الکتروتراپی و رفع مشکلات مثانه

مثانه نوروژنیک با آسیب های فیزیکی و بیماری های عصبی در بدن پدید می آید. اگر می خواهید این بیماری را به موقع درمان کنید می توانید از  درمان الکتروتراپی کمک بگیرید. در ادامه دکتر فریده دهقان منشادی از مهم ترین رویکرد این روش درمانی برای مثانه نوروژنیک سخن می گوید با ما همراه باشید.

مسئول شاخه سلامت زنان انجمن فیزیوتراپی ایران گفت: ام اس، سکته مغزی، صدمات نخاع، دیابت، فلج مغزی و مانند اینها می‌توانند بیماری‌هایی ناشی از «مثانه نوروژنیک» باشند.

فریده دهقان منشادی افزود: بر اساس شواهد علمی معتبر، روش های مختلف درمان الکتروتراپی در مدیریت درمان بسیاری از اختلالات و آسیب های عضلانی- اسکلتی، عوارض بیماری ها، صدمات اعصاب محیطی، آسیب های ورزشی، ترمیم انواع زخم ها (زخم بستر، زخم دیابتیک)، برخی از انواع بیماری های پوستی و همچنین برخی از انواع بی اختیاری ادراری، جایگاه و اهمیت بالایی دارد.
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ادامه داد: الکتروتراپی در کاهش درد و التهاب ناشی از آسیب ها و بیماری های عضلانی – اسکلتی موثر است و می تواند در روند درمان اختلالات حرکتی ناشی از صدمات و بیماری های عصبی به خصوص اعصاب محیطی، اثرگذار باشد.

این دکترای تخصصی فیزیوتراپی با بیان این که بروز صدمات عصبی باعث اختلال در فعالیت و عملکرد عضلات می شود، تاکید کرد: در این مرحله الکتروتراپی اهمیت زیادی در حفظ و پیشگیری از تحلیل عضله و همچنین کمک به تسریع روند بهبود عملکرد عصب خواهد داشت.

الکتروتراپی و رفع مشکلات مثانه

اما مورد خاصی که در دهه اخیر به عنوان یکی از کاربردهای خاص الکتروتراپی مطرح است و در این سمینار پیرامون آن بحث خواهد شد، اختلالات ادراری ناشی از انواع بیماری ها و صدمات سیستم عصبی محیطی و مرکزی (مثانه نوروژنیک) است.
مسئول شاخه سلامت زنان انجمن فیزیوتراپی ایران، گفت: امروزه اعمال تحریکات الکتریکی به عنوان یکی از اشکال «نورومودولاسیون» مطرح است.
وی از «نورومودولاسیون» به عنوان مهم ترین رویکرد درمانی مثانه نوروژنیک نام برد و ادامه داد: هر آسیب یا بیماری سیستم عصبی محیطی یا مرکزی که بر عملکرد مجاری ادراری تحتانی تاثیر بگذارد ، به نوعی عامل بروز مثانه نوروژنیک خواهد بود که در هر دو جنس زن و مرد وجود دارد.
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: مسلما هر چقدر زمان کمتری از ابتلای بیماران گذشته باشد و شدت بیماری هم کمتر باشد، درمان موثر تر خواهد بود.
منشادی، درمان عارضه نوروژنیک را نیازمند مدیریت چند تخصصی دانست و گفت: اورولوژیست، نورولوژیست، نورواورولوژیست، جراح مغز و اعصاب و فیزیوتراپیست در تیم درمان قرار می گیرند.

 

سلامت آنلاین