برخی زمان ها در جمع های دوستانه یا خانوادگی و در هنگام صحبت کردن، بوی بد دهان افراد آزار دهنده است و باعث می شود احساس ناخوشایندی به سایرین دست بدهد،در این مقاله به روش های درمان خانگی بوی بد دهان اشاره می کنیم.

بوی بد دهان بر هر کس تاثیر می گذارد. بوی بد دهان می تواند از دهان، دندان ها و یا به عنوان یک نتیجه از یک مشکل سلامتی در آینده حاصل شود. بوی بد دهان می تواند یک مشکل موقت یا یک بیماری مزمن باشد. طبق گزارش انجمن دندانپزشکی آمریکا، حداقل 50 درصد از بزرگسالان در طول زندگی خود، این مشکل را تجربه می کنند.
علائم بوی بد دهان چیست؟

علاوه بر بوی بد دهان، طعم بد دهان را نیز تجربه می کنید. اگر طعم و مزه به علت بیماری زمینه ای است و به دلیل ذرات غذا نباشد، ممکن است پس از مسواک زدن و استفاده از دهان شویه برطرف شود.

بهداشت ضعیف دهان و دندان

باکتری ذرات غذا را که در دندان ها یا دهان به دام افتاده است تجزیه می کند. ترکیبی از باکتری ها و مواد غذایی فاسد در دهان شما باعث بوجود آمدن بوی نامطبوع می شود. مسواک زدن و نخ دندان مرتب غذای گیر افتاده را قبل از فساد از بین می برد.

مسواک زدن پلاک ها (یک ماده چسبنده که بر روی دندان تشکیل شده و باعث بوی بد می شود) را از بین می برد. تشکیل پلاک ممکن است موجب حفره و بیماری دندانی شود.

 

غذاها و نوشیدنی های قوی

هنگامی که پیاز، سیر یا سایر غذاهای با بوی قوی می خورید، معده شما در طول هضم روغن های آن ها را جذب می کند. این روغن ها وارد جریان خون شما می شود و به ریه ها منتقل می شود. این مسئله باعث ایجاد بو می شود که تا 72 ساعت در نفس شما باقی می ماند. نوشیدن نوشیدنی هایی با بوی قوی مانند قهوه همچنین می تواند باعث بوی بد دهان شود.

 

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن موجب بوی بد دهان می شود و دهان شما را خشک می کند، که می تواند بوی دهان را بدتر کند.

 

خشکی دهان

اگر دهان شما به اندازه کافی بزاق ایجاد نکند، دهان خشک می شود. بزاق باعث تمیزی و بوی کمتری می شود. اگر مشکل غده بزاق داشته باشید یا با دهان باز بخوابید یا داروهای خاصی مانند داروهای فشار خون یا مشکلات ادراری مصرف کنید، خشکی دهان باعث ایجاد مشکل می شود.

 

 

بیماری پریودنتال

بیماری پریودنتال زمانی اتفاق می افتد که پلاک دندان به سرعت از بین نرود. با گذشت زمان، پلاک سخت می شود و تبدیل به رسوب می شود. شما نمی توانید با استفاده از مسواک زدن این رسوب را از بین ببرید، و می تواند لثه های شما را تحریک کند. رسوب ممکن است باعث ایجاد جابجایی و یا حفره های کوچک در بین دندان ها و لثه ها شود. مواد غذایی، باکتری ها و پلاک دندان ها می توانند در حفره ها جمع شوند و باعث بوجود آمدن بوی قوی شوند.

 

بیماری های سینوس، دهان، و یا گلو

بوی بد دهان گسترش می یابد اگر موارد زیر وجود داشته باشد:

عفونت سینوزیت ( درمان سریع سینوزیت به روش خانگی)
ترشحات پس از زایمان
برونشیت مزمن
عفونت در دستگاه تنفسی فوقانی یا پایینی
سنگهای لوزه (بخوانید: عفونت لوزه و درمان آن) همچنین می توانند منبع بوی بد دهان باشند زیرا باکتری ها در سنگ ها جمع می شوند.

 

بیماری ها

بوی بد دهان می تواند نشانه ای از برخی بیماری ها، از جمله بیماری کلیه (بخوانید: برای عفونت کلیه چی بخوریم؟)، دیابت (بخوانید: قند خون نرمال چند است؟) و اختلال رفلکس معده باشد. GERD یک علت نسبتا رایج برای بوی بد دهان است. اگر دچار نارسایی کلیه یا کبدی یا دیابت هستید، نفس شما بوی ماهی می دهد. هنگامی که دیابت شما تحت کنترل نیست، نفس شما بوی میوه می دهد.
تشخیص بوی بد دهان

دندانپزشک نفس شما را بو می کند و از شما در مورد مشکلات شما سؤال می کند. آنها ممکن است در خصوص غذایی که قبل از رفتن دندانپزشکی و مسواک زدن خوردید بپرسند. سؤالاتی در مورد دفعات مسواک زدن و نخ دندان، نوع غذای مصرفی و هر گونه آلرژی یا بیماری هایی که ممکن است داشته باشید، می پرسد. پزشک در خصوص عادات خروپف، داروهایی که مصرف می کنید، و شروع مشکل از شما می پرسد. دکتر دهان، بینی و زبان را برای تشخیص مشکل می بوید. او سعی می کند منبع بو را تعیین کند. اگر بو از دندان یا دهان شما نباشد، دندانپزشک توصیه می کند به دکتر خانوادگی خود مراجعه کنید تا بیماری شما را شناسایی کند.

