ناس

ناس یکی از موادی است که بسیار منفور و کثیف می باشد. مافیای مواد مخدر در اقدام جدید خود برای فریب دادن جوانان، ناس را در بسته بندی های شیک و تبلیغ با جایزه سکه طلا در اختیار جوانان قرار می دهند تا زندگی آن ها را به تباهی بکشند.

در حالی شیوه ای جدید برای فروش ماده ای اعتیادآور به نام ناس یا پان در خیابان‌ها و دکه‌های کنار خیابانی رواج پیدا کرده که این ماده در بسته بندی های کارخانه‌ای با آرم و برندهای مختلف ایرانی تحت عنوان«مواد غذایی» با این ترفند که «ناس بخر سکه ببر» باعث جذب جوانان و نوجوانان به سمت و سوی استفاده از مواد مخدر شده است.
نماد استاندارد و آدرس کارخانه این ماده خطرناک آن هم در تبریز از یک سو و نمایندگی های مختلف برای فروش این ماده به صورت آزادانه و بدون هیچ نظارتی از سوی دیگر باعث مطرح شدن سوالات زیادی برای شهروندان شده است که چگونه چنین مخدری با این گستردگی در کشور پخش شده و حتی در نقاط مختلف کشور نمایندگی زده و در فروشگاه های بزرگ عرضه می شود!

از تبلیغ این ماده خطرناک در دکه ها و مغازه ها که گذر کنیم این روزها پای تبلیغ ناس و جوایز ارزنده آن به شبکه های اجتماعی باز شده به گونه ای که در روزهای آتی تصویر زیر در پست های اینستاگرام به اشکال گوناگون می چرخد و آمار لایک های آن هر روز بالاتر می رود.

ناس ماده‌ای اعتیادآور و سبزرنگ و در ظاهر گیاهی به نظر می‌رسد که افزودنی‌های خطرناک زیاد به همراه داشته به گونه ای که مصرف آن باعث می شود مصرف کننده احساس سرگیجه، سردرد و تهوع یا از دست دادن تعادل رفتاری و حرکتی، ایجاد حرکات غیرطبیعی در چشم‌ها، تغییرات محسوس در فشار خون، افزایش ضربان قلب، دندان‌قروچه، لرزش، اختلال در خواب، وابستگی روحی و روانی، بیماری‌ها و سرطان لثه، سرطان حنجره و روده بزرگ و نارسایی‌های کلیوی داشته باشد.

عباس دیلمی زاده‌، مدیرعامل جمعیت تولد دوباره در این باره در گفت وگو با یکی از رسانه ها گفته بود که متاسفانه این ماده خیلی پدیده تازه‌ ای نیست و از زمان ورود افاغنه به ایران ناس هم آمده است. سوءِ مصرف ناس در میان ایرانی‌ها زیاد نیست، اما خوب حضورش نگران‌کننده است زیرا این ماده ابتدا به دهان و لثه‌ها آسیب وارد می‌کند، سپس معده و روده را از کار می اندازد.

در همین رابطه فاطمه دهمرده کارشناس ارشد روانشناسی در گفت و گو با رسانه ای دیگر گفته بود که دشمنان ملت ایران همواره به دنبال راه های نفوذ به کشور بوده و برای ضربه زدن به این آب و خاک دست به هر تلاشی زده اند که متاسفانه بدترین این اقدامات سیل مواد مخدری است که با همکاری مستقیم غرب به کشور روانه شده و هدف اصلی آن قشر جوان جامعه به عنوان فعالین کشور و کودکان و نوجوانان به عنوان آینده سازان ایران است.

به گفته وی اگر به تاریخچه عرضه مواد مخدر در ایران توجه کنیم به روشنی خواهیم فهمید که تغییر رویکرد عرضه مواد مخدر از سنتی به صنعتی یکی از مهمترین اقدامات دشمنان در سال های اخیر بوده که متاسفانه مصرف مواد مخدر صنعتی به دلیل آسان بودن مصرف و عدم آگاهی خانواده‌ها در چند سال گذشته با یک موج خزنده گسترش یافته و پایه های بنیادی خانواده ها را هدف گرفته است.

منبع: عصرهامون