جراحی پلاستیک و عمل های زیبایی امروزه یکی از رایج ترین عمل های جراحی هستند؛ انجام اینگونه عمل ها به حدی رایج است که حتی افرادی که مشکل خاصی نیز در این زمینه ندارند، برای عقب نماندن از این قافله اقدام به عمل جراحی پلاستیک می کنند. اما انجام اینگونه اعمال برای برخی افراد با محدودیت هایی رو به رو است. در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

رییس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران درخصوص محدودیت های جراحی پلاستیک گفت: بیماران مبتلا به برخی بیماری های مزمن مانند افراد دیابتیک، چاق، مبتلایان به بیماری های تنفسی، التهاب مفاصل و مشکلات ژنتیکی برای انجام جراحی های پلاستیک با محدودیت هایی مواجه هستند.

دکتر علی بیژنی روز سه شنبه در حاشیه کنگره بین المللی جراحان پلاستیک و زیبایی ایران اظهار کرد: مبتلایان به اینگونه بیماری ها باید قبل از انجام اینگونه جراحی ها باید با پزشک مربوطه مشورت کنند و پزشکان نیز باید حتما از آنها در خصوص بیماریشان سوال کنند.

وی با یادآوری اینکه احتمال آمبولی در اینگونه بیماران بیشتر است، افزود: زنان بارداری که داروهای دوران بارداری را مصرف می کنند و همچنین افرادی که التهاب مفصلی دارند، بیشتر با احتمال آمبولی(Embolism) مواجه هستند.

بیژنی با تاکید بر اینکه این موارد باید توسط جراحان به بیماران اطلاع داده شود، ادامه داد: این بیماران باید با چند پزشک صاحب نظر در این خصوص مشورت کنند و اینطور نباشد که فردای روز مراجعه بیمار به پزشک مربوطه، تحت عمل جراحی قرار گیرد.

وی اظهار کرد: با مشورت های متعدد با پزشکان جراح، بیماران بهتر می توانند تصمیم بگیرند؛ بیماران باید عوارض جراحی را از پزشک معالج جویا شوند؛ همه جراحی ها عارضه دارد و هیچ عمل جراحی بدون عارضه نیست و وقتی بیمار با عارضه جراحی آشنا باشد، اگر عارضه ای ایجاد شد، با پزشک خود همراهی می کند.

بیژنی افزود: اما اگر پزشکی به بیمار بگوید، هیچ عارضه ای رخ نمی دهد، اگر کوچکترین اتفاقی بروز کند، بیمار شاکی می شود و می گوید اگر من می دانستم این مشکل پیش می آید، جراحی نمی کردم اما اگر به او گفته شود، اگر عارضه ای پیش آید، می پذیرد و برای رفع آن با پزشک خود همکاری می کند.

اهمیت توجه به بیمار بعد از جراحی

رییس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران با تاکید بر اهمیت توجه به بیمار از سوی جراح پس از انجام جراحی، گفت: بیمار باید در دوره نقاهت پس از جراحی تحت نظر پزشک معالج خود باشد و پزشک باید روند بهبود بیمار را پیگیری کند و حتی به دلایلی امکان این کار را نداشت، باید با یکی از همکاران مورد اعتماد خود برای پیگیری مشکلات بعد از جراحی بیمار هماهنگی کند تا بیمار تحت نظر باشد.

بیژنی افزود: بیشتر اعتراضات و شکایاتی که در کمیسیون های پزشکی از پزشکان می شود، به دلیل بروز عوارض در اثر بی توجهی پزشکان در دوره نقاهت بیمار است؛ در صورتی که اگر توجه لازم به بیمار شود، بسیاری از عوارض اعمال جراحی و شکایات ناشی از آنها کاهش می یابد.

رییس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران اظهار کرد: بیشتر شکایات از سوی بیمارانی صورت می گیرد که نسبت به عوارض جراحی به اندازه کافی آگاه نشده اند یا اینکه بدون تحقیقات لازم، خود را به دست پزشکان یا افراد غیرمتخصصی داده اند که هیچ تخصصی در این زمینه ندارند.

بیژنی توضیح داد: فوق تخصصان جراحی پلاستیک هفت سال پزشکی عمومی، چهار سال جراحی عمومی و پس از طی این دوره ها سه سال دوره جراحی پلاستیک را می گذرانند و بعد امتحان برد می دهند و بعد از فارغ التحصیلی فوق تخصص جراحی پلاستیک می شوند.
وی افزود: اما برخی مانند پزشکان عمومی یا جراحان عمومی که این دوره های آموزشی و تخصصی را نگذرانده اند، نمی توانند جراحی پلاستیک انجام دهند و عموم مردم باید برای انتخاب پزشک خود به این مورد توجه لازم داشته باشند.

بیژنی خاطرنشان کرد: تنها گروهی که می توانند وارد حیطه جراحی پلاستیک شوند، متخصصان گوش و حلق و بینی هستند که در رشته بینی کاملا صاحب نظر هستند و می توانند جراحی بینی را انجام دهند و هیچ منع قانونی در این زمینه ندارند.

جراحی های غیرضرور و پشیمانی از تغییر چهره

فوق تخصص جراحی پلاستیک در مورد جراحی های غیرضرور و غیرمعمول (مانند گوش الاغی یا چشم گربه ای) گفت: افرادی که در فیلد کاری جراحان پزشکان نیستند و گاها هیچ تخصصی در زمینه جراحی پلاستیک ندارند، اقدام به اینگونه جراحی ها می کنند و انجمن جراحان پلاستیک هیچ یک از این اقدامات را تایید نمی کند.

بیژنی افزود: مهمترین عارضه اینگونه اقدامات این است که افراد چهره اصلی و طبیعی خود را از دست می دهند و بعد از مدتی از چهره مصنوعی خود خسته و پشیمان می شوند و خواهان به دست آوردن چهره اولیه خود می شوند؛ اما سن آنها در حال افزایش است و تغییر و تحولات بافتی در حال رخ دادن است و وقتی که آناتومی اصلی بدن از بین می رود، بازگشت به حالت اولیه بسیار سخت و در مواردی غیرممکن است.

منبع: شفا آنلاین