تراشه

از دهه 1950 محققان به دنبال این بوده اند که بتوانند سد خونی مغزی را با استفاده از فراصوت بشکنند. راه رسیدن به این موفقیت در ایمن این سد، استفاده کردن از حباب های کوچک است که در زمینه فراصوت موسوم به عوامل حفره ای تعامل دارند. در این مقاله از دکتر سلام اطلاعاتی در خصوص شبیه سازی سد خونی مغز روی تراشه را آماده کرده ایم. با ما همراه شوید.

از دهه 1950 پژوهشگران در تلاش بوده‌اند که سد خونی‌مغزی را با استفاده از فراصوت بشکنند. راه‌حل دستیابی به موفقیت در گشایش ایمن این سد، استفاده از حباب‌های کوچک بود که با زمینه فراصوت موسوم به «عوامل حفره‌ای» تعامل دارد. در حال حاضر چندین پژوهشگر انگلیسی و هلندی برای بررسی ارتباط بین مسیر بازگشایی سد خونی‌مغزی، زمان لازم برای بهبودی آن و صداهای منتشرشده در طی زمان با بودن این سد، یک بنیان آزمایشگاهی نویدبخش تولید کرده‌اند.

مزیت اصلی این سیستم استفاده از سه روش شامل نور، صدا و میدان های الکتریکی برای نظارت همزمان بر انتشار آکوستیک، اختلال و بهبود سد خونی مغزی و همچنین پاسخ زیستی سد خونی‌مغزی به صورت بلادرنگ است.

این درمان می‌تواند از طریق «گوش دادن» به عوامل حباب‌زایی که در تعامل با زمینه فراصوت هستند مورد نظارت قرار گیرد. محققان در این روش از نشان‌های فلورسنت برای نظارت بلادرنگ بر هر تغییری در سلول‌ها در طول زمان درمان یا برای بررسی اثرات شیمیایی و مکانیکی عوامل حباب‌زایی در زمان قرارگیری در معرض فراصوت، استفاده می‌کنند. آنها در تلاش هستند با تجزیه و تحلیل منابع چندگانه داده‌ها در طی زمان مواجهه با فراصوت و از طریق بهبود سد خونی مغزی، این درمان جدید و امیدوارکننده را بهتر درک کنند.

آن‌ها در حال کار روی روشی غیرتهاجمی برای تشخیص و درمان متاستازهای مغز، قبل از کشنده بودن هستند. در این میان، سیستم های برون‌تن (i- vitro) در توسعه این روش و روش‌های نسل جدید بعدی نقش مهمی ایفا خواهند کرد.

منبع: روزنامه سپید