گزینه های درمان برای بوی بد دهان چیست؟

اگر بوی بد دهان به علت ایجاد پلاک باشد، تمیز کردن دندان می تواند مشکل را حل کند. اگر بیماری پریودنتال دارید، تمیز کردن عمیق دندان ها ممکن است لازم باشد. درمان مشکلات اساسی پزشکی، مانند عفونت سینوس یا بیماری کلیوی، همچنین می تواند به بهبود بوی بد دهان کمک کند. در صورتی که خشکی دهان موجب مشکل بوی بد دهان شود، دندانپزشک ممکن است توصیه کند از یک محصول بزاق مصنوعی استفاده کنید و مقدار زیادی آب بنوشید.
جلوگیری از بوی بد دهان

– باید دندان های خود را دو یا چند بار در روز بشویید. نخ دندان روزانه برای اطمینان از تمیزی بین دندان ها لازم است. برای پاک کردن باکتری روزانه دهانشویه ضد میکروبی استفاده کنید. مسواک زدن روی زبان به تمیز کردن زبان کمک کرده و باکتری ها را از بین می برد.

– جلوگیری از کم آبی بدن می تواند به از بین بردن یا جلوگیری از بوی بدن دهان کمک کند. نوشیدن آب (بخوانید: از بین بردن بوی بد دهان با یک نوشیدنی محبوب) برای شستن ذرات مواد غذایی و حفظ رطوبت دهان لازم است.

– ترک سیگار، همچنین می تواند دهان را مرطوب و بوی بد دهان را کاهش دهد.

– روش های متعددی می تواند بوی بد دهان را از بین ببرد. دندان مصنوعی را به طور روزانه تمیز کنید. هر سه ماه یک بار مسواک قدیمی خود را با یک جدید جایگزین کنید و هر 6 ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید.

 

 

بوی بد دهان به خاطر حفره های دندانی، بیماری آدامس، بهداشت دهان و دندان، زبان پوشیده شده (یک پوشش سفید یا زرد روی زبان، معمولا به علت التهاب) می باشد. صدها باکتری در دهان ما و بعضی از آنها – در زبان یا زیر لثه و یا در حفره های ایجاد شده توسط بیماری های لثه بین لثه ها و دندان ها زندگی می کنند. سایر علل ممکن است شامل سوء تغذیه (تجزیه چربی غذاهای با بوی قوی)، دیابت کنترل نشده و خشکی دهان (بزاق اثر ضد میکروبی دارد) باشد. عفونت هایی مانند گلودرد یا سینوزیت و یا اختلالات روده ای، مانند سوزش سر دل، زخم ها و عدم تحمل لاکتوز، باعث بوی بد دهان می شود. بوی بد دهان نیز می تواند متناوب باشد. مواد غذایی و نوشیدنی مانند سیر، پیاز، قهوه و الکل می تواند به طور موقت باعث بوی بد دهان شود. افراد سیگاری نیز از آن رنج می برند. در اینجا 11 راه برای مبارزه با بوی بد دهان عنوان شده است:

اگر دندان مصنوعی دارید، آنها را در شب بردارید و پاک کنید تا از گیر افتادن باکتری ها خلاص شوید.
مقدار زیادی آب بنوشید و آب سرد را در دهان خود قرقره کنید.
بعد از هر وعده مسواک و نخ دندان کنید؛ ترجیحا دو بار در روز.
هر دو تا سه ماه مسواک خود را عوض کنید.
مرتب به دندانپزشکی مراجعه کنید.
هر روز صبح زبان خود را با قاشق بشویید تا باکتری ها، قارچ ها و سلول های مرده که می تواند باعث بو شود کاهش یابد. پشت زبان را نیز تمیز کنید.
مقداری میخک، دانه رازیانه، یا تخم بادبان بجوید. ویژگی های ضد عفونی کننده آن ها به مبارزه با باکتری ها کمک می کند.
مقداری پوست لیمو یا پرتقال را برای طعم و مزه بجوید. (ابتدا شستشو کامل کنید.) اسید سیتریک غده بزاق را تحریک می کند و با بوی بد مبارزه می کند.
مقداری جعفری، ریحان یا نعناع بجوید. کلروفیل در این گیاهان سبز خنثی کننده بوی بد است.
دهانشوئی 30 ثانیه ای که بدون الکل باشد استفاده کنید. یک فنجان آب را با یک قاشق چای خوری پودر کاکائو (که سطح pH را تغییر می دهد و بوی بد دهان را تغییر می دهد) مخلوط کنید و چند قطره روغن اسانس مغذی ضد میکروبی نیز بیفزایید. آن را قورت ندهید.

 

خرد کردن با دندان

غذاهای خام خوراکی دندان ها را تمیز می کنند. سیب حاوی پکتین است که به کنترل بوی غذا کمک می کند و تولید بزاق را افزایش می دهد. دارچین ضد میکروبی است. کشت فعال در ماست به کاهش باکتری های ایجاد کننده بو در دهان کمک می کند.

1 فنجان سیب
1 فنجان هویج رنده شده
1 فنجان کرفس تکه شده
½ فنجان کران بری خرد شده
½ فنجان گردوی خرد شده
3 تا 5 قاشق غذاخوری ماست بدون چربی
دارچین زمینی

آماده سازی و استفاده: سیب، هویج، کرفس، کران بری و گردو را در یک کاسه بزرگ مخلوط کنید. ماست را با قاشق غذاخوری مخلوط کنید. بر روی مخلوط دارچین ( دارچین | 10 خواص درمانی دارچین ) بپاشید (مخلوط برای دو نفر مناسب است).

منبع: گروه سلامت اوما