کابوس شبانه فرزندتان را اینگونه درمان کنید

 

برخی اطفال با کابوس های شبانه زیادی مواجه می شوند این کابوس ها باعث ایجاد ترس در آن ها خواهد شد. برای درمان بی خوابی های شبانه فرزندتان می توانید از روش های مختلفی کمک بگیرید. کتایون رازجویان در این رابطه راهنمایی های ویژه ای داشته اند که در ادامه خواهید خواند.

یک فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان گفت: عوامل متعددی ممکن است خواب شبانه کودکان را مختل کرده و آنان را با کابوس‌هایی همراه با پریشانی و گریه مواجه کند.

کتایون رازجویان افزود: در برخی از موارد ممکن است، نوعی اختلالات خواب موجب ترس شبانه کودکان در هنگام خواب شده و منجر به بیدار شدن آنان با جیغ و گریه از خواب شود، حتی ممکن است، این کودکان خوابگردی هم داشته باشند، اما بعد از چند دقیقه به رختخواب رفته و بعد از بیدار شدن هم چیزی را به خاطر نیاورند که این حالت چندان نگران کننده نیست و به مرور از بین خواهد رفت.

کابوس شبانه فرزندتان را اینگونه درمان کنید

وی با بیان این‌که کابوس ممکن است زمینه خانوادگی داشته باشد، توضیح داد: چنان‌چه پدر یا مادر سابقه دیدن کابوس در خواب داشته باشند، کودکان آنان نیز ممکن است کابوس ببینند، علاوه بر مورد یاد شده ممکن است اواسط شب با خواب بد بیدار شوند و حتی خواب خود را در بیداری نیز به یاد آورند، اما به طورکلی هیچکدام نگران کننده نیست و تا سنین ۱۲ تا ۱۳ سالگی رفع خواهد شد.

رازجویان اظهار کرد: اما در مواقعی که به خواب رفتن کودک همراه با ترس و علائم دیگری نظیر نشانه‌هایی از تشنج و سیاه شدن در کودک باشد، در این موارد مشکوک بعد از مراجعه به متخصصان با گرفتن نوار مغزی (EEG) هنگام خواب و بررسی علت اصلی این حالت‌ها، پزشک اقدامات لازم را برای رفع آن به عمل خواهد آورد.

کابوس شبانه فرزندتان را اینگونه درمان کنید

وی در پاسخ به این پرسش که چه اقداماتی در زمان دیدن کابوس باید انجام شود، گفت: در موارد عادی اقدام و یا درمان خاصی به جز آرام کردن کودک وجود ندارد، اما در مواقعی که کودک دچار حالت‌هایی از تشنج شود، والدین باید در نظر بگیرند که اتاق زیاد گرم نباشد و یا کودک را درجای خطرناک نخوابانند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار کرد: حالت‌های معمول کابوس در کودکان ممکن است به دلیل مشاهده فیلم ترسناک، خوردن شام سنگین و موارد دیگر باشد. بنابراین درمان خاصی ندارد، اما در مواردی هم تروما، آسیب‌های ناشی از تصادفات، بدرفتاری دیگران با کودک و افسردگی، ممکن است کابوس‌ها را بیشتر کند که در چنین مواقعی نیز باید بررسی علمی در زمینه موارد پیش آمده صورت گیرد.

سلامت آنلاین