پوکی استخوان

یکی از عوامل ابتلا به پوکی استخوان در زنان، نداشتن تحرک می باشد. زنانی که تحرک بسیار کمی دارند به مروز زمان دچار پوکی استخوان خواهند شد، اما بانوان می توانند با ورزش کردن و تحرک زیاد داشتن از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنند و یا آن را با افزایش سن به تعویق بیاندازند.

یاسمن اسدی در نخستین نشست علمی انجمن توانمندسازی زنان و خانواده مازندران با عنوان سلامت زنان با اشاره به پوکی استخوان به عنوان نخستین پیامد شایع فقر حرکتی در زنان، اظهار کرد: فعالیت منظم بدنی مستمری همچون پیاده روی، وقتی از زمان نوجوانی و جوانی، آغاز ‌شود، موجب افزایش تراکم استخوانی در بدن می‌شود که این خود، از پوکی استخوان جلوگیری می‌کند.

اسدی با بیان اینکه نمی‌توان از بروز بسیاری از بیماری‌ها، همزمان با افزایش سن جلوگیری کرد، افزود: کمترین کاری که می‌توان کرد، این است که آغاز بسیاری از این بیماری‌ها را به تعویق انداخت.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری تصریح کرد: اگر خانمی در شرایط عادی و بدون ورزش کردن و حرکات مداوم بدنی، در 50 سالگی، به پوکی استخوان مبتلا شود، می‌تواند با ورزش روزانه، خطر ابتلا به این بیماری مزمن را از 10 تا 15 سال به تعویق بیندازد.

اسدی خاطرنشان کرد: ابتلا به دیابت نوع دوم نیز از دیگر دلایل شایع فقر حرکتی است که بیشتر به دنبال تغذیه نادرست، خوردن غذاهای فست فود و پرکالری و و در نهایت نیز کم‌تحرکی بدن به وجود می‌آید.

این عضو هیات علمی دانشگاه، چربی خون، فشار بالا، مشکلات قلبی، عروقی و چاقی، را از دیگر عوارضِ فقر حرکتی در زنان دانست و تصریح کرد: متاسفانه مشاهدات عینی و آمار نشان می‌دهد که نخستین دلیل مشارکت خانم‌ها در فعالیت‌های بدنی و ورزش برای رسیدن به کاهش وزن، آنهم در سریع‌ترین زمان ممکن است اما در این حالت به دلیل نادیده گرفتن و کم اهمیت دانستن سلامتی، شاهد مراجعه افراد فراوانی از باشگاه‌های ورزشی تناسب اندام به مطب‌ها هستیم.

اسدی ادامه داد: اگر در زمان فعالیت‌های بدنی، با هدف ارتقای سطح سلامتی، ورزش صورت بگیرد، به طور قطع کاهش وزن نیز به طور اتوماتیک‌وار روی می‌دهد.

اسدی، کوتاهی و ضعف عضلات را نیز از دیگر دلایل و پیامدهای شایع فقر حرکتی در زنان عنوان کرد و گفت: زندگی عضلات در حرکت آن‌ها است بنابراین چنانچه، عضله‌ای در طول شبانه‌روز بی‌حرکت مانده و به طور مستمر و مداوم، در وضعیت نامطلوب قرار گیرد، در بلندمدت، ضعف، کوتاهی و یا بلندی غیرمعمول در عضله مربوطه ایجاد می‌شود.

وی با بیان اینکه، مشکلات ساختاری و اسکلتی، نیز از دیگر نتایج فقر حرکتی بوده و شیوع فراوانی نیز دارد، تصریح کرد: ناهنجاری‌های اسکلتی، مانند قوزپشتی، عارضه سر به جلو، گودی کمر بیش از اندازه، زانوی ضربدری و یا پرانتزی، اغلب دارای ریشه ژنتیکی مادرزادی بوده، اما ناگفته نماند که درصد قابل توجهی از آن نیز اکتسابی است که با تغییر سبک زندگی و اصلاح عادت‌های درست نشست و برخاست بهبود می‌یابد.

این متخصص آسیب‌شناسی حرکتی و ورزش‌های اصلاحی، به موضوع پنهان ماندن ناهنجاری‌های اسکلتی نیز اشاره کرد و افزود: متاسفانه از آنجا که این ناهنجاری‌ها در ابتدا هیچ دردی ندارد به آن هیچ توجهی نمی‌شود و همین امر موجب می‌شود تا عواقب خطرناک آن در بلندمدت بروز کند.

اسدی از آثار روحی و روانی ورزش نیز به عنوان یکی دیگر از مزایای فعالیت‌های بدنی مناسب نام برده و خاطرنشان کرد: در حین ورزش، هورمون‌هایی نظیر اُکسی‌توسین، در بدن ترشح می‌شود که در پی آن احساس شادابی و نشاط، به انسان دست داده و موجب خوش خلقی می‌شود.

به گفته این کارشناس، کاهش استرس، افزایش شادی، کنترل افسردگی، افزایش اعتماد به نفس و تقویت حافظه و افزایش سلول‌های مغزی، بهبود روند و فرایند اجتماعی شدن، از جمله پیامدهای مثبت روانی بعد از فعالیت درست و مناسب بدنی است.

اسدی در قسمت دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه همه از فواید و مزایای ورزش کردن آگاه هستند، تصریح کرد: دانستن این نکته به تنهایی کمکی نمی‌کند و باید در عمل ثابت کرد که قدر ورزش و فعالیت جسمی مناسب را می‌دانیم.

وی با بیان اینکه بسیاری از مردم با این توجیه که «وقت برای ورزش کردن ندارم» خودمان را از نعمت یک فعالیت بدنی مناسب محروم می‌کنند، تاکید کرد:در انجام ورزش و فعالیت‌های بدنی محدودیت سنی وجود ندارد. شما در هر سنی می‌توانید به فعالیت بدنی پرداخته و سطح آمادگی جسمانی خودتان را ارتقا دهید. هرچند با افزایش سن، برخی از فاکتورها همچون، سرعت، قدرت و استقامت در بدن رو به کاهش می‌گذارد که البته طبیعی هم هست، نباید ناامید شد و با این توجیه ساده دست از ورزش کشید.

اسدی گفت: برای آغاز فعالیت‌های بدنی می‌توانید ورزش را از روزی 5 دقیقه آغاز کنید و سپس به 15دقیقه، نیم ساعت و در نهایت یک ساعت در روز افزایش دهید. لازم نیست که هر روز به طور مداوم ورزش کنید، اما حداقل سه روز ورزش را در برنامه زندگی و کاری خود بگنجانید و رهایش نکنید. نباید فکر کرد که با ورزش به سرعت شرایط ایده‌آل بدنی ایجاد می‌شود، بلکه باید صبور بود و با انرژی و اشتیاق پیش رفت تا به نقطه ایده‌آل دست یابید.

منبع: ایسنا