خواب آرام و راحت می تواند خستگی یک روز کاری پر مشغله را از بدن شما رفع کند و به شما برای شروع کردن یک روز جدید انرژی کافی بدهد. اضطراب به عنوان یکی از اولیه ترین عوارض کم خوابی به شمار می رود، اما نتایج بررسی‌های محققان نشان می دهد، کاهش کیفیت خواب، فرد را به سمت ترسو بودن پیش برده و او را در خطر ابتلا به اختلال استرسی پس از ضایعه روانی قرار می‌دهد.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که خواب بهتر، مغز را در برابر موضوعات ترسناک، آماده‌تر می‌کند و فرد کمتر واکنش‌های ترس از خود بروز می‌دهد.

در مرحله خواب REM، که تقریبا ۲۵ درصد از کل خواب را در برمی‌گیرد، ماهیچه‌ها در کمترین فعالیت خود قرار دارند. بنابه گفته متخصصان، بیشترین زمانی که استراحت می‌کنیم، در این مرحله از خواب است و عدم کیفیت خواب در این مرحله، موجب مضطرب شدن فرد و ابتلای او به اختلال استرسی پس از ضایعه روانی می‌شود. این تحقیق از آن جهت اهمیت دارد که بیشتر خودکشی‌ها و قتل‌ها با این اختلال رابطه مستقیم دارند.

افرادی که مرحله خواب عمیق شان کامل می‌شود، ارتباط بین آمیگدالا، هیپوکامپوس و قشرمغزی جلویی شکمی در مغز آنها کمتر خواهد بود که این مساله آنها را در برابر ضایعات روانی مقاوم‌تر خواهد کرد و کمتر دچار وحشت و اضطراب می‌شوند.

منبع: عصر ایران