تای چی ورزشی است که توسط چینی ها ابداع شد و هدف آن افزایش سلامت بدن با حرکات طبیعی و سازگار با آناتومی بدن می باشد که انجام این ورزش برای حل مشکل بدخوابی و کاهش افسردگی و استرس نیز بسیار سودمند است.

اگر تا به حال با مشکل بی‌خوابی روبرو بوده‌اید می‌دانید که که نگرانی در مورد این مشکل سبب تشدید آن می‌شود. برای 30 درصد بیماران مبتلا به سرطان پستان که بهبود یافته‌اند و به بی‌خوابی مبتلا هستند، بی‌خوابی می‌تواند سبب افسردگی، خستگی و افزایش خطر بیماری شود.
به تازگی محققان نشان داده‌اند که تای‌چی (نوعی مدیتیشن) به اندازه درمان شناختی رفتاری موثر است. مطالعات گذشته نشان داده بودند که تای‌چی سبب آرامش بدن و کاهش التهاب در نجات یافتگان از سرطان پستان می شود.
نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که تای‌چی سبب بهبود خواب در مبتلایان به سرطان پستان شده و نیز اثرات سودمندی در رفع علائم افسردگی و خستگی دارد.
علاوه براین، تای‌چی و درمان شناختی رفتاری هر دو به یک اندازه سبب بهبود بی‌خوابی می‌شوند. درمان شناختی رفتاری بر شناسایی و تغییر تفکرات و رفتارهای منفی که بر توانایی فرد در به خواب رفتن اثر می‌گذارد، تمرکز می‌کند. با این حال این نوع درمان برای برخی افراد پرهزینه است.
در مطالعه مذکور 90 نجات یافته از سرطان پستان که در هفته حداقل 3 مرتبه بی‌خوابی را تجربه می‌کردند و کسانی که طی روز افسردگی و خستگی را گزارش کرده بودند، شرکت کردند. این افراد به طور تصادفی به دو گروه تقسیم شدند. به مدت 3 ماه یک گروه هر هفته درمان شناختی رفتاری دریافت کردند و گروه دیگر تای‌چی انجام دادند.

منبع/سپید آن لاین