادت‌های نادرست و تطبیق یافتن با سبک زندگی سالم است.

منبع: سپید انلاین