پرخوری

بر اساس تحقیقاتی که در خصوص پرخوری صورت گرفته است، محققان متوجه این موضوع شده اند اگر حتی به مدت یک روز غذاهای سرشار از چربی های مضر استفاده کنید، برای بدن مضر خواهد بود و عواقب جدی در پی خواهد داشت. در این مقاله از دکتر سلام به پرخوری کردن پرداخته ایم. توصیه ما این است که حتما این مقاله را مطالعه کنید و از دست ندهید.

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

در این تحقیق محققان 15 فرد سالم را مورد آزمایش قرار دادند و به آنها یک وظیفه سپردند. آنها برای یک روز می‎توانستند برنامه غذایی سرشار از غذاهای خوشمزه با چربی بالا، مانند سوسیس، تخم مرغ سرخ کرده، برگر و چیز کیک استفاده کنند که در مجموع 78 درصد بیشتر از کالری بود که روزانه و به طور عادی مصرف می‎کردند. سپس محققان سطح قند خون این افراد را اندازه گیری و با سطح قند خونشان قبل از این برنامه مقایسه کردند.

نتیجه چه بود؟ یک روز پرخوری با غذاهای پرچرب و مضر باعث شده بود حساسیت بدنشان به انسولین تا 28 درصد پایین بیاید. حساسیت به انسولین یعنی بدن چقدر سریع به انسولین واکنش نشان دهد، هورمونی که به سلول‎ها اجازه می‎دهد قند را از خون جذب و به عنوان انرژی مصرفش کنند.

اگر حساسیت به انسولین کم شود، ممکن است بدنتان به انسولین بیشتر و بیشتری نیاز پیدا کند تا به کمکش قند خون را جذب کند. در نهایت ممکن است قادر نباشد به اندازه کافی انسولین ترشح کند تا این وظیفه کامل شود. بنابراین در جریان خون قند اضافی انباشته می‎شود. این حالت می‌تواند در پایان باعث پیش دیابت یا دیابت شود.

این یافته‎ها نشان می‎دهد تنها یک روز پرخوری کردن و استفاده از غذاهای ناسالم می‎تواند روی قابلیت پردازش قند توسط بدن تاثیر بگذارد.

تولید بیش از حد انسولین توسط پانکراس به صورت مداوم می‎تواند باعث اختلال در عملکرد پانکراس شود طوری که وقتی بدن به انسولین نیاز دارد نتواند آن را به اندازه کافی در اختیارش قرار دهد.

البته در اینجا چند مورد وجود دارد که باید به آنها ‌اشاره شود: اول اینکه به خاطر نوع طراحی تحقیق، محققان نمی‎توانند بگویند دقیقا مشکل از کدام قسمت برنامه غذایی است، میزان بالای کالری؟ درصد بالای چربی؟ یا ترکیبی از هر دو؟

دوم اینکه تحقیقات، اختلال شدیدی در حساسیت به انسولین نشان می‌دهد، اما محققان دقیقا از پیامدهای آن برای سلامت مطلع نیستند. برای مثال محققان به این موضوع نپرداخته‌اند که در صورت بازگشت فرد به الگوی غذا خوردن معمولی چه اتفاقی می‎افتد یا اگر الگوی پرخوری به همان شکل ادامه پیدا کند، مشکلاتی که برای انسولین پیش می‎آید بیشتر خواهد شد یا خیر.

بنابراین برای بررسی این راه‎ها به تحقیقات بیشتری نیاز است.

اما آنچه مسلم است این است که افراد مستعد برای ابتلا به دیابت نوع 2 و کسانی که فعالیت ندارند و یکجا می‌نشینند و اضافه وزن هم دارند، بیشتر از دیگران دچار مشکلات ناشی از کاهش حساسیت به انسولین می‎شوند.

منبع: کیهان