اهمیت آزمایشات ژنتیک در ازدواج فامیلی

اگر می خواهید با یکی از خویشاوندان و نزدیکان در فامیل وصلت کنید پیشنهاد می کنیم آزمایش‌های ژنتیک قبل از ازدواج را از یاد نبرید. اینگونه آزمایشات اهمیت زیادی در پیشگیری از بروز بیماری های ژنتیکی خاص و سقط‌های مکرر پس از ازدواج فامیلی خواهند داشت.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره اهمیت انجام آزمایش‌های ژنتیک قبل از ازدواج، برای زوج های فامیل گفت: احتمال انتقال بیماری‌های ژنتیکی به جنین، بیشتر در زوج‌های فامیل وجود دارد. از اصلی‌ترین اهداف مشاوره ژنتیک، مشخص کردن خطر وقوع یا تکرار یک بیماری ارثی در هر حاملگی است.

دکتر عصمت باروتی درباره اهمیت فرزندآوری سالم در زوج‌هایی که باهم نسبت فامیلی دارند، اظهار کرد: مشکلات ژنتیکی برای فرزندان کسانی که ازدواج فامیلی کرده‌اند، اصلی‌ترین دلیل برای این است که کارشناسان توصیه می‌کنند، ازدواج فامیلی انجام نشود، اما در واقع نسبت فامیلی به خودی‌خود، مانعی برای ازدواج نیست مگر اینکه در خانواده و اقوام نزدیک، سابقه تولد فرزند با بیماری ژنتیکی خاص و سقط‌های مکرر وجود داشته باشد.

اهمیت آزمایشات ژنتیک در ازدواج فامیلی

این متخصص زنان و زایمان با بیان اینکه انجام آزمایش ژنتیک برای تمام زوج‌ها اهمیت دارد، افزود: زوج‌های فامیل باید قبل از ازدواج یا قبل از تولد کودک، حتما آزمایش ژنتیک انجام دهند و شجره‌نامه خانوادگی خود را با مشاور در میان بگذارند تا از تولد کودکی با معلولیت و اختلالات ژنتیکی که طیف وسیعی از بیماری‌ها را شامل می‌شود، پیشگیری کنند.

وی یادآور شد: در زوج‌های فامیلی، ژن‌های مشابه بیشتری نسبت به زوج‌های غیرفامیل وجود دارد. در حال حاضر هزاران نوع بیماری ارثی مختلف شناخته شده‌اند که از طریق به ارث رسیدن ژن‌های مشترک در پدر و مادر، ممکن است فرزندان آنها را مبتلا کنند.

اهمیت آزمایشات ژنتیک در ازدواج فامیلی

باروتی درباره بیماری‌های نقایص ژنی، گفت: از اختلالات ژنتیکی وراثتی مانند کم خونی داسی شکل، هموفیلی و کوررنگی و یا اختلال در ساختمان و تعداد کروموزوم ها مانند سندروم دان را می‌توان مثال زد. سندروم دان یکی از شایع‌ترین بیماری‌های ژنتیک در کشورمان است که احتمال ابتلای جنین به این بیماری در ازدواج های فامیلی بیشتر است.

وی تاکید کرد: اگرچه با تشخیص به موقع بیماری‌های ژنتیک و مداخلات لازم از جمله تغییر غذای بیمار، می‌توان مشکل فرد را تا حدودی برطرف کرد، اما در مجموع انجام آزمایش ژنتیک، دوری از ازدواج دیرهنگام و پرهیز از بچه داری در سنین میانسالی،در بسیاری از موارد جلوی انتقال بیماری‌ها به نسل‌های آینده را می‌گیرد.

سلامت آنلاین