افرادی که مبتلا به آترواسکلروز عروق پا و دردهای پا می باشند باید با رعایت برخی عوامل کنترل کننده دردهای ناشی از پا از بروز بیماری های پا و تشدید آن جلوگیری نمایند،در این مقاله به بررسی عوامل افزایش دهنده آترواسکلروز عروق پا می پردازیم.

سیگار نکشید: سیگار از مهم‌ترین عوامل خطرساز وتشدید کننده بیماری‌های سرخرگ محیطی است. استعمال دخانیات سبب افزایش احتمال مرگ یا قطع یکی از عضوهای بدن می‌شود. از دود سیگار که از طریق هم‌نشینی با افراد سیگاری وارد بدن شما می‌شود نیز اجتناب کنید.

ورزش کنید: شما ممکن است از خودتان بپرسید که چگونه ورزش می‌تواند در درمان درد پا موثر و کمک کننده باشد درحالیکه موجب درد پا در هنگام را رفتن می‌شود. در واقع ورزش به بهبود شرایط ماهیچه‌های شما کمک می‌کند و ماهیچه‌ها از اکسیژن به نحو کارآمدتری استفاده می‌کنند. بنابراین حتی اگر اکسیژن کافی به ماهیچه‌ها نرسد آنها سعی می‌کنند از همین مقدار کم به نحو موثرتری بهره ببرند. دراین‌صورت حتی در اثر ورزش‌های سخت درد کمتری مشاهده خواهد شد. تیم مراقبتی شما می‌تواند برنامه ورزشی حرفه‌ای را تدارک ببیند که به شما کمک کند تا به آرامی مسافتی را که در پیاده‌روی بدون درد طی می‌کنید و فعالیت‌های کلی‌تان را افزایش دهید.

سطح کلسترول خون‌تان را بدانید و آن را کنترل کنید: اگر سطح کلسترول خون‌تان در سطح متعادلی نیست پزشک برای شما داروهای متعادل کننده سطح کلسترول را تجویز خواهد کرد. برنامه غذایی که در آن از غذاهای کم‌چرب، به‌خصوص سبزیجات، میوه ها، غلات و حبوبات نیز می‌توانند در کاهش میزان کلسترول و در تعادل بودن سطح آن کمک کننده باشند. ورزش به‌همراه رژیم غذایی سالم می‌توانند در کاهش فشار خون و تنظیم سطح کلسترول خون که هر دو عوامل دخیل در ایجاد آترواسکلروز هستند، موثر است.

از داروهای خاصی پرهیز کنید: از داروهای منقبض کننده رگ‌ها استفاده نکنید. داروهای عفونت سینوسی و سرماخوردگی که بدون تجویز فروخته می‌شوند حاوی پزودوفدرین هستند که به‌عنوان منقبض کننده عروق شناخته می‌شوند. در مورد سایر داروها که نتایج مشابهی دارند ازطریق پزشک‌تان مطلع شوید.

از ایجاد جراحت روی پاها اجتناب کنید: کاهش جریان خون سبب افزایش عوارض ناشی از جراحات می‌شود. از کفش‌های مناسب استفاده کنید تا از بروز صدمه در هنگام ورزش یا انجام فعالیت‌هایی که احتمال بروز صدمات را افزایش می‌دهند، جلوگیری کنند.

در هنگام خواب پاهایتان را پایین‌تراز قلب قرار دهید: این امر سبب می‌شود تا جریان خون در پاهای شما بهترشود. برای اینکه جریان و گردش خون در پاها بهبود یابد بهتر است بالش خود را ۴ تا۶ اینچ بالاتر از سایر قسمت‌های بدن تنظیم کنید.
محمدحسین نجفی
متخصص قلب و عروق

منبع/سپید آن لاین