مسواک

مسواک علاوه بر تمیز کردن دندان ها، می تواند کاربردهای دیگری هم در تمیز کردن خانه داشته باشد. با استفاده از مسواک می توانید لکه های سفت و خشک روی سر شعله های گاز را تمیز کنید. همچنین با مسواک می توانید شیر آلات را تمیز و براق کنید. در این مقاله از دکتر سلام کاربردهای مسواک در تمیزکاری خانه را آماده کرده ایم. با ما همراه شوید.

گاهی اوقات دستمال پارچه‌ای یا اسفنجی که برای پاک کردن اجاق گاز استفاده می‌کنید، نمی‌توانند لکه‌های سفت و خشک شده را روی سر شعله‌های گاز را به خوبی از بین ببرند. یک مسواک بردارید، آن را به ماده مخصوص پاک کننده اجاق گاز خود آغشته کرده و به آرامی با حرکات دایره‌ای روی لکه‌های خشک شده بکشید.

تمیز کردن وسایل در خانه، پاک کردن لکه و شستشوی وسایل و لوازم کاربردی در خانه باید در دستور کار افراد خانه دار قرار گیرد! باید بدانید که مسواک یکی از لوازم کاربردی و پرقدرت در خانه است، این وسیله پاک کننده می‌تواند اشیا و وسایل بسیاری را همانند دندان‌های شما سفید و براق کند! به دلیل برس کوچکی که دارد می‌تواند شکاف‌های ریز و کوچک در وسایل مختلف را به خوبی پاک کرده و آلودگی را از بین ببرد.

از بین بردن لکه سر شعله اجاق گاز

گاهی اوقات دستمال پارچه‌ای یا اسفنجی که برای پاک کردن اجاق گاز استفاده می‌کنید، نمی‌توانند لکه‌های سفت و خشک شده را روی سر شعله‌های گاز را به خوبی از بین ببرند. یک مسواک بردارید، آن را به ماده مخصوص پاک کننده اجاق گاز خود آغشته کرده و به آرامی با حرکات دایره‌ای روی لکه‌های خشک شده بکشید.

پاک کردن لکه دوغاب و درز کاشی

دوغابی که بین درز کاشی‌های کف یا دیوار آشپزخانه و یا حتی سرویس بهداشتی استفاده می‌شود، استعداد خوبی برای جذب آلودگی و سیاه شدن دارد! برای اینکه بتوانید درز کاشی و سرامیک را مانند روز اولش تمیز کنید، مقداری از ماده سفید کننده و تمیز کننده را به مقداری مشخص و تعریف شده درون آب حل کرده و با کمک مسواک آن را روی درز کاشی بکشید.

صندلی ماشین را پاک کنید

قطعا دیده اید که خرده‌ای نان، غذا و یا مانند آن‌ها بین درز صندلی ماشین رفته و منظره نازیبایی را به وجود می‌آورند. آنچه برای رفع این مشکل باید انجام دهید، این است که یک مسواک را فرا بخوانید! آن را روی درز دوخت صندلی ماشین بکشید تا آشغال‌های کوچک و ریز را خارج کنید. حال می‌توانید این خرده زباله‌ها را با جارو برقی کامل از بین ببرید.

شستشوی شیرآلات

سطوحی که هر روز به آن‌ها دست زده و لمس می‌کنید را فراموش نکنید. با یک مسواک لکه‌های آب و صابون را از روی سطح شیرآلات پاک کرده و آن‌ها را مانند روز اول صیقلی کنید. با این کار به قارچ و باکتری‌ها هم اجازه رشد نمی‌دهید.

راه آب سینک ظرفشویی

سینک ظرفشویی باید بطور مداوم شسته و تمیز شود. نصف پیمانه جوش شیرین، یک چهارم پیمانه نمک آشپزخانه را با هم ترکیب کرده و با یک پیمانه سرکه گرما دیده مخلوط کنید. با استفاده از مسواک آغشته به این محلول پاک کننده، می‌توانید هر لکه‌ای را از بین ببرید.

از بین بردن لکه قطعات یخچال

اگر در یخچال فریزر خانه شما آب سرد کن وجود دارد، باید بدانید که لکه آب روی قطعاتی که هر روز با آب سرو کار دارند باقی می‌ماند. پس باید آن‌ها را با استفاده از آب و صابون به کمک مسواک بشویید. با مسواک حتی گوشه‌های قطعات و هر درز و فرو رفتگی پاک می‌شود.

تمیز کردن منافذ و دریچه سشوار

اگر حس می‌کنید سشوار شما قدرت اولیه اش را ندارد، باید بدانید که دریچه‌ها و منافذ عبور هوای کنار و قسمت پشتی آن را کرک و پرز گرفته است. به همین دلیل است که قدرت موتور پایین می‌آید و دستگاه به خوبی کار نمی‌کند. اینجاست که مسواک با برس کوچک خود به راحتی می‌تواند پرز و کرک را از منافذ پاک کند.

قدرت دوباره به چسب پارچه‌ای

حتما شما چسب‌هایی را دیده اید که به لوازم پارچه‌ای دوخته یا چسبانده می‌شود. این نوع چسب‌ها که قدرت خوبی در اتصال دارند، در واقع از جنس نوعی پلاستیک ساخته شده اند. ولی بعد از مدتی استفاده قدرت چسبیدن خود را از دست می‌دهند و این هم به دلیل مو و یا کرک‌هایی است در بین برجستگی‌های یک سمت آن رفته و حالت چسبندگی را از آن‌ها می‌گیرد. برای اینکه بتوانید این چسب را به حالت اول برگردانید، از یک مسواک زبر و سفت استفاده کنید.

منبع: بیتوته