امروزه چاقی یکی از رایج ترین اختلالاتی است که افراد بسیار زیادی با آن دست و پنجه نرم می کنند. ابتلا به چاقی نه تنها موجب به هم ریختن تناسب اندام شما خواهد شد، اختلالات زیادی را نیز برای سلامتی شما به وجود خواهد آورد. اما به تازگی محققان موفق به یافتن روشی برای تشخیص به موقع اختلالات چاقی در فرد شده اند. با دکتر سلام همراه باشید.

محققان با استفاده از نانو لوله‌های کربنی موفق به ساخت حسگری شدند که با استفاده از آن می‌توان ذرات چربی غیرمعمول را درون سلول‌های بدن شناسایی کرد. این روش برای شناسایی بیماری‌های مرتبط با چاقی مناسب است.
بیش از یک سوم از مردم جهان دچار اضافه‌ وزن یا چاقی هستند. اخیرا محققان دانشگاه رودآیلند موفق به ساخت نانوحسگری شدند که با استفاده از آن می‌توان بیماری‌های مرتبط با چاقی را شناسایی کرد.
این نانوحسگر نسبت به لیپید و چربی درون سلول‌های بدن پاسخ می‌دهد که برای این کار از باندگپ نانو لوله‌های کربنی استفاده شده است. این نوع تجمع ذرات چربی می‌تواند منجر به بیماری‌هایی نظیر بیماری قلبی، آلزایمر و سرطان شود.
پژوهشگران این پروژه نشان دادند که در صورت اتصال ذرات چربی به نانولوله‌کربنی، خواص نوری این نانوذرات تغییر کرده و می‌توان طول موج نشر کرده از آن را رصد کرد.
روکسبری از محققان این پروژه می‌گوید: «نور مادون قرمز نزدیک که از سطح نانولوله‌های کربنی نشر پیدا می‌کند نقش بسیار مهمی در شناسایی ذرات چربی درون سلول‌های زنده دارد. این طول موج نسبت به رنگ‌های فلورسانس بسیار منحصر به فرد است. ما از این پاسخ ذاتی نشر نور برای وجود ذرات غیرطبیعی چربی استفاده کردیم.»
این نانوحسگر به محققان کمک می‌کند تا بیماری را در مراحل اولیه شناسایی کنند. روکسبری می‌گوید: «این نانوحسگر ما را قادر می‌سازد تا پیشرفت بیماری را تشخیص دهیم و بتوانیم فرآیند رشد بیماری را معکوس کنیم که این کار با استفاده از تجویز داروی مناسب انجام می شود. من معتقدم که نانولوله‌های کربنی فرصت منحصر به فردی برای کاربردهای زیست‌پزشکی دارند و هنوز بسیاری از پتانسیل‌های این ماده در بخش پزشکی شناخته نشده است.»
محققان این پروژه امیدوارند که این فناوری به سوی کاربرد در محیط زنده حرکت کند به‌طوری که مطالعات روی حیوانات در آیند نزدیک آغاز شود. با موفقیت این پروژه می‌توان امیدوار بود که این روش درمانی بتواند برای معالجه بیماری‌های مرتبط با چاقی استفاده شود.

 

منبع: سپید آنلاین