فناوری ساخت هدبندهای هوشمند که توسط محققان با هدف افزایش قدرت یادگیری و خاطرات متنی صورت گرفت با موفقیت بر روی میمون ها آزمایش شد و نتیجه این تست افزایش روند یادگیری میمون ها بود.

ایده هدبند هایی که بتوان با پوشیدن آنها باهوش تر شد، شبیه به فیلم های علمی-تخیلی به نظر می رسد. ولی اکنون به واسطه فناوری توسعه داده شده توسط محققان آزمایشگاه «HRL» و دانشگاه مک گیل مونترآل کانادا و با سرمایه گذاری «سازمان پروژه‌ های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی» آمریکا (دارپا) این رویا محقق شده است.

این هدبند به واسطه روش «تحریک جریان مستقیم درون جمجمه‌ای» یا به اختصار «tDCS» عمل می کند و از طریق ارسال جریان های الکتریکی بسیار ضعیف (تا حدود 2 میلی آمپر) به بخش جلوی قشر مغز، موجب تغییر در اتصالات الکتریکی بخش هایی از مغز می شود. این فرایند در نهایت موجب بهبود یادگیری شخص می شود.

دکتر «پراوین پیلی» (Praveen Pilly) سرپرست محققان این پروژه می گوید: «در آزمایشاتی که انجام دادیم، بخش جلوی قشر مغز را به واسطه سیگنال های الکتریکی تحریک کردیم. این قسمت از مغز مسئول بسیاری از کارکردهای اجرایی از جمله تصمیم گیری، کنترل شناخت و بازیابی خاطرات متنی است. این هدبند همچنین روی بخش های دیگری از قشر مغز نیز آزمایش شده و ما اثرات آن را بررسی کرده ایم».

در آزمایشات مورد بحث، این هدبند روی بوزینه ها تست شده. بدین منظور در یک سری تست های مبتنی بر پاداش، میمون ها ابتدا پس از 22 آزمون توانستند نحوه دریافت پاداش را بیاموزند. در حالی که پس از استفاده از هدبند، این تعداد به 12 آزمون کاهش یافت که نشان از بهبود 40 درصدی فرایند یادگیری در آنها داشت.

محققان پروژه مذکور در حال حاضر به دنبال دریافت تأییدیه «سازمان غذا و داروی آمریکا» (FDA) برای این هدبند هستند و انتظار می رود این دستگاه در 5 الی 10 سال آینده، به بازار عرضه شود.

منبع/دیجیاتو