مرطوب کننده

کرم مرطوب کننده به عنوان لایه محافظتی از پوست عمل می کند و همچنین آب مورد نیاز پوست را در سطح مطلوبی نگه می دارد. با این وجود برخی از افراد فکر می کنند که پوستشان نیازی به کرم مرطوب کننده ندارد، اما متخصصان زیادی بر این موضوع تاکید دارند که باید روزانه از مرطوب کننده ها استفاده کنید تا پوستی سالم داشته باشید.

کرم مرطوب کننده به عنوان نوعی لایه محافظتی برای پوست عمل می کند و علاوه بر حفظ سلامت پوست ، آب مورد نیاز را در سطح مطلوبی نگه می دارد۔ در حالی که افراد فکر میکنند به استفاده از مرطوب کننده نیاز ندارند، متخصصان زیادی توصیه می کنند به صورت روزانه از این محصول استفاده کنید. طبق آخرین دستورالعمل های مایوکلینیک ، حفظ رژیم غذایی استاندارد و مدیریت استرس باید کنار استفاده از کرم مرطوب کننده متناسب با نوع پوست قرار گیرد. تا اثر بخشی رژیم مراقبت از پوست واقعا به سطح قابل قبولی برسد. در ادامه مطلب، کرم مرطوب کننده را اینگونه انتخاب کنید راهنمای خرید و استفاده بهترین مرطوب کننده متناسب با پوست را در اختیار شما می گذاریم.

انتخاب مرطوب کننده مناسب

فکر می کنید دقیقا چه عاملی محصولات گرانقیمت و شکیل را از محصولات ارزان قیمت متمایز می کند؟

گاهی اوقات هیچ چیز! بنابراین، فکر نکنید قیمت بیشتر همیشه به معنای کیفیت بهتر است. در واقع، ترکیبات هر محصول است که آن را متمایز میکند، نه قیمت یا برند آن. یک مرطوب کننده خوب و مناسب باید از پوست محافظت کند و حاوی هیچ کدام از ترکیبات مضر هم نباشد. سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، قواعد سفت و سختی برای محصولات آرایشی اعمال نمی کند.

همین نکته، اعتماد کردن به محصولات آرایشی را به کار سختی تبدیل می کند. البته با اینکه محصولات آرایشی به تاییدیه سازمان غذا و داروی امریکا برای عرضه در بازار نیاز ندارند، یک نکته مهم را نباید فراموش کرد؛ سازمان غذا و داروی آمریکا همه تولیدکنندگان را ملزم می کند فهرست ترکیبات تشکیل دهنده را روی محصول درج کنند تا مصرف کنندگان بتوانند برای خریدشان براساس آگاهی و اطلاع کافی تصمیم بگیرند. بااینحال، خواندن فهرست ترکیبات هر محصول واقعا میتواند بسیاری از مصرف کنندگان را به دردسر بیندازد یا آنها را گیج کند. به همین دلیل، کسب اطلاعات مناسب درباره ترکیبات مهم می تواند برای همه مصرف کنندگان مفید باشد و تصمیم گیری را برایشان راحت تر کند.

اطلاعاتی که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

بدون رایحه (Fragrance-Free) یا بدون عطر (Unscented)

اصطلاح بدون رایحه معمولا همین معنی را میدهد؛ هیچ رایحه ای به محصول اضافه نشده است. با این حال، حتی محصولات بدون رایحه نیز همیشه عاری از رایحه ها نیستند. یک ترکیب طبیعی یا یک اسانس به راحتی میتواند مثل رایحه عمل کند، اما در فهرست محصول درج نشود. بسیاری از رایحه ها هم از ترکیبات مصنوعی حاصل شده اند و حاوی ترکیبات سمیایی هستند که می توانند در برانگیختگی واکنش های پوستی و حساسیت ها موثر باشند. محصولات بدون عطر هم مانند محصولات بدون رایحه میتوانند حاوی عطر و رایحه باشند. در واقع، ممکن است تولیدکنندگان برای خنثی کردن بوی ناخوشایند ترکیبات شیمیایی، رایحه های مصنوعی و تحریک کننده واکنش های حساسیت را به محصول اضافه کنند. بسیاری از ترکیبات اصطلاحا طبیعی (natural) هم که روی برچسب محصولات درج می شوند، درنهایت مثل رایحه عمل می کنند.

