افسردگی پس از زایمان از جمله اختلالاتی است که هر مادری ممکن است پس از زایمان به آن مبتلا شود. اینکه شما در چه وضعی زایمان کنید و چه شرایطی را پشت سر بگذارید تاثیر بسیار زیادی را در ابتلا و یا عدم ابتلای شما به افسردگی پس از زایمان دارد. زایمان در زمستان از جمله روش هایی است که به وسیله آن می توانید از افسردگی پس زایمان جلوگیری کنید. با دکتر سلام همراه باشید.

زمستان ممکن است برای اغلب افراد دلگیر باشد اما برای کسانی که به تازگی مادر شده‌اند، روزهای زمستانی می‌تواند خطر ابتلا به افسردگی پس از زایمان را کاهش دهد.

محققان معتقدند که در هوای سرد به دلیل تاریک شدن زودتر هوا احتمال جمع شدن دوستان و خانواده به دور هم بسیار بیشتر بوده که این امر از نظر روانشناسی می‌تواند کمک کننده باشد.

در مقابل، مشغله‌های اجتماعی اغلب در ماه‌های تابستان به اوج خود می‌رسند که این امر باعث می‌شود تا زنانی که به تازگی مادر شدن را تجربه کرده‌اند دچار احساس تنها ماندن و یا گرفتار شدن در خانه بشوند.

آنها در این پژوهش دریافتند مادرانی که در زمستان زایمان می‌کنند احساس بهتری دارند زیرا تعطیلات زمستانی برای آنها بسیار لذت بخش بوده و می‌توانند در محیط خانه به مسائل مربوط به کودک بپردازند.

اغلب افسردگی بعد از زایمان به ویتامین D مرتبط دانسته می‌شود زیرا ذخیره آن ممکن است در چند ماه بدون مصرف مکمل و یا نبود نور خورشید به میزان کافی، کاهش یابد.

این گروه برای انجام پژوهش خود، داده‌های مرتبط با 20169 زن که از ژوئن 2015 تا اوت 2017 زایمان کرده بودند، را مورد بررسی قرار دادند. از مجموع این افراد، 817 نفر (4/1 درصد) مبتلا به افسردگی پس از زایمان بودند.

آنها به این نتیجه رسیدند که حمایت روانی اطرافیان و حضور آنها در کنار فردی که به تازگی زایمان کرده می‌تواند از عوامل تاثیرگذار در عدم ابتلا به افسردگی پس از زایمان در فصل زمستان باشد.

این تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که از هر 25 پدر، 1 نفر به افسردگی پس از تولد فرزند دچار می‌شوند.

 

منبع: خبر فوری