بهترین روش برای پیشگیری و درمان بیماری های مختلف در بدن استفاده از رژیم غذایی سالم و مقوی برای کنترل و بهبود بیماری های مختلف است.یکی از موادی که مصرف آن باعث کنترل دیابت نوع 2 می شود مصرف امگا 6 می باشد.

ريسک ابتلا به ديابت نوع 2,اسيد آراکيدونيک,روغن سويا,بیماری قند,فواید سلامتی امگا 6 نوع 2 به شکل قابل توجهي از طريق مصرف رژيم غذايي غني از چربي هاي پلي اشباع نشده امگا 6 کاهش مي يابد.
به گزارش خبرگزاري مهر، يافته هاي محققان استراليا نشان مي دهد امگا 6 که در حبوبات و روغن دانه هايي نظير روغن سويا و آفتابگردان و مغزجات آجيلي يافت مي شود، فوايد زيادي براي سلامت دارد و از توصيه هاي باليني براي افزايش مصرف مواد غذايي سرشار از امگا 6 دفاع مي کند. دکتر جيسون وو، عضو تيم تحقيق در اين باره مي گويد: «يافته هاي ما نشان مي دهد يک تغيير ساده در رژيم غذايي ممکن است از افراد در مقابل ابتلا به ديابت نوع 2 که به سطح هشدار در جهان رسيده است، کمک کند.» به گفته محققان، هر چقدر ميزان نشانگرهاي امگا 6 خون بالاتر باشد، احتمال ابتلا به ديابت نوع 2 کمتر مي شود. مطالعات اخير اين دغدغه را ايجاد کرده بود که ممکن است امگا 6 تاثيرات منفي سلامت نظير التهاب که منجر به افزايش ريسک بيماري هاي مزمن مي شود را به همراه داشته باشد.

حال محققان دريافته اند افرادي که داراي بالاترين ميزان اسيد لينولئيک، چربي اصلي امگا 6، در خون شان باشند، 35 درصد کمتر در معرض ابتلا به ديابت نوع 2 در مقايسه با افرادي که حداقل مقدار آن را دارند، هستند. محققان داده هاي مربوط به 20 مطالعه شامل 39740 نفر را از 10 کشور جهان بررسي کردند. اسيد لينولئيک با ريسک کمتر ابتلا به ديابت همراه بود، در حالي که ميزان اسيد آراکيدونيک با ريسک بالاتر يا پايين تر ابتلا به ديابت ارتباط چشمگيري نداشت. اسيد لينولئيک در بدن تشکيل نشده و تنها از طريق رژيم غذايي قابل دستيابي است.

منبع/رسالت نیوز