کلسترول خون

در جدیدترین مطالعه ای که در خصوص استفاده از استاتین ها یعنی همان داروهای کم کننده کلسترول خون صورت گرفته است، به این نتیجه پی برده اند که استفاده از این داروها باعث مبارزه با عفونت های خونی می شود. در این مقاله از دکتر سلام به مصرف داروی کم کننده کلسترول خون برای مبارزه با عفونت های خونی پرداخته ایم. با ما همراه شوید.

یک مطالعه جدید نشان داده که استفاده از استاتین‌ها یعنی همان داروهای کاهنده کلسترول خون می‌توانند تا سی درصد احتمال عفونت‌‌های خونی ناشی از استافیلوکوک را کم کند. استافیلوکوک‌ها باکتری‌های کروی‌شکلی هستند که به‌طور طبیعی روی پوست بسیاری افراد وجود دارند ولی می‌توانند عفونت‌های بسیار شدیدی را نیز ایجاد کنند.

محققین با مطالعه سوابق پزشکی حدود سی هزار نفر که از داروهای کاهنده کلسترول در یک بازه زمانی 12 ساله استفاده می‌کردند متوجه شدند که احتمال باکتریمی استافیلوکوکی یعنی انتشار باکتری استافیلوکوک طلایی در خون آنها سی درصد کمتر از دیگر افراد است. این ارتباط وابسته به دوز بود یعنی هرچه میزان مصرف استاتین بیشتر بود احتمال سرایت باکتری‌ها به جریان خون هم کاهش پیدا می‌کرد.

از استاتین‌ها یا داروهای کاهنده کلسترول در بسیاری بیماری‌های کبد و کلیه و حتی دیابت استفاده می‌شود. با در نظر گرفتن عوارض وخیم عفونت‌های خونی، به‌خصوص عفونت‌هایی که توسط باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک مانند استافیلوکک ایجاد می‌شود این اثر استاتین می‌تواند تا حدود زیادی به پزشکان در کنترل عفونت‌ها کمک کند.

منبع: سپید