نظافت وسایل حمام

در نظافت حمام کوشا باشید. حمام محلی برای تمیزشدن و پاکیزه شدن از انواع آلودگی هاست پس نباید کثیف و چرک آلود باشد. می خواهیم در این بخش به آلوده ترین وسایل حمام و حفظ نظافت و تمیزی آن ها اشاره کنیم. سعی کنید به بهداشت این وسایل بیشتر اهمیت دهید.

نظافت حمام کار چندان ساده‌ای نیست زیرا فضای حمام معمولا گرم و مرطوب است و محیط خوبی برای رشد قارچ و باکتری محسوب می‌شود.

قطعا می‌دانید که شست‌وشوی منظم بهترین روش برای پاک و سالم نگه داشتن این عضو بدن است اما گاهی وسایلی که در حمام استفاده می‌کنیم و نحوه غلط نگهداری یا خشک کردن آنها، باعث بروز برخی بیماری‌های پوستی<skin diseases> می‌شود.

نظافت حمام کار چندان ساده‌ای نیست زیرا فضای حمام معمولا گرم و مرطوب است و محیط خوبی برای رشد قارچ و باکتری محسوب می‌شود. تمیز کردن حمام چند نکته و مرحله دارد که به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

نظافت وسایل حمام

● اسفنج تن‌شویی:

در حمام، کشیدن اسفنج با الیاف طبیعی روی پوست، احساس لذتبخشی ایجاد می‌کند اما نتایج تحقیقی که در سال ۱۹۹۴ انجام شد، نشان می‌دهد اسفنج با الیاف طبیعی، نکات ایمنی در خانه و آشپزخانه – بسیار خوبی برای تجمع انواع باکتری‌هاست.

مشکل اینجاست که بیشتر افراد بعد از استفاده از اسفنج آن را خیس در محیط گرم و مرطوب حمام رها می‌کنند در حالی که این فضا محیط مناسبی برای رشد باکتری‌ها می‌شود.

اگر می‌خواهید از فواید الیاف طبیعی بهره‌ ببرید و بدون آنکه دچار مشکلات پوستی شوید به دنبال استفاده از اسفنج پوست تمیز و لطیفی داشته باشید، بعد از هر بار حمام ، آن را کاملا بفشارید و در محیطی خشک قرار دهید تا آبش گرفته شود.

در ضمن اسفنج را نباید برای طولانی‌مدت نگه داشت. بعد از هر چند بار استفاده، آن را دور بیندازید و اسفنج جدیدی جایگزین کنید.

● پرده حمام:

پرده دوش ابتکار بسیار جالبی برای زیبا کردن محیط حمام و جداسازی دوش از رختکن است اما باید به تمیزی آن توجه داشته باشید.

برای اطمینان از این موضوع نگاهی به پایین پرده بیندازید.

آیا به اندازه بالای آن سفید و تمیز است؟ احتمالا نه، کف حمام محیطی خیس و نمناک است و پرده با کف صابون و شامپوهایی که روی زمین می‌ریزد، تماس دارد و زرد می‌شود یا حتی بدتر گاهی اثری از کپک روی آن ظاهر می‌شود.

بهترین توصیه این است که قد پرده حمام را کوتاه کنید تا روی زمین نباشد و بعد از هر بار حمام آن را باز و در هوای آزاد آویزان کنید تا خشک شود.

نظافت وسایل حمام

به جای پرده‌های پلاستیکی، بهتر است پرده‌های نخی انتخاب کنید تا بتوانید آن را در ماشین‌ لباسشویی با حرارت بالا بشویید.

بعد از هر بار حمام، اگر پرده را باز نمی‌کنید تا بیرون خشک شود، حداقل آن را جمع نکنید و اجازه بدهید باز باشد.

در حمام را باز بگذارید تا رطوبت محیط کاهش یابد و پرده خشک شود. در ضمن هر سال باید پرده دوش را تعویض کرد.

● حوله:

حوله حمام وسیله‌ای ضروری برای خشک کردن بدن است اما هرگز از حوله‌ای که نمدار است برای خشک کردن بدنتان استفاده نکنید زیرا می‌تواند باکتری‌ها را به پوستتان منتقل کند.

بعد از هر بار حمام حتما حوله را روی حوله خشک‌کن یا در فضای باز پهن کنید تا خشک
شود و هفته‌ای یکبار آن را بشویید و سالی یکبار هم آن را عوض کنید.

پس از استفاد‌‌‌ه از حوله نباید‌‌‌ آن را د‌‌‌ر گوشه‌ای اند‌‌‌اخت یا د‌‌‌ر د‌‌‌اخل حمام یا محل نمناک قرار د‌‌‌اد‌‌‌، بلکه د‌‌‌ر مکان مناسبی که هوا جریان د‌‌‌ارد‌‌‌ و خصوصا د‌‌‌ر معرض نور خورشید‌‌‌ است، نگهد‌‌‌اری شود‌‌‌.

نظافت وسایل حمام

● کیسه و لیف حمام :

معمولا بیشتر افراد بعد از استفاده لیف را کنار وان یا دوش جا می‌گذارند و لیف خیس و صابونی بهترین فضا برای رشد میکروب‌ها می‌شود.

حمام مرطوب و گرم است و هوا در آن جریان ندارد و مکان مناسبی برای تجمع میکروب‌هاست.
بهترین کار این است که هرچند وقت یکبار لیفتان را عوض کنید یا مرتب آن را با آب جوش بشویید.

● لیف های فانتزی :

دختر خانم‌ها عاشق لیف‌های فانتزی هستند که از جنس پلاستیک به شکل گل درست شده‌اند.
این نوع لیف‌ها هم مثل لیف‌های سنتی اگر درست خشک نشوند، نکات ایمنی در خانه و آشپزخانه باکتری‌اند.

برای پیشگیری از این اتفاق بعد از هر بار استفاده لیف را خوب آب بکشید تا صابون و شامپو بین روزنه‌هایش باقی نماند و آن را بیرون از حمام آویزان کنید تا خشک شود.
۱ یا ۲ ماه یکبار نیز آن را عوض کنید.

● سر دوش حمام :

سردوش حمام بهترین مکان برای رشد قارچ‌هاست.

تحقیقات بسیاری در رابطه با بیماری‌هایی که به واسطه دوش منتقل می‌شوند، انجام شده و آخرین نتایج حاکی از آن است که سردوش عامل انتقال بیماری کروهن است.

تحقیق دیگری که در آمریکا انجام شد نشان داد میزان باکتری‌هایی که عامل عفونت‌های تنفسی است، در دوش حمام صد برابر بیشتر از سایر سرشیرهای آب در منزل است.

برای پیشگیری، هفته‌ای یکبار سردوش حمام را ضدعفونی کنید و آب داغ را با فشار قبل از حمام باز بگذارید تا قارچ‌های داخل سوراخ‌ها شسته شوند.

شفا آنلاین