ارتباط تنش و استرس با امراض سرطانی

تا جایی که می توانید استرس و اضطراب خود را کاهش دهید و مانع شدت یافتن تنش در زندگی روزمره خود شوید. ریشه ابتلا به انواع بیماری های جسمی اختلالات روانپزشکی می باشند. برای پیشگیری از بروز سرطان و تضعیف سیستم ایمنی بدنتان هم که شده تنش و استرس را از خود دور کنید.


رئیس سابق انجمن علمی روانپزشکان ایران با اشاره به ارتباط مستقیم اختلالات روانپزشکی و سرطان گفت: استرس سیستم دفاعی بدن را ضعیف می‌کند و میزان زیادی احتمال اختلال روانی در فرد مبتلا به سرطان و خانواده‌ او نیز پدید می‌آورد که توجه به رفع مشکلات روانشناختی این افراد بسیار ضروری است.

دکتر احمد جلیلی اظهارداشت: در سال‌های گذشته موضوع ارتباط اختلالات روانپزشکی و سرطان در دنیا مطرح شده است و امروز این موضوع به صورت جدی‌تری مورد توجه قرار گرفته است.
وی افزود: عوامل متعددی در بروز سرطان و ایجاد آن در جوامع مختلف نقش دارد و بیماری‌های مربوط به روان و استرس نیز از جمله این موارد به شمار می‌رود.
رئیس سابق انجمن علمی روانپزشکان ایران به موضوع بروز اختلالات روانپزشکی پس از ابتلا افراد به سرطان اشاره کرد و گفت: فرد مبتلا به سرطان و خانواده‌ آن نیز به دلیل بیماری سرطان به میزان زیادی احتمال اختلالات روانی در آنها وجود دارد بنابراین توجه به رفع مشکلات روانشناختی این افراد بسیار ضرورت دارد.

ارتباط تنش و استرس با امراض سرطانی
جلیلی اضافه کرد: در علم روانپزشکی اعتقاد بر این است که بین روان و جسم نوعی وحدت و ارتباط وجود دارد؛ به طوری که عوامـل روانشناختی در پیدایش تمام بیماری‌های جسمی نقش بسزایی دارند. این تاثیر در ارتباط با انواع سرطانها نیز تـا حـدودی مـد نظـر قرار دارد.
وی گفت: استرس‌ باعث افزایش ترشح استروئیدی به‌نام کورتیزول رادر بدن می‌شود البته کورتیزول در کوتاه مدت برای بدن مفید است اما بالا بودن میزان آن در دراز مدت به بدن آسیب می‌رساند و باعث سرکوب سیستم دفاعی بدن می‌شود.
این روانپزشک تصریح کرد: سرکوب سیستم دفاعی بدن‌ موجب اختلال در نابودی سلول‌های سرطانی شده و خطر ابتلا به انواع سرطان‌ها را افزایش می‌دهد. بنابراین استرس سطح ایمنی بدن را برای ابتلا به انواع بیماری از جمله سرطان پایین می‌آورد.
جلیلی خاطرنشان کرد: آلودگی هوا، پارازیت، ورود مواد سرطانزا به محیط زیست نیز از دیگر عوامل ابتلا به سرطان به شمار می‌رود و برای کاهش سرطان در کشور باید همه این عوامل را مدنظر قرار داشت

سلامت آنلاین