ترکیبات فعال (Active) یا غیرفعال (Inactive)

ترکیبات فعال، عملکرد محصول را در راستای اهداف طراحی شده تعیین شده امکانپذیر می کنند بنابراین، مرطوب کننده ای که توانایی مقابله با اشعه های UV را دارد، میتواند حاوی ترکیباتی مانند اکسید تیتانیوم باشد که به عنوان عامل فعال و اصلی ضدآفتاب عمل می کند. ترکیبات غیرفعال هم نقش کمکی دارند، اما برای مثال در همین مورد، به تنهایی با اشعه های مضر خورشید مقابله نمی کنند. در واقع، ترکیبات غیرفعال در پدید آمدن محصول نهایی نقش آفرینی می کنند.

غیر جوش زا (Non-comedogenic)

تولیدکننده ای که این اصطلاح را روی برچسب محصولش درج کرده، دو ادعا را مطرح می کند؛ بدون جربی بودن و مسدود نکردن منافذ پوستی.

اصطلاح غیر جوش زا اساسا یعنی اینکه محصول مورد نظر، چربی اضافی را تجزیه می کند، اما رطوبت پوست را از بین نمیبرد.

ضد حساسیت (Hypoalergenic)

استفاده از این اصطلاح، یعنی محصول مورد نظر باعث برانگیختگی کمتر واکنش های حساسیت زا در مصرف کنندگان می شود. با این حال، مشاهده این اصطلاح روی برچسب محصول، استفاده از ان را به طور کامل تضمین نمی کند. از آنجایی که قواعد و دستورالعمل های محصولات آرایشی سفت و سخت نیستند، ممکن است تولیدکنندگان ادعای ضد حساسیت بودن محصول را مطرح کنند، اما سازمان غذا و داروی امریکا انها را به اثبات قطعی ادعاهایشان ملزم نمی کند. پس اگر با ترکیب خاصی در فهرست محصول مواجه شدید که قبلا باعث برانگیختگی واکنش حساسیت زا در شما شده، حتما از مصرف آن خودداری کنید.

کرم مرطوب کننده

طبیعی (Natural) یا ارگانیکت (Organic)

محصولات طبیعی از منابع گیاهی برای گرفتن ترکیبات خودشان استفاده می کنند بنابراین، ممکن است حاوی ترکیبات شیمیایی باشند یا نباشند. محصولات ارگانیک هم مدعی هستند ترکیبات تشکیل دهنده شان، بدون مواد شیمیایی، آفت کش ها و کودهای مصنوعی رشد کرده و تهیه شده اند. متاسفانه، سفت و سخت نبودن قواعد سازمان غذا و داروی آمریکا در مورد محصولات آرایشی، احتمال استفاده از برچسب های گمراه کننده را افزایش داده است.

در نتیجه، محصولات طبیعی و ارگانیک لزوما نسبت به یکدیگر برتری ندارند.

طیف گستره (Broad-Spectrum)

این اصطلاح یعنی محصول مورد نظر، از تخریب های اشعه های UVA و UVB خورشید جلوگیری می کند. با اینکه همه مرطوب کننده ها حاوی ترکیبات ضدآفتاب نیستند، امروزه بسیاری از این محصولات به صورت ترکیبی تولید می شوند.

پارابن ها (Parabens)

پارابن ها، ترکیبات نگهدارنده ای هستند که عمر محصولات آرایشی را افزایش می دهند. رایج ترین پارابن هایی که در محصولات آرایشی مورد استفاده قرار میگیرند، بدین ترتیب هستند methylparaben ، propylparaben و butylparaben

همه این ترکیبات تا ۲۵ درصد برای استفاده در محصولات آرایشی بی خطر هستند. پارابن ها همواره به علت خطرات بالقوه ای که داشته اند (مانند تقلید از استروژن در بدن که میتواند باعث سرطان شود) مورد توجه محققان و تحقیقات بسیاری بوده اند. با این حال، سازمان غذا و داروی آمریکا در حال حاضر معتقد است پارابن ها خطر جدی برای سلامت ندارند و حذف آنها از محصولات آرایشی ضروری نیست.

فتالات ها (Phthalates)

ترکیبات فتالات درانواع مختلفی از محصولات یافت میشوند، از لوسیون ها و دئودورانت ها گرفته تا اسباب بازی ها و بسته بندی مواد غذایی، نگرانی ها نسبت به خطرات بالقوه فتالات (مانند ایجاد اختلال در باروری) نیز رو به افزایش است. محققان هم به علت همین نگرانی های جهانی، آزمایش های کنترلی زیادی درباره این ترکیبات انجام داده اند. طبق گزارش موسسات معتبر تحقیقاتی، یافته های فعلی درباره اثر سرطان زای فتالات بیشتر به موش های آزمایشگاهی منحصر می شود تا به انسان ها و نشان میدهد خطرات فتالات برای باروری و رشد انسانها «حداقلی» است.

منبع: سلامت دات لایف