براي نخستين بار در جهان يك پژوهشگر ايراني و عضو بنياد ملي نخبگان موفق به توليد شبه انسولین خوراكي از گياه گزنه براي بيماران ديابتي شد.

به گزارش مجله پزشکی دکتر سلام، به نقل از سلامت نیوز دكتر مسعود شباني دومولا مجري اين طرح در گفت وگو با خبرنگار علمي ايرنا گفت: اين طرح را 15 سال قبل در دانشگاه تهران آغاز كردم و انگيزه ام براي توليد انسولين بيماري برادر زاده ام به ديابت و ديدن تزريق روزانه انسولين بود كه به فكر تزريق واكسن خوراكي افتادم .
وي ادامه داد: از اين رو موضوع پايان نامه دوره كارشناسي ارشد را تهيه انسولين خوراكي از گياه گزنه انتخاب كردم كه به دليل كمبود برخي امكانات به كانادا رفتم و در اين كشور دوره دكترا را به پايان رساندم و بعد از تحقيقات فراوان به توليد انسولين خوراكي از گياه گزنه موفق شدم.
گَزنه با نام علمي( Urtica dioica) گياهي از تيره گزنه ،علفي و پايا با ساقه‌اي منشعب است . ساقه آن راست و چهارگوش و برگهاي آن پوشيده از كرك‌هاي گزنده‌اي است.
اين گياه داراي خواصي دارويي چون مداواي مجاري ادرار (پروستات)، درمان دستگاه تنفسي، كاتاره معده، ضد قند خون، افزايش دهنده گلبولهاي قرمز خون است و صرف نظر از جنبه‌هاي خوراكي كه به صورت پخته همانند اسفناج خورده مي‌شود و سرشار از مواد معدني و مغزي است.
گياه گزنه حاوي ماده‌اي به نام سكرتين است كه بهترين عامل جهت تحريك و به كار انداختن غدد ترشحي هاضمه در معده ، روده ، كبد،لوزالمعده وكيسه صفراست و آن را براي بسياري از بيماري هاي ديگر نيز مي توان مصرف كرد.
گياه گزنه در ييلاقات اطراف تهران ، شميرانات و در كرج در دامنه ‌هاي البرز،كندوان ، پل زنگوله ، در مناطق شمالي در گيلان درهرزويل و جنگل نودي ، عمارلو ، راه كبوترچاك به زردچيان، رودبار ، آستارا، بندرگز و در آذربايجان در دامنه‌ هاي سهند ، زنقاب ، ديلمان و ارسباران به طور خودرو ديده مي‌شود.
شباني دومولا كه داراي دكتراي بيوشيمي است ادامه داد: مشكل بيماران ديابتي اين است كه قند خون وارد سلول آنها نمي شود . گياه گزنه داراي حلقه اي پيپتيدي است كه اين كار را ميسر مي كند و موجب كاهش قند خون مي شود.
وي گفت: خوراكي و طبيعي بودن اين انسولين مزيت آن نسبت به نوع تزريقي به شمار مي رود زيرا اين روش كاملا بدون درد است.
اين محقق بيوشيمي گفت: در واقع براي اجراي اين طرح پلي ميان طب سنتي و پيشرفته زده شده است به اين معنا كه تاثیر عصاره گزنه متعلق به قدما و طب کلی نگر است و من توانسته ام با تکیه بر علم و تکنولوژی مدرن اثرات دارویی آن را به اثبات برسانم.  و به این طریق دست آورد پیشینیان علم پزشکی به علم روز پیوندمی خورد. گياه گزنه به خودي خود اين ويژگي را در خود دارد و ما با استفاده از علم جديد آن را مورد استفاده بهينه قرار داديم.