ورزش کردن و فعالیت جسمانی نه تنها در قدرت باروری زنان موثر است بلکه به افزایش سلامت روان و کاهش پیشگیری از بیماری های مختلف در سنین کهنسالی نیز کمک می کند.ورزش کردن باعث افزایش سوخت و ساز در بدن خانم ها می شود.
فعاليت فيزيکي عاملي است که در همه ابعاد سلامت زنان از سلامت جسمي تا سلامت رواني و سلامت باروري موثر است.
كم تحركي سلامت زنان را به خطر می اندازد

به گزارش ایران خبر، رئيس اداره سلامت ميانسالان وزارت بهداشت با بيان اينکه بيماري‌هاي قلبي و عروقي مهم ترين و اولين عامل مرگ و مير در زنان ايراني است، گفت: براساس آمار بروز سرطان پستان روند صعودي داشته‌است.مطهره علامه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران با تاکيد بر تحرک جسماني در زنان گفت: فعاليت فيزيکي عاملي است که در همه ابعاد سلامت زنان از سلامت جسمي تا سلامت رواني و سلامت باروري موثر است. مهم ترين و شايع‌ترين علت ناتواني‌ در زنان افسردگي و اضطراب است که با انجام فعاليت‌ جسماني مي‌توان از آن پيشگيري و شادابي، نشاط، اعتماد به نفس، عزت نفس زنان و کيفيت زندگي آنان را افزايش داد.وي افزود: ورزش و فعاليت‌ فيزيکي در کاهش بيماري‌هاي کشنده زنان از جمله بيماري قلبي عروقي و سرطان‌ها نيز اثر پيشگيري‌کننده دارد. با افزايش فعاليت‌ ورزشي با صرف هزينه بسيار ناچيز مي‌توان از هزينه‌هاي زيادي که بيماري هاي فوق بر خانواده تحميل مي‌کنند، پيشگيري کرد.رئيس اداره سلامت ميانسالان وزارت بهداشت با تاکيد براينکه بيماري‌هاي قلبي و عروقي مهمترين و اولين عامل مرگ و مير در زنان کشور است، تصريح کرد: تمام عوامل خطر که يک خانم را به بيماري‌هاي قلبي و عروقي، فشار خون بالا، چربي خون بالا، چاقي، ديابت و… مبتلا مي‌کند با فعاليت‌ جسماني منظم و مستمر قابل کنترل، قابل پيشگيري و قابل درمان است.

وي تصريح کرد: يک زن مي‌تواند با انجام تمرينات ورزشي به مدت 30 دقيقه در روز يا حداقل در 5 روز هفته و البته با توجه به شرايط و بيماري خود از بسياري از مشکلات قلبي و عروقي و عوامل خطر آن پيشگيري کند.علامه بيان کرد: متاسفانه زندگي بدون تحرک در زنان ايران دو برابر مردان است و اين خطر ابتلا به بيماريها را براي زنان بيش از مردان افزايش مي‌دهد.کم‌تحرکي در زنان بيشترين فاکتور خطر براي زنان است که نقش مهمي در مرگ و مير و ناتواني زنان دارد. بنابراين اگر قرار باشد برنامه‌اي براي اولويتهاي سلامت زنان در نظر گرفته شود، اولين و مهمترين اقدام، افزايش فعاليت‌ جسماني و ورزشي در زنان در گروه‌هاي سني مختلف است.

منبع/ایران خبر